החשש הגדול של הדמוקרטים

שמונה ימים לבחירות לנשיאות ארה"ב והדמוקרטים חוששים מהפסד מיליוני קולות 'עקב שיבושי הדואר'

מיכל לוי , ח' בחשון תשפ"א

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ
ג'ו ביידן ודונלד טראמפ
צילום: רויטרס

"עקב שיבושי הדואר, המעטפות לא הגיעו ליעדן, בשל כך איבד ג'ו ביידן מילוני קולות והנשיא טראמפ ימשיך לכהונה נוספת. נא קבלו זאת בהבנה, נשמח לראותכם בבחירות הבאות".

המודעה הזאת, מחויכת ככל שתהיה, עשויה להפוך למציאות של ממש בארה"ב, בעוד תשעה ימים בלבד, למחרת יום הבחירות לנשיאות, כשיתברר שמיליוני קולות הלכו לאבדון, בגלל שיבושי הדואר.

בשנה האחרונה ניהל הנשיא טראמפ מאבק עיקש נגד ההצבעות בדואר, אבל לא הצליח למנוע אותן, והן אף הורחבו לעומת הבחירות הקודמות.

טראמפ טען ששליחת ההצבעה בדואר מעניקה לצדדים השונים בבחירות פתח לתמרון, השלכת מעטפות לפח לצורך שמירה על אחוז הצבעה נמוך, סינון מעטפות שמגיעות מאזורים המזוהים עם אחת המפלגות ועוד.

בפועל, טענו הדמוקרטים, טראמפ יודע שההצבעה במעטפות תשרת בעיקר את המפלגה הדמוקרטית, גם בגלל שבאופן מסורתי דמוקרטים רבים יותר מצביעים דרך הדואר לעומת תומכי המפלגה הרפובליקנית שמשום מה נוהגים לבוא אל הקלפי בהמוניהם ולהשפיע ביום הבחירות עצמו, וגם בגלל שבתקופת הקורונה הדמוקרטים נוטים יותר לחשוש מפני הנגיף כמו המנהיג שלהם ג'ו ביידן, ואילו הרפובליקנים פחות מייחסים לו חשיבות כמו מנהיגם דונלד טראמפ.

הדמוקרטים ניצחו במאבק הזה וטראמפ לא הצליח לשנות את התקנות הנוהגות לגבי ההצבעה, אבל עכשיו הם משמיעים קול זעקה, וחוששים שההצבעה דרך הדואר דווקא תשחק לרעתם, משום ששירותי הדואר בארה"ב כושלים למדי, כמו במדינות רבות אחרות, לאחר שהציבור עבר להשתמש בדואר האלקטרוני, והדואר הפיזי הופך פחות ופחות רלוונטי.

העומס שיוצרת מערכת הבחירות על הדואר, לאחר שעד כה הצביעו כבר יותר מ־ 56 מיליון אמריקאים, מרביתם דרך הדואר, מוסיף עוד יותר על הקושי של הדואר לעמוד ביעדים.

ההערכה של הדמוקרטים היא שמיליוני קולות, שרובם כאמור שייכים למצביעי המפלגה הדמוקרטית, ילכו לאבדון והדבר ישפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות, או למצער על תוצאות הבחירות המקומיות וכן בהצבעה עבור הנציגים בסנאט ובבית הנבחרים.

במקביל ממשיכים להתפרסם סקרי דעת קהל. הסקרים המוצגים על ידי רשתות התקשורת הגדולות והמובילות, מעניקים נצחון לביידן, למרות שגם הם מתחילים להישמע יותר זהירים ככל שמתקרבות הבחירות וחוששים מפני תוצאה שתביך אותם.

מנגד, בערוצי התקשורת הקטנים והמזוהים עם הימין, מתחילים להופיע סקרים המציגים נצחונות נקודתיים של טראמפ בכמה מהמדינות המתנדנדות, ואם הסקרים הללו הצליחו לקלוע אל האמת, יש סיכוי של ממש שטראמפ יוכל להמשיך לכהונה נוספת, למרות תחזיתם של כל הפרשנים והסוקרים הוותיקים.