יעקב עמידרור בראיון לערוץ כנסת

יעקב עמידרור, ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, שוחח היום (שני) עם מורן אזולאי בערוץ כנסת על הסכמי השלום והנורמליזציה של ישראל עם איחוד האמירויות, בחריין וסודאן.

לדבריו, לפני ההיבט הביטחוני, יש להסכמים ערך אסטרטגי. "מדובר בשבירת מעגל האיבה של מדינות ערב, מדינות שעד עכשיו הסבירו לנו שהם לא יוכלו לחתום הסכמים עם ישראל כל עוד לא תקום המדינה הפלסטינית ולאט לאט חומת האיבה הזאת נשברת. זו תחילתו של תהליך. שמעתי את הנשיא טראמפ אומר שיש עוד מדינות בדרך. לפני השאלה הביטחונית, יש פה שאלה על הלגיטימציה של מדינת ישראל, מדינת היהודים במזרח התיכון".

עמידרור הסביר כי בהסכם עם סודאן יש גם עניין סמלי כי בבירות סודאן הוכרזו שלושת הלאווים של הליגה הערבית נגד ישראל.

הוא התייחס להיבט הכלכלי של ההסכם ואמר, "נפתח שוק שנוכל להשקיע בו ויוכל להשקיע בנו. נוכל דרכם להגיע למקומות אחרים, נוכל לעזור להם לפתור בעיות שיש להם בתחומים שונים. את איחוד האמירויות וסודאן מאוד מטרידות שאלות המזון, המים והחקלאות ואנחנו יכולים להפוך את סודאן למדינה שתספק מזון במקום שיהיה בה רעב".

גם בנושא הביטחוני רואה עמידרור בהסכם בשורה. "בפעם הראשונה אנחנו מתקרבים לאיראן ולא האיראנים אלינו. זו פעם ראשונה שיהיו לנו רגליים איתנות במדינות שגובלות באיראן והאיראנים לא אוהבים את התופעה. נוכל לשתף פעולה עם נרגיש ביחד שאנחנו צריכים לפעול נגד האיום האיראני".

עמדירור מדגיש כי ההסכמים מהווים רק את תחילתה של הדרך ושצריך לפעול ולהתאמץ וללמוד לשתף פעולה יחד עם המדינות שלהם תרבויות שונות.

לדברי עמידרור הדאגה של ישראל ליתרון הצבאי היחסי חשובה אך יש לשמור על פרופורציות. "אין מטוס שהיה בידי ישראל ולא היה בידי אחת ממדינות ערב. ה-F16 המצרי לא נפל מזה הישראלי, וה-F15 הסעודי לא נפל מהישראלי. השאלה האם כלי הנשק האלה יימכרו למדינות ערב היא השאלה הלא נכונה. היא נוחה מאוד ומאוד פופוליסטית אבל היא לא נכונה. השאלה הנכונה היא האם ישראל תקבל מארה"ב את הפיצוי והתמורות הנכונות על מנת לשמר את היתרון האיכותי שעל פי החוק האמריקני ארה"ב חייבת להבטיח לישראל".

"קשה מאוד לדרוש מארה"ב לא לייצא נשק בהרבה מאוד מיליארדי דולרים למדינות שהם ביחסים טובים עם ארה"ב ועם ישראל. אבל לגיטימי ונכון לחפש את הדרכים על מנת לקבל את הפיצוי והתמורות עבור המחוות האלה", אמר עמידרור.

את הטענות כי ראש הממשלה לא הביא לידיעת מערכת הביטחון את האישור למכירת F35 לאיחוד האמירויות הוא דוחה על הסף. "מאחר ואני קצת מכיר את ההיסטוריה של מדינת ישראל אני אתן שתי דוגמאות למקרים דומים. מנחם בגין ז"ל לא סיפר לאף אחד במערכת הביטחון שהוא ויתר על כל חצי האי סיני למצרים עוד בטרם החל המו"מ. ראש הממשלה רבין ז"ל הסתיר מכל מערכת הביטחון, מהמוסד והמטכ"ל את המו"מ עם הפלסטינים, ההסכם שאולי הכי גורלי לביטחונה של מדינת ישראל. רק כשהדברים קיבלו פומבי זה יצא גם למערכת הביטחון. קיבלנו מסמך גמור שנכתב על ידי אנשים שלא היתה להם הבנה בנושא המזרח התיכון, ואיש ממערכת הביטחון לא השתתף בדיונים האלה".

עמדירור סיכם, "בעולם האידאלי זה לא טוב. צריך להיות שיתוף פעולה בין ראש הממשלה ומשרד ראש הממשלה, המל"ל ומערכת הביטחון. במציאות העגומה של מדינת ישראל, ראשי ממשלה לצערי נופלים בדבר הזה והמקרה הזה הוא מהמקרים הגרועים".