סקר: רוב האמריקנים לא מודעים למונח 'אנטישמיות'

סקר הוועד היהודי-האמריקאי שנערך לציון יום השנה לפיגוע בפיטסבורג מגלה שכמחצית מהציבור האמריקאי לא מכיר את המונח אנטישמיות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בחשון תשפ"א

זירת הטבח בפיטסבורג
זירת הטבח בפיטסבורג
צילום: אלקסי רוזנפלד

רק שנתיים עברו מאז הפיגוע בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, בו נרצחו 11 מתפללים יהודיים, וסקר שנערך עבור הוועד היהודי-האמריקאי (AJC) מעלה תמונה מדאיגה, לפיה כמחצית מהציבור האמריקאי לא מכיר את המונח "אנטישמיות".

הסקר, שנערך זו השנה הראשונה בקרב האוכלוסייה הכללית בארצות הברית, מצא גם כי 48% מכלל האמריקאים הודו שהיו עדים למתקפות אנטישמיות מילוליות, פיזיות או באינטרנט, וכי 43% מהציבור הכללי בארה"ב מרגיש שבחמש השנים האחרונות חלה עלייה באנטישמיות במדינה.

ניכר כי ההיכרות עם המונח אנטישמיות מושפעת מרמת ההשכלה. 79% מבוגרי החינוך האקדמי הכירו את המונח, לעומת 58% בקרב אלו שלא השלימו לימודים אקדמיים, ו-27% בקרב בעלי השכלה תיכונית ומטה. מבין אלה שענו כי מעולם לא שמעו את המילה אנטישמיות, 36% הם בעלי השכלה תיכונית ומטה, 14% לא השלימו לימודים אקדמיים ו-9% הם בעלי תארים אקדמיים.

"העדויות של היהודים-האמריקאים והציבור הכללי בארה"ב מהסקרים אומרים בצורה ברורה: הגיע הזמן לפעול ולגבש תוכנית מואצת ורב-ממדית להתמודדות עם האנטישמיות הגואה בארצות הברית", אמר דייויד האריס, מנכ"ל AJC. "העובדה שכמחצית מהציבור האמריקאי אפילו לא יודע מהי אנטישמיות רק מעצימה את החשש של יהודי ארצות הברית לביטחונם ולשלומם", הוסיף.

במקביל לסקר החברה הכללית בארצות הברית, נערך סקר בקרב הקהילה היהודית, זו השנה השנייה.

במסגרת הסקר, התברר כי חלה הידרדרות, ויותר יהודים חוששים לביטחונם ונמנעים מלבקר במקומות מסוימים ולהשתתף באירועים, מפחד לשלומם מאשר בשנה שעברה.

אחד מכל שלושה (31%) יהודים העידו שוויתרו על ביקורים והשתתפות באירועים, לעומת אחד מכל ארבעה (25%) בסקר AJC שנערך בשנת 2019. 55% מהאורתודוקסים, 43% מהקונסרבטיבים, 33% מהרפורמים, 32% מהיהדות המתחדשת ו-24% מהיהודים החילונים העידו כך בסקר השנה.

מעל לשליש (37%) מהיהודים האמריקאים העידו שהיו יעד למתקפה אנטישמית, פיזית, מילולית או ברשת, בחמש השנים האחרונות. עם זאת, 76% מהיהודים שהותקפו כלל לא דיווחו על מתקפות אלה. שלושה מכל שבעה יהודים אמריקאים בגילאי 18-29 העידו שהם חוו אנטישמיות בקמפוס, או מכירים מישהו שחווה.

סקר האנטישמיות של AJC בקרב הציבור הכללי בארה"ב, ובוצע ע"י חברת SSRS בסקר טלפוני בין התאריכים 20-15 בספטמבר, 2020, בקרב מדגם מייצג של 1,010 נשאלים אמריקאים בגילאי 18 ומעלה. הסקר בקרב יהודי ארה"ב הוא הסקר המקיף ביותר מבין סקרי הארגונים היהודיים בארה"ב.

הסקר בוצע ע"י חברת SSRS בין התאריכים 9 בספטמבר – 4 באוקטובר, 2020, בקרב מדגם מייצג של 1,334 נשאלים יהודים אמריקאים בגילאי 18 ומעלה.