הבוטים שנלחמים בישראל - נחשפים

דו"ח של המשרד לנושאים אסטרטגיים חושף כיצד התבצעו מניפולציות רשת כהערכות להחלטת בית הדין בהאג והאפשרות להחלת הריבונות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' בחשון תשפ"א

הבוטים שנלחמים בישראל - נחשפים-ערוץ 7
רשת הבוטים נחשפת
צילום: דוברות המשרד לעניינים אסטרטגיים

המשרד לנושאים אסטרטגיים מפרסם לראשונה דו"ח תקופתי, החושף פעילות רשת מניפולטיבית, כחלק מהמערכה התודעתית נגד מדינת ישראל במרחב הדיגיטלי.

במסגרת המחקר נסקרו עד כה 250 חשבונות שנחשדו בהתנהגות לא-אותנטית. לפי הערכת המשרד לנושאים אסטרטגיים, כ-70% מהם אכן קיימו פעילות כזו (כ-170).

הפרופילים הפיקטיביים אותרו סביב פעילות חריגה של האשטגים המקושרים להחלטה אפשרית סביב בית הדין הפלילי בהאג (ICC), והכוונות להחיל ריבונות, ובהם: #ICC4Israel , #ICCPalestine, #ICCIsrael, #StopAnnexation, #NoToAnnexWestBank, #الجنائيةالدولية في.

בשיא הפעילות סביב ההאשטג #ICC4Israel בסוף יוני, עלו לרשת מעל ל-15,000 ציוצים. 21% מהם בוצעו על ידי משתמשים פיקטיביים. החשבונות המזויפים הצליחו לייצר 9% מהמעורבות ברשת ביחס להאשטגים שנבדקו – פי 180 מגודלם היחסי. במחקר אותרו גם שתי רשתות גדולות (מעל 30 משתמשים כל אחת) של פרופילים פיקטיביים, של נשים צעירות הקשורות ביניהן, ומקיימות דפוס פעילות זהה.

ממצאי המחקר מצביעים על פעילות מאורגנת ומתואמת של גורמי דה-לגיטימציה ברשתות החברתיות, במטרה להשפיע על דעת הקהל. כחלק מהמערכה התודעתית שהם מנהלים, גורמים אלה מבצעים מניפולציות רשתיות המנפחות את השיח באופן מלאכותי, בניסיון להשרות לו מראית עין של מחאה עממית נרחבת.

הצגת הבוטים שייצר גל אנטי ישראלי
צילום: דוברות המשרד לנושאים אסטרטגיים

השרה פרקש-הכהן העבירה את ממצאי המחקר לחברת טוויטר בדרישה להסיר את הפרופילים המזויפים שאותרו, ולבצע בחינה מעמיקה של השימוש המניפולטיבי שעושים בפלטפורמה. חלק מהחשבונות הושעו בימים האחרונים.

"הרשתות החברתיות הן זירה מרכזית 'במערכה על התודעה', כאשר בשנים האחרונות היא הפכה למוקד פעילותם של ארגוני הדה-לגיטימציה החותרים תחת זכות קיומה של מדינת ישראל. לצד פעילות שטח במסדרונות ה-ICC הם פועלים כל העת 'מאחורי הקלעים' בזירה הבינלאומית וביתר שאת במרחב הדיגיטלי לבידוד והשחרת מדינת ישראל. הפעילות המתוארת במחקר, נעשית ביד מכוונת של ארגונים, הרואים לנגד עיניהם הזדמנות לפגוע בישראל באמצעות פלטפורמה פרוצה ולא מפוקחת", דברי השרה פרקש-הכהן.

בוט שאותר והושעה
צילום: דוברות המשרד לנושאים אסטרטגיים

רונן מנליס, מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים, מוסיף כי "המידע העולה מהדו"ח הוא קצה הקרחון של מה שמתרחש ברשת. זה כולל פעולות תודעתיות בניסיון להשפיע על דעת הקהל העולמית בהקשר הישראלי – חלקם מותרים לכתיבה – חלקם עוקפים את כללי השימוש".