עודד רביבי: לדמוקרטים קשה עם טראמפ שהצליח להביא שלום

ראש מועצת אפרת מסמן את הנקודות הבעייתיות בזכייה דמוקרטית בבחירות לנשיאות וחושב שיש לנהל קשר רציף דו מפלגתי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בחשון תשפ"א

עודד רביבי: לדמוקרטים קשה עם טראמפ שהצליח להביא שלום-ערוץ 7
ג'ו ביידן
Reuters

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, המקיים קשרים עם המפלגה הרפובליקנית והמפלגה הדמוקרטית מעריך שיש סיבה לדאגה אם ג'ו ביידן ייבחר כנשיא.

"הדאגה הזו מוצדקת. ג'ו ביידן היה סגנו של ברק אובמה וזכורה לנו היטב המדיניות שהוא יישם. לא שמענו התנערות מההתנהלות באותה תקופה", אומר רביבי בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "בנוסף, במהלך השנים האחרונות לא מעט מהגורמים הפוליטיים במדינת ישראל חיזקו והידקו את הקשר עם המפלגה הרפובליקנית כשהם במידה מסויימת מתעלמים מהדמוקרטים. זו היתה ראייה קצת קצרה כי הדברים יכולים להתהפך כל ארבע או שמונה שנים. בסוף אנחנו צריכים לתחזק ולשמר את מערכת היחסים עם שתי המפלגות בארה"ב".

רביבי מביע שביעות רצון מכך שראש הממשלה אינו מתבטא פומבית בעד מועמד מסויים אבל מיצר על כך שהשותפות עם המפלגה הדמוקרטית הוזנחה. "הזהירות של ראש הממשלה היא בהחלט מובנת. אין ספק שהוא היה אחד התומכים בבחירת הנשיא טראמפ ואפשר להבין למה ולציין את הפירות הרבים שהיו במהלך הקדנציה הזו. היינו צריכים בארבע השנים האחרונות לשמור גם על ערוצי ההידברות עם הדמוקרטים ולהתכונן ליום שיהיה בו מהפך".

"לצערי, לא תמיד עשינו את זה בצורה חכמה מספיק. אין ספק שאם ביידן ייבחר, להנהגה הפוליטית במדינת ישראל יהיה אתגר לבנות את מערכת היחסים ולבסס אותה כדי להמשיך ולזכות באותה תמיכה שאנחנו זוכים לה מהממשל הנוכחי", הוא מוסיף.

עודד רביבי
צילום: חזקי ברוך

לשאלה האם ביידן מהווה באמת איום מדיני על ישראל עונה רביבי, "בשיחות שהיו לי עם גורמי ממשל מהמפלגה הדמוקרטית בשנה האחרונה, אחרי פרסום תוכנית המאה והסכמי אברהם, הם לא ידעו לחבק את התוכניות הללו גם אם היה להן דימיון ליוזמות שלהם מהעבר".

"העובדה שמי שהביא את ההסכמים הוא דווקא הנשיא טראמפ יצרה אנטי אצל חלק מהדמוקרטים ברמה שהיא בלתי מובנת, כי בסופו של דבר גם בתוכניות שלו היו דברים שמתאימים לאג'נדה של הדמוקרטים. אם הם באמת יזכו נראה על מה יושם דגש. הנשיא טראמפ הבין שהפלסטינים לא מוכנים לבוא לשולחן המשא ומתן ולדבר והחליט לדלג עליהם. יכול לבוא נשיא אחר שלא ירצה לדלג וירצה לשמור על זכויות הפלסטינים ולעשות צעדים כואבים לישראל. זה קרה בעבר ועלול לקרות פעם נוספת, אני מקווה שלא נגיע לזה. אני רוצה להאמין שכל ממשל שייבחר שם, יבין את האינטרסים החשובים למדינת ישראל ויתקדם איתנו קדימה".

"התעקשות לחזור למשא ומתן ועם הפלסטינים עלולה להביא אותנו למצב שבו נעמוד במקום – אי אפשר יהיה להמשיך להתקדם – כי הכל היה תלוי בזכות הווטו של הפלסטינים. זו השאלה הגדולה שתעמוד לפתחו של הממשל הבא. לא מן הנמנע שהדמוקרטים, אם יזכו, שאין לאן להתקדם עם הפלסטינים, יפיקו לקחים מהיוזמות שלא הצליחו בתקופת אובמה וילכו עם ההצלחה של טראמפ. יש שם מחסום פסיכולוגי כאמור כי מה שהביא את היוזמה הוא נשיא שלא מטעמם", הוא מסכם.