איטליה סופגת גל הדבקה חדש

אחרי שנדמה היה שאיטליה משתלטת על הקורונה היא שוב בעיצומו של גל הדבקה גדול. נציג משרד הכלכלה מספר, גם על הביקוש לחדשנות הישראלית

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בחשון תשפ"א | עודכן: 21:49

יונתן הדר בפרלמנט האירופי
יונתן הדר בפרלמנט האירופי
צילום: באדיבות המצולם

כמו בישראל גם באיטליה ההתמודדות עם הקורונה עולה ויורדת חליפות. על המתרחש באיטליה שוחחנו עם ראש נציגות משרד הכלכלה של ישראל במילאנו, יונתן הדר.

"המצב היה חמור בשלב הראשון, היינו במקום הראשון של התפרצות הנגיף מחוץ לסין. בהמשך הייתה תקופת רגיעה והמצב היה טוב יותר ממקומות אחרים באירופה. עכשיו יש עליה חדה בשבוע וחצי האחרונים והממשלה החליטה על צעדים ראשונים של כמעט סגר מלא", מספר הדר ומדגיש כי במסגרת קבלת ההחלטות משתדלת הממשלה האיטלקית שלא לפגוע בכלכלה".

על הסיבה שהובילה לעליה הנוכחית ברמת ההדבקה אומר הדר כי באיטליה "יש דיון ער בנושא הזה. המומחים מדברים על החזרה של התלמידים לבית הספר כגורם הראשון לכך, ויותר מכך חזרת השימוש בתחבורה הציבורית. אחרי החזרה ללימודים אנשים חזרו לעבודה אחרי תקופה של עבודה מהבית וכשהתחילו לחזור ולהשתמש בתחבורה הציבורית ההדבקה חזרה".

באשר למאמצים שלא לפגוע בכלכלה האיטלקית מספר הדר: "עד התקופה הזו המשיכו לעבוד מהבית. כל ארגון וכל משרד, כולל המשרד שלנו, שיכול לעבוד מרחוק עובד מרחוק כדי שלא ייפגשו העובדים בינם לבין עצמם וכדי שלא ייסעו בתחבורה הציבורית. למפעלים שלא יכולים להתנהל בעבודה מהבית ניתנו הוראות מדויקות איך לפעול".

"נתונים מהחודש-חודשיים האחרונים מראים שאיטליה היא זו שהצליחה לחזור לפעילות העסקית בצורה הכי טובה. כרגע הסגר שעושים באיטליה לא נוגע לעסקים למעט פגיעה קלה בחנויות שפתוחות עד השעה שש בערב, ובתרבות כאשר מוזיאונים והופעות סגורים".

הדר מציין כי גם רמת הפיקוח על אכיפת הכללים גבוהה מאוד ו"בחלק מהמחוזות מחליטים על אמצעים מיוחדים כמו עוצר ליילי שמונע מסיבות והתכנסויות המוניות".

עוד שאלנו על האווירה באיטליה שם נמנה מספר מתים גבוה ביותר והמראות של מסעות הלוויה המוניות העסיקו את העולם כולו. "רוב ההתפרצות היה בחלק הצפוני וכולם כאן היו בשוק. כמעט כל אחד מכיר מישהו שנפגע וחולה. "איטליה הייתה ראשונה להיפגע ולכן לא ידעו איך להתמודד. זה לקח זמן עד שמצאו את השיטות שאחר כך העולם למד מהם. עכשיו נכנסים טוב יותר להתפרצות השנייה של המחלה". להערכתו עדיין ניכרים אותותיו של ההלם בו היו שרויים תושבי איטליה בעקבות ההדבקה ההמונית והפגיעה ההמונית של הנגיף בגל הראשון. אחת ההשלכות להלם זה היא הצייתנות הנוכחית לדרישות הממשלה והמגבלות שמוטלות על האוכלוסייה. "כשביקשו לבצע הנחיות אנשים ברובם קיבלו את זה ומבצעים למרות שיש מעט ביקורת עד כדי הפגנות קטנות", דברי הדר.

ומה באשר לקשר הכלכלי בין ישראל לאיטליה בתקופה הזו? יונתן הדר מפתיע ומספר כי העבודה בתקופה זו קשה יותר מאשר בימי שגרה. זאת בשל ההבנה האיטלקית את הצורך בחדשנות שישראל היא מהמובילות אותה בעולם.

"האיטלקים מאוד מתעניינים בחדשנות בכלל ובחדשנות ישראלית בפרט, בין השאר כי אצלנו הם מקבלים את החדשנות במהירות יחסית. הם אומרים שהם היו בעמק הסיליקון אבל מעדיפים לעבוד עם חדשנות ישראלית כי המחירים נוחים והמנטאליות יותר קלה לאיטלקים. הם אוהבים את הדרך שבה הישראלים חושבים".

אלמנטים אלה של חדשנות שישראל מובילה נוגעים למרחב גדול מאוד של תחומים והדר מזכיר כמה מהם: תעשיית כלי הרכב החשמליים והאוטונומיים שבה לישראל הרבה מה להציע, טכנולוגיות שמסייעות לייעול השיווק הקימעונאי ואף בתחומי הבנקאות "חברות ישראליות יודעות לשדרג את המערכות הפיננסיות", הוא אומר. "אנחנו רואים תור של זהב ביחסים עם החברות האיטלקיות המובילות שמחפשות את התוספת הישראלית הזו. חשוב לדעת שמדובר בחברות שנמצאות בשורה הראשונה בעולם, חברות מובילות ויצואניות מצטיינות".