מנכ"לית הוועד היהודי האמריקני בישראל: "יהודים חיים בפחד בארה"ב"

מנכ"לית ארגון AJC, מודאגת מהמגמות העולות מסקר שערך הארגון בקרב יהודים ושאינם יהודים. "להיות כל הזמן עם היד על הדופק".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' בחשון תשפ"א

מנכ"לית הוועד היהודי האמריקני בישראל: "יהודים חיים בפחד בארה"ב"-ערוץ 7
מודעה אנטישמית בארה"ב
צילום: דניאל ג'יימס

סקר של הועד היהודי האמריקני AJC מעלה נתונים קשים באשר למודעות לאנטישמיות של אזרחי ארצות הברית ולפיו כמחצית מהאמריקנים לא מכירים את המונח כלל.

אביטל לייבוביץ', מנכ"לית AJC בישראל, לא מופתעת מהתוצאות ובעיקר מאלה שמעידות שהיהודים באמריקה חיים בחשש.

"מאוד כואב לראות את התוצאות לפיהן אחד מכל שלושה יהודים אמריקנים צריך היום להסתיר את היהדות שלו. נתון כואב אחר הוא שארבעה מתוך עשרה יהודים אמריקנים מרגישים פחות בטוחים השנה ממה שהרגישו בשנה שעברה. המגמות כאן מאוד ברורות. אמנם ארה"ב היא ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, אבל המגמה האנטישמית מתחזקת בכל ארצות הברית וזה מדאיג מאוד".

אז איך נאבקים במצב הזה? "אנחנו צריכים להיות כל הזמן עם היד על הדופק ויש כל מיני דברים שצריך לעשות. אנחנו מקדמים בקונגרס חקיקה שמטרתה לזהות את מוקדי האנטישמיות ואישורה יביא להרתעה גדולה יותר".

"בנוסף, יצרנו כל מיני שותפויות בקונגרס של יהודים עם ציבורים שונים, במטרה להפחית את החשדות והחששות של ציבור אחד מהשני וגם לתת הסבר על מהי יהדות ומהי אנטישמיות. בסוף צריך לחדד עוד ועוד את ההגדרה של האנטישמיות ושעוד מדינות יעבדו לאורה. כאשר יש חקיקה, יש הרתעה", מוסיפה לייבוביץ'.

לדבריה, הפחד נוכח בקרב יהודי ארה"ב. "בתור אחת שנוסעת כמה פעמים בשנה הלוך ושוב ועובדת בארגון פרו-ישראלי וציוני, יש חששות בהתנהלות היומיומית והמשפחתית. להיותך יהודי בארה"ב יש יתרונות אבל לצד זאת יש חסרונות בלהיות מיעוט וזה איום קיים ומבעבע. כדי להיות יהודי באמריקה, דברים טריוויאליים כמו מזון כשר נדרשת נסיעה מיוחדת. כדי שהילד ילמד בבית ספר יהודי צריך לשלם שכר לימוד מופלג. כדי להיות יהודי באמריקה צריך לעבוד בזה. הדבר לא פשוט או קל אלא מאוד מאתגר".

בשנים האחרונות הלך והתרחב השסע בין יהודי ארה"ב וישראל. "היה נהוג לחשוב עד לא מזמן שאנחנו צריכים את יהודי ארה"ב יותר מאשר הם צריכים אותנו. סקר כמו שפרסמנו מראה שהם חוששים וצריכים את התמיכה שלנו. חלק מהדברים שאפשר לסייע זה לתת תוכניות לימודים שיוטמעו ברמה מסויימת על נושא השואה. כי הרי לא ייתכן שאחד מכל ארבעה אמריקנים בארה"ב כלל לא יודע מה זו שואה".

"מדינת ישראל יכולה להדק את הקשר ולהיות מקור ידע ופרטנר לחיבור ויפה שעה אחת קודם. עדיף שנתחיל כמה שיותר מוקדם כדי שנוכל להנחיל את המסר לדורות הצעירים", היא מסכמת.