יועז הנדל
יועז הנדל צילום: דוברות

שר התקשורת יועז הנדל (דרך ארץ) השתתף היום (שלישי) בטקס חניכת הסיבים האופטיים של בזק בעיר מטולה.

במהלך נאומו תקף הנדל את הליכוד ואת ראש הממשלה נתניהו, וטען כי הם מונעים את קידום הפריפריה בשל שיקולים פוליטיים.

''בשנת 2010 עמד פה נתניהו שהיה גם אז ראש ממשלה ואמר שתוך שנתיים ישראל תרושת בסיבים אופטיים", הזכיר שר התקשורת. ''עשור לאחר מכן, מתווה הסיבים שצריך לעבור בחקיקה תקוע בגלל שליחי אותו ראש ממשלה, ישראל כץ ודודי אמסלם. אף אחד לא יחזיר לישראל את הזמן האבוד הזה. יש פה עכשיו שעת כושר.

"בזק פורסת, החברות המתחרות כבר בשיא הפריסה, עכשיו צריך להשלים את המהלך בחקיקה למען הפריפריה. נעשתה עבודה יסודית במשרד התקשורת כדי לשחרר את הפקק, לא אתן לאף אחד לתקוע אותנו".

הנדל קרא לשרים דודי אמסלם וישראל כץ להתעשת, כלשונו. "קורא לראש הממשלה לשים סוף לביזיון הזה ולתת מכה על השולחן. הטרקטור הסובייטי שיישאר אצל העסקנים, אנחנו מחויבים לתת הזדמנות לפריפריה.

"177 ראשי רשויות חתמו על בקשה להעביר את החקיקה על מתווה הסיבים, אנשי ליכוד ומפלגות אחרות. זה טוב לישראל, גם אם רע לעסקנות הפוליטית. אם לא יהיה לזה סוף, נעביר חקיקה פרטית בכנסת. אני רוצה לראות את אותם שרים שעוצרים את זה בממשלה, מצביעים נגד באופן אקטיבי בקידום הפריפריה״.

עוד ציין שר התקשורת במטולה כי ״מהרגע שנכנסתי למשרד התקשורת היה לי ברור שהמשימה הבוערת ביותר שעומדת לפתחנו היא שדרוג תשתיות התקשורת במדינת ישראל. הבטחתי שאגיע לכל מקום בגבולות בו יניחו סיבים, ובכוונתי להמשיך לעשות זאת. הסיבים הם בשורה גדולה עבור כל אזרחי ישראל, ועבור תושבי גבולות הארץ – זו בשורה גדולה פי כמה. זו האפשרות להתיישב בגבולות הארץ, בלי המחירים העצומים של מרחק מהמרכז.

״אנחנו משרטטים ברגעים אלו ממש את קו הגבול. מעמיקים את אחיזתנו בקרקע. לא פחות. קו המחרשה הוא קו הגבול הוא קו הסיב. אינטרנט אולטרה מהיר הוא מה שמאפשר לאומת ההיי-טק להמשיך ולהפריח את השממה בשנת 2020.

״ההון האנושי בישראל הוא סיפור הצלחה בינלאומי אבל כשההון האנושי הזה פוגש את הרמה הירודה של תשתיות התקשורת בארץ, אין לו מה לעשות פה. הוא נתקל בתקרת זכוכית נמוכה מאוד. מגפת הקורונה הדגישה את הצורך האקוטי בתשתיות תקשורת מתקדמות. היכולת לעבוד מרחוק, ללמוד מרחוק ולתת שירותים מרחוק מתבססת על תשתיות תקשורת. איפה שקיימים פערים בתשתיות תקשורת יהיו גם פערים בחינוך, בתעסוקה וברפואה.

''לכן אני עושה את המאמץ לפרוס את ישראל באינטרנט מהיר. לא אתן לאף אחד לעצור את הפיתוח הזה, אנחנו זקוקים למנועי צמיחה, זקוקים להזדמנויות בפריפריה, זקוקים לקדמה וזקוקים להנהגה שאכפת לה מהאזרחים יותר מכיפופי ידיים פוליטיים״, הוסיף השר יועז הנדל.