אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

קבינט הקורונה אישר הערב (ראשון) לחדש את הלימודים ב-1 בנובמבר: כיתות ג'-ד' יחזרו ללימודים בקפסולות ביום ראשון בשבוע הבא, כיתות א'-ב' ילמדו לסירוגין בימי השבוע.

מתכונת הלמידה בכיתות א'-ב' תסוכם בהמשך השבוע לאחר שמערכת הבריאות תפיק לקחים מפתיחת גני ילדים. גם נושא הצהרונים והפעלת הסעות יתבהרו בימים הקרובים.

באשר למועד פתיחת העסקים והמסחר, נציגי משרדי הבריאות והאוצר יקיימו הידברות לגיבוש מתווה שיובא לאישור הקבינט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הקבינט שנמשכה למעלה מחמש שעות: ''אני סבור שיש להעלות את הקנסות כלפי מעלה, ולפעול בנחישות נגד מי שמפר את ההנחיות, בין אם מדובר בחתונות, מוסדות אירועים או כל מקום אחר שגורם להדבקה המונית''.

ראש המל"ל מאיר בן-שבת אמר לנוכחים כי יופץ תזכיר חוק להגדלת ההענשה על עברייני הקורונה. ככל הנראה יוחמרו הקנסות הן על הפעלת מקום ציבורי ועסקי והן על פתיחת מוסדות חינוכיים בניגוד לחוק.

בתוך כך, ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל אישרה את המלצת משרד הבריאות וממונה הקורונה להכריז על מג'דל שמס כאזור מוגבל החל ממחר (שני) בשעה 18.00 ועד ליום שבת ה-31 באוקטובר בשעה 18:00. ההחלטה התקבלה בהתאם לנתוני התחלואה ביישוב, ולאחר שבמשך חמישה ימים היישוב עבר את הציון 8 במדד הרמזור.

במהלך ישיבת קבינט הקורונה אמרה שרת התיירות אורית פרקש הכהן: ''הקיבולת של בתי החולים עברה שיפור, הקו האדום זה לא 500''. פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו השיב ''זה ברור, אבל אנחנו לא רוצים להתקרב אליו אלא להיות רחוקים ממנו''.

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו קרא להגדיל בדחיפות את מספר הבדיקות ביום, ''עם כמות הבדיקות הנוכחיות לא בטוח שנגיע לשלב הבא. עם 10,000 בדיקות ביום זה עלול לא לשקף את המצב האמיתי בארץ. פתיחת מערכת החינוך זה צעד שיכול לקדם הדבקות והעברות. אלו דברים שמאוד מטרידים אותנו''.

פרויקטור הקורונה אמר כי גם תלמידי כיתות א'-ב' יצטרכו לעטות מסיכה בזמן השהייה בבית הספר. ''צריך יתר זהירות בפתיחת מערכת החינוך. צריך מסכות גם בכיתות א'-ב'. אנחנו גם רוצים להקטין את כיתות א' כדי שיהיה יותר ביטחון באופן הפתיחה. אנחנו רוצים למצוא את הפתרון לכיתות הגדולות ומטרידה אותנו האפשרות להדבקה'', כך גמזו.

שר הבריאות אדלשטיין אמר בקבינט הקורונה כי השרים חייבים לקבל החלטה עוד היום באשר לצעדים הבאים. ''הציבור רוצה לדעת אם ביום הראשון הקרוב הילדים יוכלו לצאת לביה''ס וללכת לקוסמטיקאיות. שהכותרות לא יהיו שהקבינט ישב שש שעות ולא הצליח להחליט כלום", אמר אדלשטיין.

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר כי "בשלב הזה של פתיחת החינוך אפשר לפתוח חלק מהמסחר. אני חושב שהגדרה של עסקים קטנים שפותחים ומערכת החינוך שנפתחת חלקית זה צעד מאוזן של התקדמות ושחרור לחץ".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס יצאה נגד הצעת האוצר: ''האמירה של 'אם פותחים אז בואו נפתח' מדירה שינה מעיני. אם לא נעשה פתיחה מדורגת ואחראית נחזור מהר מאוד לסגר שלישי. אנחנו עוד לא רואים את האפקט של השלב הראשון בהקלות ולכן זו אמירה מסוכנת".

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף את שר הבריאות אדלשטיין בישיבת קבינט הקורונה. ''אנחנו לא עובדים בשיטת הנציב העליון הבריטי שנותן הוראות לנתינים או ליהודים. היתה הדברות של שעות, זה כרגע השלב שאנחנו צריכים לסכם. מה זה מצגת משותפת? למשרד הבריאות יש וטו על הכל?", תהה כ''ץ.

רה''מ נתניהו אמר בדיון ''אני מזכיר לכם המסחר הוא חלק מהבעיה. בואו נתקדם, ייקח לנו עוד שעה וחצי לצאת מהמיצר הזה ואני מוכן לדון בלילה גם''.

בהמשך, אנשי משרד האוצר ומשרד הבריאות יצאו להידברות בנושא פתיחת המסחר. שרת התחבורה מירי רגב הציעה לפתוח גם את השווקים. נתניהו הגיב "לא נצליח לשלוט במחנה יהודה, כולל עם כל החברים שלי ששם. זה יכול להיות בשלב מאוחר יותר".

שר החינוך יואב גלנט הזהיר בקבינט הקורונה מאי החלטה בנוגע לפתיחת מערכת החינוך. "צריך להבין שדחיית ההחלטה בשבוע היא דחיית המימוש בשבוע. צריך זמן היערכות. יש 2.5 מיליון אנשים במערכת. לא ככה מקבלים החלטות", אמר גלנט לשרים.

לאחר חמש שעות של דיונים אמר שר הביטחון בני גנץ "אני מתוסכל. יושבים פה שעות לא הבאנו תוכנית אסטרטגית ולא קיבלנו החלטות".

השיחה בקבינט עלתה לטונים גבוהים כאשר שר האוצר ישראל כ"ץ אמר לד"ר שרון אלרעי ממשרד הבריאות: ''לא מתווכח איתך, את פקידה. מספיק יש לי ויכוחים עם שר הבריאות''. השר אדלשטיין השיב: ''שר האוצר יודע להתנפל על פקידים. פקידי האוצר משקרים לקבינט''.

כאמור, בסיום הדיון אישר קבינט הקורונה לחדש את הלימודים ב-1 בנובמבר: כיתות ג'-ד' יחזרו ללימודים בקפסולות ביום ראשון בשבוע הבא, כיתות א'-ב' ילמדו לסירוגין בימי השבוע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו