10 ימי מאסר לחיילים שסירבו לגלח את זקנם

השישה הם חיילים בגדוד שמשון. לאחר המשפט שלושה חיילים נכנעו וגילחו את הזקנים, אך חבריהם עדיין מסרבים להתגלח.

ערוץ 7 , ח' בחשון תשפ"א

כלא צבאי
כלא צבאי
צילום: istock

שישה לוחמים מגדוד שמשון בחטיבת כפיר נשפטו לעשרה ימי מאסר לאחר שסירבו אתמול לגלח את הזקנים.

כתב 'חדשות כאן', רועי שרון, מדווח כי לאחר המשפט שלושה חיילים נכנעו וגילחו את הזקנים, אך חבריהם עדיין מסרבים להתגלח.

בחודש יוני האחרון הנחה הרמטכ"ל אביב כוכבי לאכוף את פקודת הזקנים בצה"ל באופן נוקשה יותר. הרמטכ''ל קיבל את ההחלטה לאחר סיורים במספר יחידות, בהם התרשם כי חיילים רבים מזלזלים בפקודה ומגדלים זקן מבלי שקיבלו לכך אישור.

''פקודת הזקנים'' בצה"ל מגבילה את היקף הנימוקים שבהם ניתן אישור לחיילים לגדל זקן. חיילים דתיים וחרדים יכולים לקבל אישור לגדל זקן מטעמי דת, אולם גם אצל חיילים דתיים נרשמו מקרים בהם האישור לא ניתן.

נציין כי בהנחייה שהוציא לפני כשלושה חודשים ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, נקבע כי הסמכות לאשר גידול זקן תעבור מקציני השלישות למפקדי הגדודים.

מדובר צה"ל נמסר: "בהתאם לקבוע בהוראות אכ״א ״כללי ההופעה והלבוש״, חלה חובה על כלל החיילים בצה״ל לגלח את פניהם. לצד האמור, קובעת ההוראה כי במקרים חריגים יינתן היתר חריג לגידול זקן או שפם. לאחרונה חל שינוי של ההוראה, כמפורט: הגורם המוסמך שיכול לתת היתר לגידול שפם או זקן מטעמים אישיים או אישיים דתיים הוא מפקד יחידת רישום בדרגת סא״ל לפחות".

"בניגוד למוצג בפוסט, מדובר בשישה חיילים שתחילה סירבו להתגלח. בהמשך היום, שלושה מהם התגלחו מרצונם, ושלושה אחרים נשפטו על סירוב פקודה. חיילי הגדוד שהחזיקו היתר חריג לגידול זקן, הגישו בקשה מחודשת למפקדיהם ולא התבקשו בזמן הזה לגלח את זקנם או שפמם עד להחלטה הסופית בבקשותיהם".

"עם הגשת הבקשה, היא נבחנה בהתאם להוראה ע״י הגורם המוסמך ואף ניתנה לחיילים האפשרות לשוחח עם מפקד הגדוד. ע״פ הכללים הונחו מספר חיילים אשר הוחלט כי אינם זכאים לפטור זקן להתגלח, דבר אשר עורר התנגדות בקרב אחדים מהם", לשון התגובה.