ה'פוליטיקה הקטנה' והמוסדות הלאומיים

לאחר סיום הבחירות והמינויים, גורמים בקונגרס הציוני מספרים לערוץ 7 על ניסיונות 'הפרד ומשול', התערבות פוליטית והצלחות של בריתות.

חזקי ברוך ויוני קמפינסקי , ח' בחשון תשפ"א

הצבעה
הצבעה
iStock

בימים שבשגרה ענייני המוסדות הלאומיים לא זוכים לתשומת לב רבה ועניין גדול מצד הציבור הכללי שלא חשוף לרוחב היריעה ועוצמת הפעילות של כלל הגופים עם השלכות על אזרחי ישראל ויהדות העולם.

אך נראה שהבחירות לקונגרס הציוני הצליחו הפעם להשתחל לכותרות בעיתונות ולהדליק את השיח ברשתות החברתיות.

משיחה עם גורמים במוסדות הלאומיים אנו לומדים שמה שהורגש בסבב הבחירות והמינויים הנוכחי היא 'פוליטיקה קטנה של ימין ושמאל' שנראה שחלחלה גם למערכות הפוליטיות של הקונגרס הציוני, ההסתדרות הציונית, קק"ל, קרן היסוד ועוד.

"מה שבליכוד עושים כבר שנים במישור הארצי, ניסו כעת לעשות במוסדות הלאומיים", אומר אחד הגורמים לערוץ 7, "ניסו להכניס את הכל לתגיות של "ימין" מול "שמאל", ובנוסף, השתמשו בשיטת 'הפרד ומשול' בניסיון להפריד בין כוחות עם אג'נדה דומה לליכוד אך אינם משויכים באופן מוחלט למפלגת השילטון".

גורמים המעורבים בתהליכי הבחירות והמינויים מספרים שהייתה תחושה "שמישהו חושב שזה מרכז הליכוד" ושהחתימה על ההסכמים הגיעה רק כשכבר לא הייתה ברירה אחרת.

נציין כי, למרות שמדובר באישים משתי מפלגות שונות, אחד משיתופי הפעולה המוצלחים היו בין יעקב חגואל המשויך לליכוד העולמי ואברהם (דובדב) דובדבני מתנועת המזרחי שעבדו יחד ופעלו במסגרת מה שרבים אף מכנים 'ברית'.

חלק מהטענות לגבי הפוליטיזציה של התהליכים במוסדות הלאומיים מופנים לראש הממשלה בנימין נתניהו לדברי הגורמים איתם שוחחנו, נתניהו מעוניין לשמר לעצמו כמה שיותר כוח בכל המוסדות והוא יעשה את זה על חשבון שותפות גם שותפים לדרך האידיאולוגית ותוך מתן כוח לצד השמאלי-ליברלי.

לאחרונה אף דווח בוואלה! NEWS שראש הממשלה בנימין נתניהו פועל להדיח מתפקידו את יו"ר קרן היסוד סם גרונדוורג אותו מינה לתפקיד רק לפני שנתיים. גורמים המעורבים טוענים שניסיון ההדחה קשור למינוי מנכ"לית הארגון, פולי ברונשטיין, שמזוהה דווקא עם השמאל. נציגי התורמים והנגידים של קרן היסוד הביעו התנגדות לניסיון ההדחה של גרונדוורג וכתבו: "העובדה שהקונגרס הציוני בחר לקבל החלטה רק לפי שיקולים פוליטיים משקפת חוסר כבוד ורצינות לתפקיד כה חשוב ובמוסד כה חשוב והיא לא פחות משערורייה".

למרות כל המהמורות הפוליטית, בימין האידיאולוגי ובציונות הדתית רושמים הצלחות, ביניהן השותפות החזקה שציינו בין יעקב חגואל, היו"ר הנכנס של ההסתדרות הציונית העולמית ואברהם (דובדב) דובדבני שייכנס בקרוב לתפקיד יו"ר קק"ל.

בנוסף יש לציין את הקמתה של יחידה לשליחות ציונית בקק"ל שתתוקצב בטופן משמעותי כדי להגביר את משימות השליחות לתפוצות והחינוך לציונות ברחבי העולם.