שופט העליון אלכס שטיין:
"המדינה רשאית לקבל החלטות, עם כל הכבוד"

שופט העליון שטיין לעותרים נגד מתווה הישיבות: אין לכם 'סיי'. המדינה רשאית לקבל החלטות. היא מנהלת את המשבר, לא אתם ולא אנחנו.

ערוץ 7 , ט' בחשון תשפ"א

"המדינה רשאית לקבל החלטות, עם כל הכבוד"-ערוץ 7
עמדת בדיקת קורונה בישיבת בית אל
צילום: ללא

בג"ץ דן היום (שלישי) בעתירה של תנועת "ישראל חופשית" נגד מתווה הישיבות שמאפשר לחדש את הלימוד בישיבות על פי הנחיות משרד הבריאות.

על פי הדיווח של כתב "הארץ" אהרון רבינוביץ, שופטי בג''ץ מתחו ביקורת על עצם העתירה ואמרו שלעותרים אין כלל זכות עמידה.

ראש ההרכב השופט נועם סולברג אמר כי על פי המתווה ''כל מי שיש לו פנימיה ללא הבדל דת גזע ומין יכול לפתוח. יש רציונאל במתן אפשרות כזו, מה לא טוב בזה? אומרת המדינה שהשהייה בפנימיה עדיפה מאשר צפיפות בבית וככה מקטינים את אפשרויות ההדבקה".

נציג העותרים טען, ''עשו להם החרגה וציינו פנימיה ומוסדות תורניים''. השופט ג'ורג' קרא תהה ''ואם לא היו מוסיפים 'מוסד תורני' זה היה בסדר מבחינתך?''.

סולברג: "אולי זה באמת בבחינת כל המוסיף גורע. אם הייתם מגיעים בשם מוסד כלשהו שנפגע מזה אולי הייתה לכם טענה טובה".

השופט אלכס שטיין ביקר את העותרים בחריפות, ''המדינה קיבלה החלטה סבירה והיא יכולה לבצע ניסוי ותעייה. 'תורני' זה חלק מההגדרה. בהרבה מקרים בפנימיה התנאים טובים יותר מהבית. הממשלה לא חייבת לספק לכם נתונים. אם אני הייתי הם הייתי בכלל תוהה אם יש לכם זכות עמידה, לא בטוח שאתם כאלה.

"יש פה חוסר עילה זועק. המדינה רשאית לקבל החלטות כאלה. אין לכם שום סיי, הם מנהלים את המשבר הזה, לא אתם ולא אנחנו, עם כל הכבוד".

שטיין פנה לנציג המדינה: ''למה לא טענתם שאין להם זכות עמידה. לא יעלה על הדעת שדבר כזה יקרה''.

נציג המדינה אמר בדיון: ''יש פנימיות צבאיות, פרוייקטים שונים נוספים שכפופים לתקנות הפנימיות. אין פה טענה לפגיעה בשיוויון. יש פה היגיון אפדימיליוגי ובריאותי. יש תיקון נוסף מחמיר רק במסלול סגור של 30 יום בלי מסלול פתוח. יש פנימיות שטוענות שהתקנות מחמירות מדי. המקום לדיון הוא בכנסת''.