ועדה תבדוק את הליכי הסמכת עורכי הדין

שר המשפטים מינה את הוועדה יחד עם לשכת עורכי הדין, לאור העלייה בשיעור בעלי ההשכלה המשפטית, שלא עוברים את בחינות ההסמכה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בחשון תשפ"א

ועדה תבדוק את הליכי הסמכת עורכי הדין-ערוץ 7
עו"ד אבי חימי
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע היום (שני) בשיתוף ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי, על מינוי מחודש של הוועדה לבחינת מתכונת ההסמכה בעריכת דין.

לאור העלייה בשיעור בעלי ההשכלה המשפטית שלא עוברים את בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין, ונוכח הטענות באשר למבנה הבחינה ומרכיביה, תבחן הוועדה, בראשות השופט בדימוס דוד חשין, שינויים אפשריים בהליך ההסמכה וכן את האפשרות לקיום בחינה מסננת בשלב מוקדם של לימודי המשפטים.

בדצמבר 2019 מונתה ועדה דומה אך זו לא התכנסה. הוועדה המחודשת הונחתה להגיש מסקנותיה לשר ניסנקורן בתוך שלושה חודשים.

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר כי "שיעור המעבר הנמוך בבחינות הלשכה משקף בעיה אמיתית בהליך ההסמכה של עורכי הדין. המצב הזה יוצר אי ודאות בקרב סטודנטים ומתמחים, ותחושת אי צדק קשה".

"לצד שמירה על הסמכה מקצועית ואיכותית במקצוע הרגיש הזה, עלינו לוודא שלא נוצרת עוגמת נפש מיותרת בקרב מי ששקדו, למדו והתמחו בציפייה ארוכה לתואר עורך ועורכת דין. הוועדה תבחן מספר חלופות ותציג מסקנותיה בהקדם על מנת שנוכל לקדם מתווה הסמכה משופר ויעיל כבר בשנה הקרובה", הוסיף השר.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי הוסיף, "אני סמוך ובטוח שהמלצותיה הסופיות של הוועדה יובילו להסדרה נכונה של תהליך ההסמכה ולמניעת מצב של עגמת נפש ואי-ודאות מצד אלו המבקשים להיכנס בשערי המקצוע. כל זאת, תוך שמירה על איכות מקצוע עריכת הדין ויצירת מסלול הכשרה מתאים וראוי".