השגריר גלעד ארדן: "עכשיו כולם רואים שהפלסטינים מסיתים"

שגריר ישראל הטרי יחסית באו"ם נשא נאום ראשון בפני מועצת הביטחון. "אל תלכו שולל אחרי הסחות הדעת של אבו מאזן", אמר לחבריה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בחשון תשפ"א

השגריר גלעד ארדן: "עכשיו כולם רואים שהפלסטינים מסיתים"-ערוץ 7
גלעד ארדן
צילום: פלאש 90

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, נשא הערב (שני) את נאומו הראשון בכינוס של מועצת הביטחון באו"ם.

בדיון התקופתי, שעסק 'במצב במזרח התיכון והשאלה הפלסטינית' תקף ארדן את התנהלות המועצה ואמר כי "בעוד המזרח התיכון השתנה, התפיסה של המועצה תקועה כבר עשורים".

"מאז שהגעתי לניו יורק הייתי עד לפער הגדול בין הנושאים שהמועצה בוחרת להתמקד בהם לבין מה שקורה בפועל במזרח התיכון. הדיון במועצת הביטחון מתמקד כבר 20 שנה רק בסוגיה הפלסטינית אבל המצב במזה"ת השתנה", הצהיר.

בדיון בו השתתף גם שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מלכי, הוסיף ארדן, "במקום שהפלסטינים יראו בהסכמים כהזדמנות להתניע משא ומתן, הם תקפו את מדינות ערב ואמרו כי מדובר ב'בגידה' וב'תקיעת סכין בגב'. עכשיו כולם רואים שהפלסטינים מסיתים נגד כל מדינה שרוצה בשלום, אפילו נגד חברותיה לליגה הערבית".

"העובדה שהפלסטינים תוקפים את אלה שעושים שלום עם ישראל, מוכיחה כי במשך שנים מועצת הביטחון מפעילה לחץ על הצד הלא נכון", ציין השגריר.

לדבריו, "אולי חברות המועצה מקובעות כל כך על הדיונים האלה ועל אותן סיסמאות עד שהן לא רואות את המציאות. כולנו יודעים מה איינשטיין אמר על כך שעושים את אותו הדבר ומצפים לתוצאות שונות".

השגריר הישראלי סיים את נאומו בפנייה לחברות המועצה. "בעוד המזרח התיכון השתנה, התפיסה של המועצה תקועה כבר עשורים. אם המועצה תמשיך להתעלם מהסוגיות החשובות באזור תוך המשך עיסוק אובססיבי בסכסוך הישראלי-פלסטיני, יהיה קשה להוכיח כי טועים אלו שחושבים שמועצת הביטחון היא מקרה אבוד".