יובל שנים למבצע "מרגו": קורבנם של מעפילי קפריסין לא היה לשווא

בחיפה התקיים טקס לזכרם של 163 המעפילים שנפטרו כתוצאה מן התנאים הקשים במחנות המעצר ונקברו בבית העלמין היהודי בכפר מרגו.

ערוץ 7 , ז' בחשון תשפ"א

יובל שנים למבצע "מרגו": קורבנם של מעפילי קפריסין לא היה לשווא-ערוץ 7
הרב שרון צברי
צילום: דובר צה"ל

לפני 50 שנה בדיוק, בחודש חשון תשל"א, הטילה ראש הממשלה גולדה מאיר על הרבנות הצבאית בראשות האלוף הרב שלמה גורן זצ"ל משימה ייחודית: להעלות ארצה את קבריהם של המעפילים שגורשו על ידי הבריטים למחנות המעצר באי קפריסין והלכו לעולמם על אדמת קפריסין.

163 מעפילים, רובם תינוקות וילדים, נפטרו כתוצאה מן התנאים הקשים במחנות המעצר ונקברו בבית העלמין היהודי בכפר מרגו שבקפריסין.

הרבנות הצבאית קיבלה עליה את המשימה וכלל הנפטרים הועלו ארצה ונטמנו בבית העלמין בחיפה בטקס בראשות ראש הממשלה והרב הראשי לצה"ל.

בשבוע שעבר התקיים טקס אזכרה ייחודי ומרגש בבית העלמין בחיפה. את הטקס הוביל ארגון "מעפילי קפריסין" יחד עם הרבנות הצבאית, בהשתתפות נציגי עיריית חיפה ובני משפחות הנפטרים.

החזן הראשי לצה"ל סא"ל שי אברמסון נשא תפילת ''אל מלא רחמים", ראש ענף זיהוי וקבורה ברבנות הצבאית סא"ל הרב איתי בר ניצן קרא פרק מתהילים, ואל"ם הרב שרון צברי, רמ"ח הרבנות, נשא נאום מרגש לזכרם של הנפטרים שבו תיאר את משימת הקודש של הרבנות הצבאית בהעלאתם ארצה.

"לדאבון הלב, למעלה מ-160 מעפילים שמתו נטמנו שם, הרחק מן הבית, תינוקות, ילדים, מבוגרים, זקנים", הזכיר צברי. ''בשנה העשרים וּשתיים לעצמאות ישראל העלינו את עצמותיהם ארצה – כפי שבני ישראל העלו את עצמות יעקב ואת עצמות יוסף ממצרים בחסד של אמת. המת לא יכול להחזיר דבר בתמורה, ועל כן העיסוק בקבורתו מבטא שיא של נתינה. אהבת הזולת כפשוטו, זוהי דרכה של היהדות וזוהי דרכם של צה"ל ושל הרבנות הצבאית. קורבנם של מעפילי קפריסין לא לשווא היה. במותם ציוו לנו חיי בניין ויצירה, חיי פדות וגאולה בארצנו".

עקב מגבלות הקורונה, הטקס המרגש התקיים בהשתתפות מצומצמת ועל כן הוא הוקרן בדף הפייסבוק של הרבנות הצבאית.

צילום: דובר צה"ל