פעילות צה"ל באזור ג'נין
פעילות צה"ל באזור ג'ניןצילום: דובר צה"ל

סא"ל במיל' אריה קדוש, מפקד גדוד הסיור שלחם בקרב בג'נין וראש עמותת 'עמכם' לטיפול במשפחות שכולות, היה אתמול אחד מאורחיה של ועדת החוץ והביטחון לדיון מיוחד שעסק בקריאה לאסור את הקרנת הסרט 'ג'נין ג'נין'. שוחחנו אתו על הציפיות לקראת ההמשך במאבק נגד הפצת הסרט.

בתום הדיון קבעה הועדה כי הסרט אינו אלא עלילת דם נגד צה"ל ולוחמיו, אינו ראוי להקרנה ויש לאסור את הקרנת הסרט בישראל והפצתו. האם הקביעה הזו תוביל למדיניות אחרת סביב הסרט? קדוש משיב:

"צריך לפתוח ולומר שבערב פסח 2002 נקרינו, הצבא הסדיר והמילואים, כתוצאה מעשרות פיגועים למבצע 'חומת מגן'. לחמנו בג'נין ושם נהרגו לנו 23 לוחמים ומיד יצא סרט שמתאר אותנו כרוצחים נאצים, סרט שהדהים אותנו בהסתה וברוע שבו.

''הרש"פ מימנה את הסרט הזה, מוחמד בכרי לבש את גלימת הבימאי והעורך והשחקן הראשי הם מחבלים. מתארים שם אנשים ששוכבים על הרצפה וטנק דורס אותם, מתארים ירי על בית החולים למרות שבית החולים היה מחוץ למחנה הפליטים ולא נפגע אלא קיבל את כל הטיפול הרפואי מאיתנו".

"הרש"פ משתמשת במדיה התקשורתית ללחימה. לצערינו הרב, הרשות השופטת לא מצליחה להגן על חיילי צה"ל והם פוסקים וקובעים בכל ערכאה משפטית שאכן יש שקרים חמורים בסרט ושהסרט הוא הוצאת דיבה, אבל הם לא פוסקים שאסור להקרין את הסרט", אומר קדוש ומוסיף: "במדינת ישראל הצעירה והמבולבלת הרשות השופטת לא יחד עם העם. אני קורא לכל שופטי ישראל, הילדים שלכם הולכים לצבא, תגנו עליהם. מספיק עם הדבר המטורף של חופש ביטוי בלי גבולות גזרה.

''אי אפשר לשלוח את הילדים לצבא ואחר כך לדבר על חופש הביטוי כשאומרים עליהם שהם רוצחים. מדובר בבכרי שאמר שאסור לדבר עם הישות הציונית שהיא אויב. הסרט הזה הוכח כהסתה לטרור כאשר שני בני דודיו של בכרי ביצעו פיגועים בצפון".

סא"ל במיל' אריה קדוש
סא"ל במיל' אריה קדושצילום: יוני קמפינסקי

סא"ל קדוש מבהיר כי "כאשר המערכת המשפטית לא מגנה עלינו אנחנו הולכים לרשות המחוקקת. היה בדיון קונצנזוס של כל חברי הכנסת משמאל ומימין שקבעו שאסור להקרין את הסרט. גם יאיר גולן כאיש מרצ תמך בכך. הוא לחם איתנו שם ואיבד חיילים. לא יכול להיות שכך ייאמר על חיילים שנהגו בטוהר נשק כפי שהוכח באו"ם. חיילים נהרגו כי רצינו לשמור על אזרחי ג'נין שמחבלים פחדנים הסתתרו מאחוריהם".

קדוש מקווה שבכוחה של ההכרזה שיצאה מאולם הועדה יהיה לאותת לרשות השופטת לקבל הכרעה ברורה שתאסור את הקרנת והפצת הסרט. "היועמ"ש חיווה את דעתו שמדובר בסרט רצוף שקרים, אבל לא כתב שאסור להקרין את הסרט. בכרי אומר שזו האמת שלו, אבל יש כאן רק אמת אחת והיא שזה סרט שהוא הסתה לטרור. צריך לאסור את ההקרנה שלו".

לדבריו גם היום עדיין נמשכת הפצת הסרט ברחבי העולם. "הסרט 'ג'נין ג'נין' מוקרן בעולם וביוטיוב בעיקר באוניברסיטאות ובמכללות ויש חגיגה סביב הדבר הזה. צריך לשים לדבר הזה סוף. מספיק עם השטות הזו של הגנת חופש הביטוי. הרמטכ"ל כוכבי כבר אמר שחופש הביטוי הוא לא חופש השיסוי. אי אפשר לתת הגנה כזו לשקרן שאומר שזו האמת שלו. השופטת צריכה לפסוק באומץ לב ואם זה יבוא לבג"ץ שיפסקו גם בבג"ץ באומץ לב".