אהבה או התאהבות? כך תזהו

כיצד נוכל לזהות האם הרגש הנעים שאנו חשים בזמן הפגישות הוא ניצנים של אהבת אמת או שמא אלו רעשי זיקוקים של אשליית ההתאהבות?

הרב שלומי שיבר , ט' בחשון תשפ"א

אהבה או התאהבות? כך תזהו-ערוץ 7
אהבה או התאהבות?
צילום: istock

אהבה היא המבוקש האמיתי בקשר הזוגי. אך אהבה היא עניין שברגש, שהוא אינו יציב ואינו אמין. ופעמים רבות הרגש עשוי לשקף מציאות מדומה שכלל אינה קיימת.

כשאנו חשים בפגישה תחושות נעימות, הרגש משדר לשכל שדר חיובי. אך לעיתים זוהי התלהבות רגעית של התאהבות שאין לה כל בסיס במציאות. כיצד נוכל לזהות ולהבחין ביניהם? זו מיומנות מאוד חשובה ויסודית ללמידה, שאפשר לאפיין במספר נקודות:

  • אהבה מתחילה מבירור שכלי בהתאמה של ערכים, מטרות וצרכים משותפים ובעקבותיו מתפתח גם הרגש. התאהבות לעומתה מתחילה מהרגש ומשכנעת את השכל שהנעימות העזה מעידה על התאמה גדולה.
  • אהבה מתמקדת בבן הזוג שמולי ובקשר הייחודי שנוצר עמו. התאהבות לעומתה ממוקדת בעצמי ובחוויית הנעימות שאני חווה בקרבת מי שאני נפגש איתו.
  • אהבה היא בדרך כלל רגועה ושלווה ומלווה בשמחה פנימית ועדינה. התאהבות לעומתה מתפרצת וסוערת ומאופיינת בתנודות של עליות וירידות חדות.
  • אהבה נמשכת אל הפנימיות והנעלם שבזולת, ודרכם היא מתייחסת גם אל חיצוניותו. התאהבות לעומתה נוצרת מכל מה שנוצץ ומרשים אותי ואת אלו הסובבים לי.
  • אהבה מסוגלת להכיל את החסרונות של בן הזוג ולהשלים עימם. התאהבות לעומתה מתעלמת מחסרונות אלו, כדי שלא יפריעו לחוויית הנעימות שלה.
  • אהבה מבוססת על מחויבות, מסירות והשקעה גם כשלא תמיד נוח ונעים. התאהבות לעומתה דורשת את הנעימות במלא עוצמתה, והיא מוכנה להקרבה כל זמן שהיא תשמר את ההרגשה הנעימה.
  • אהבה מחוברת למציאות ומעמיקה את הקשר עימה. ההתאהבות לעומתה יוצרת בועה דמיונית המתעלמת מכל מה שקיים ומכל הסכנות הכרוכות בדרכה.
  • אהבה מייצרת תחושת ביטחון בקשר, משום שהיא מבוססת על יסודות של חברות, אמון ומסירות. התאהבות לעומתה יוצרת אשליה של קרבה גדולה שבין רגע היא באה ובין רגע יכולה להיעלם.
  • אהבה היא מסלול קבוע של השקעה והתקדמות פנימית הממלאות את הלב והנפש בשמחה. התאהבות לעומתה בנויה על ריגוש חיצוני הנשחק עם הזמן ופוער בלב חלל של ריקנות.
  • אהבה היא סוד. משהו ייחודי שקיים רק בין שני נפשות מיוחדות המתחברות זו עם זו, שזר אינו יכול להכירה או להיכנס במחיצתה. התאהבות לעומתה היא גירוי נפשי וגופני כעין טעם של ממתק שרבים יכולים לחוש גם הם במתיקותו.

אמנם, לעיתים אהבה מביאה עימה בראשיתה גם מעט התאהבות, שנועדה להקל את ההסתגלות המורכבת של המעבר מיחיד למשפחה, של ניתוק ממשפחת המוצא וחיבור עם אדם זר ליצירת דבר חדש.

אך חשוב לזכור תמיד שהיא אינה אלא המעטפת הזמנית שנועדה לאפשר את יצירת האהבה המבוססת והאיתנה. כעין טעמו הערב של המאכל שנועד להקל עלינו את הכנסת המזון הזר לגופינו, אך עיקר הבריאות תלויה דווקא באיכות המזון שנאכל.

לכן, בפעם הבאה שאתם נפגשים למטרת נישואין ואתם מרגישים טוב בקשר, שאלו את עברו על הרשימה הזו ושאלו את עצמכם: האם אני אוהב או מאוהב?

הרב שלומי שיבר הינו מאמן אישי, מנבחרת המאמנים של פרויקט 252. עדיין לא איתנו? הצטרפו עכשיו לתוכנית החורף הייחודית של פרויקט 252.