כל מה שצריך לדעת על פריצות דיסק

היום יעבור יו"ר ימינה, נפתלי בנט, ניתוח לפריצת דיסק. ד"ר אמיר אמיתי, מומחה לעמוד שדרה מסביר על הכאבים ועל ההליך

ד"ר אמיר אמיתי , ח' בחשון תשפ"א

כאבי גב. עמוד שדרה
כאבי גב. עמוד שדרה
צילום: ISTOCK

בני גנץ עבר לפני מספר שבועות ניתוח פריצת דיסק, והיום יעבור ח"כ נפתלי בנט הליך דומה, והם העלו את הנושא מחדש לכותרות.

מדובר בהליך כירוגי מוכר ובפרט אחד מהנושאים הכי שכיחים שקיימים ומתבטאים באמצעות כאבי גב תחתון, והפרעות של עמוד שדרה מותני. הן נמצאות בראש טבלת המחלות הגורמות לפגיעה תפקודית ומעיקה.

כמעט כל מבוגר שני יחווה התקף של כאבי גב שיוביל להיעדרות מהעבודה, ו-80 אחוז מהאנשים יחוו התקף של כאבי גב בשלב כלשהו של חייהם.

בשונה ממחלות רבות, כגון מחלות לבביות, בהן הההתקדמות הרפואית הובילה להפחתה בנכויות והמגבלות הנלוות למחלות, לא הושגה הצלחה דומה בתחום עמוד שדרה. למרות התקדמות טכנולוגית מרשימה בהדמיה ובניתוחי עמוד שדרה, שיעור הסובלים מנכויות ומגבלות הקשורות לפגיעות עמוד שדרה נמצא בעליה הדרגתית בעולם המערבי.

תופעה זו קשורה בפרמטרים רבים סוציאליים, תעסוקתיים ורפואיים. למרות שיעור אדיר של פונים למערכות הרפואיות הקונבנציונליות ולרפואה המשלימה לסוגיה, רק מיעוט המטופלים יזדקק להתערבות ניתוחית בגב התחתון.

מלבד מקרים יחודיים כאב גב תחתון לרוב איינו מהווה סיבה לטיפול ניתוחי. בעוד שתלונה של כאבים מוקרנים לרגליים עם וללא כאבי גב הנם הסיבה הנפוצה ביותר לניתוחים בגב התחתון. כך יוצא שחלק מהמטופלים שפונים לטיפול רפואי בגין כאבים ברגליים או הפרעות הליכה מופתעים לגלות שעליהם לעבור ניתוח גב, בעוד שמרבית המטופלים שפונים בגין כאבי גב בלבד נשלחים להמשך טיפול שמרני. גם בנוכחות הקרנה לרגליים –90 אחוז ממקרי פריצת דיסק מותני יטופלו בהצלחה באופן שמרני.

תהליך השחיקה של הגב התחתון הנו תהליך טבעי וקורה בכל בני האדם בדרגות שונות כחלק מההזדקנות. תהליך זה כולל שחיקה של הדיסקים, פריצות דיסק, שחיקה של המפרקים הפצטרים של עמוד שדרה, היצרות של תעלת השדרה והפרעות יציבות של עמוד שדרה. כאמור הסימפטומים הנפוצים הנם כאבי גב תחתון, הקרנה לרגל או לרגליים, קושי בהליכה ועמידה הפרעות תחושה וחולשה מוטורית.

יש חשיבות לזיהוי מוקדם של המצבים שדורשים התערבות ניתוחית בעמוד השדרה המותני.

המצבים הנפוצים הדורשים התערבות ניתוחית בגב התחתון כוללים לחץ עצבי אקוטי או כרוני. בשנים האחרונות חלה התקדמות בכירורגיה של עמוד שדרה המאפשרת השגת המטרות הכירורגיות בגישות זעיר פולשניות.

שחרור לחץ עצבי יכול להתבצע דרך חתכים קטנים. קיבוע של החוליות על ידי ברגים משמש כלי כירורגי חשוב במצבים בהם יש הפרעות יציבות בין החוליות, או כאשר הטכניקה הכירורגית מחייבת פגיעה ביציבות. גם הטכניקות להכנסת ברגים לעמוד השדרה התקדמו בשנים האחרונות ואלו נעשים תוך שימוש במערכות ניווט או רובוטיקה ודרך חתכים זעירים.

גם הטכניקות "הפתוחות" התקדמו משמעותית ונעשות תוך כדי צמצום הפגיעה לרקמות הרכות ומאפשרות התאוששות מהירה יותר של המטופלים.

ד״ר אמיר אמיתי, מומחה לעמוד שידרה ומנהל היחידה לניתוחי עמוד שידרה בביה״ח בילינסון