יעקב חגואל: נתלכד סביב ערכי העם והארץ

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית הנבחר: עבדנו קשה כדי להשיג רוב למחנה הלאומי, אבל מאז שהסתיים הקונגרס אנחנו הסתדרות ציונית אחת.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ח' בחשון תשפ"א

יעקב חגואל, שנבחר בימים האחרונים לראשות ההסתדרות הציונית, מספר בראיון לערוץ 7 על משמעות התפקיד והיעדים שהוא מציב לעצמו בכהונה זו.

"ההסתדרות הציונית העולמית היא אותו גוף שאותו הקים בנימין זאב הרצל לפני 120 שנה בבאזל. הגוף הזה הקים ברבות השנים כמה חברות בת מאוד משמעותיות: קרן קיימת לישראל, הסוכנות היהודית, קרן היסוד, ואנחנו, ההסתדרות הציונית, עד היום הבעלים של החברות הללו. ובנוסף יש בהסתדרות הציונית פעילות רבה בארץ ובתפוצות, החטיבה להתיישבות, עידוד עלייה, מאבק באנטישמיות, כל אלה הם דגלים גדולים מאוד", אומר חגואל.

בדבריו מספר חגואל על הקונגרס הציוני האחרון שנחתם לפני ימים אחדים ו"הוא בעצם הפרלמנט של העם היהודי. התכנסו 700 צירים מכל העולם על מנת לתת לנו את הדגשים לחמש השנים הקרובות, בחרו את בעלי התפקידים ואני אחד מהם, וכעת יש לנו קדנציה של חמש שנים לעשות טוב לעם ישראל ולארץ ישראל".

חגואל מקפיד להדגיש כי לכל היוזמות והארגונים הציוניים יש מקום בעשייה הכללית למען עם ישראל, "אבל צריך לזכור, אנחנו גוף ממלכתי ולא עוד עמותה. אנחנו הפלטפורמה שמייצגת את כל העם היהודי. יש לנו רפורמים, קונסרבטיבים, חרדים, חילונים, כמעט כל עם ישראל איתנו בתוך האוהל והאוהל הזה מתרחב. ראינו הצבעה ענקית בארה"ב, פי 2 מהפעם הקודמת. אני אומר את זה למרות שאנחנו, הישראלים, מתייחסים לפעמים לציונות בציניות. הערך הציוני דווקא היום בעידן הקורונה והאתגרים של הקהילות היהודיות מול אנטישמיות, התבוללות שעולה, עלויות גבוהות של החינוך היהודי, יש מקום רב לפעילות של ההסתדרות היונית העולמית להוביל את כל הערכים הללו".

האם אכן ישנם ערכים משותפים לכל הזרמים שאותם מזכיר חגואל? לטעמו בהחלט כן. "הפעם הצטרפו אלינו גם קהלים חרדים שלא היו פעם באוהל הציוני והיום הם מגדירים את עצמם חלק מהעניין וזה דבר מדהים. אנשים רוצים להצטרף ולהיות חלק".

"אנחנו מסתכלים על המכנה המשותף. הכי קל זה לבוא ולהגיד מה מפריד בינינו. האתגר האמתי הוא להסתכל על המשותף ואני חושב שרוב הערכים הם משותפים, הם למען עם ישראל ולמען ארץ ישראל, לחיבור בין כל עם ישראל לדיבור משותף בין מי שיושבים בציון לבין מי שעדיין לא. יש כאן ערבות הדדית ויש לנו אתגרים אדירים לפנינו".

חגואל מתייחס ליעדים האישיים שהוא מציב לכהונתו יחד עם חבריו, "אנחנו צריכים להוביל את נושאת המטוסים הזו לדרך טובה באחדות, מתוך גאווה יהודית עם ערכים למען עם ישראל וארץ ישראל".

בדבריו מדגיש חגואל כי אמנם ניצחונו הוא ניצחון המחנה הלאומי לאחר מערכת בחירות בה ניסה כל צד לגייס אליו את מרב הקולות, אך "ברגע שנגמר הקונגרס אנחנו הסתדרות ציונית אחת. עם אחד אנחנו ואנחנו רוצים לפעול למען הערכים, לשאוף לאחדות, לא במחיר הרב גוניות, אבל מתוך הבנה שעם ישראל וארץ ישראל הם מעל זה".