נדב איל:
קורונה באירופה: "עושים כל מאמץ כדי להימנע מסגר מלא"

פרשן חדשות 13 התייחס לעלייה הגדולה בתחלואה ברחבי העולם ולניהול המשבר: "ייתכן שייכשלו, אבל הם מטילים הגבלות וסגרים מקומיים"

103FM , ט' בחשון תשפ"א

פרשן חדשות החוץ של חדשות 13, נדב איל, התייחס הערב (שלישי) בשיחה עם אריה אלדד וגיא פלג לעלייה החדה בתחלואה ברחבי אירופה, ולהגבלות שחודשו במגוון מדינות ברחבי העולם.

איל הציג נתוני תחלואה מדאיגים, כמו גם מקרי מוות והציג שוב תמונה עגומה לפיה הקורונה רחוקה מלעבור מחיינו.

נדב איל עדכן, "יש התפרצות יוצאת דופן לא רק באירופה, עכשיו זה מתחיל בארה"ב, יש עליה דרמטית במקרים במקומות כמו איטליה אבל גם בריטניה, צרפת. מקומות שחווים לעיתים עשרות אלפי מקרים ביום, למעלה מעשרת אלפים מקרים ליום, אנחנו רואים את זה בכל רחבי אירופה. זה הגיע לגרמניה בימים האחרונים, המדינה שהייתה הכי קפדנית ומסודרת בהתייחסות שלה לאירוע הזה ואנחנו רואים את זה ביתר שאת בארה"ב. עשרות מדינות, יש עליה במספר המקרים, בשבוע האחרון יש עליה של 15 אחוזים במקרי המוות בארה"ב ויש עליה בשיעור החיוביים, שיעור דו ספרתי".

הוא הדגיש: לא מדובר על מגפה של בדיקות אלא על תחלואה. במקומות מסוימים באירופה, מדברים על בתי חולים שדה. ביוטה בארה"ב גם מדברים על בתי חולים כאלה וכך הלאה וכך הלאה. אני יודע שיש אנשים בממשלת ישראל שמייחלים ליום שצרפת כולה תהיה בסגר ושאר מדינות באירופה אבל כל המקומות האלה לא החליטו על סגר כולל, הם מחליטים על הגבלות שבמושגים ישראלים נשמעים כמו ההגבלות שהיו בחודש יולי. איפה יש סגר? באירלנד, מה הסגר באירלנד? התעשיה פתוחה, בידור סגור, קניונים סגורים כל מערכת החינוך כולל אוניברסיטאות פתוח, וזה הסגר הכי קיצוני. אין להם צעד מעבר לזה, למה? כי חינוך זה חשוב אז כרגע אני אומר בזהירות. יש מקומות שעושים סגר מקומי, בצרפת עוצר לילה אבל אף אחד לא רוצה לחזור לסגר פסח שאליו חזרה ישראל".

מנגד הודה כי ייתכן ולא תהיה ברירה, "אבל כרגע הם עושים כל מאמץ לא להגיע לשם באמצעות כל אותם דברים שממשלת ישראל לא הצליחה להעביר. לסגור ערים אדומות כדי שלא לסגור את כל המדינה. זה מה שמנסים לעשות עכשיו באירופה ויכול להיות שייכשלו, אבל לפחות הם מנסים. אצלנו ויתרו לסקטורים, אני לא מכיר דוגמה כזאת באירופה. להם יש חורף קשה, מדינת ישראל היא מדינה עם מערכת בריאות מצוינת, מעט תושבים וצעירים, גיל חציוני 30, אנחנו לא אמורים להיות במצב של אירופה ואין לנו חורף כמו שלהם. אנחנו לא צריכים להיות בהסקה ובחדרים לא מאווררים".