העולם המוסלמי נגד צרפת

תמיכתו של נשיא צרפת בהצגת קריקטורות של הנביא מוחמד הביאה לזעם, הפגנות וחרם בכל העולם המוסלמי נגד צרפת.

ניסן צור - ערוץ 7 , ט' בחשון תשפ"א

העולם המוסלמי נגד צרפת-ערוץ 7
עמנואל מקרון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

העולם המוסלמי נגד צרפת והנשיא מקרון. לאחר הרצח המזעזע ועריפת ראשו של המורה הצרפתי סמואל פטי בפריז, בעקבות שיעור על חופש הביטוי בו הציג קריקטורות של הנביא מוחמד, אמר נשיא צרפת עמנואל מקרון כי "צרפת לעולם לא תיכנע".

מקרון אף התבטא בזכות המשך הצגתם של הקריקטורות של הנביא מוחמד למרות האיומים באלימות.

ההתבטאויות של מקרון עוררו זעם עצום ברחבי העולם המוסלמי, ובימים האחרונים מתקיימות הפגנות אלימות, חרם על מוצרים ואיומים על צרפת מצד מדינות מוסלמיות רבות בעולם.

עשרות אלפי מפגינים יצאו שלשום לרחובות בנגלדש, הפגינו נגד "מקרון עובד השטן" ושרפו בובות בדמות הנשיא הצרפתי. צעדות מחאה נגד מקרון התקיימו גם בפקיסטן, עיראק, טורקיה ועזה.

העיתון האיראני "Vatan-e Emrooz" פרסם בעמודו הראשון קריקטורה של מקרון בצורת השטן, מיתג אותו כ"אנטי-אסלאמי" וטען ש"קיצוניים צרפתים נראו שורפים עותקים של הקוראן". איראן גם זימנה את שגריר צרפת במחאה על דבריו של מקרון וכינתה אותם "לא חכמים".

גם סעודיה הוציאה הצהרה לפיה היא "מגנה את הקריקטורות הפוגעניות של הנביא מוחמד". במדינות רבות גם הוכרז חרם על מוצרי מזון וקוסמטיקה מצרפת, כאשר אלו הוסרו מהמדפים בכווית, קטאר, ירדן ובעזה. בטורקיה הציע הנשיא ארדואן כי "מקרון צריך לעבור בדיקה פסיכיאטרית בנוגע לשנאתו לאיסלאם".

על רקע המחאה הגוברת בעולם המוסלמי, צרפת הזהירה אזרחים שגרים או נוסעים לחו"ל לנקוט באמצעי אבטחה נוספים על רקע החשש שיהפכו למטרה לפגיעה. משרד החוץ הצרפתי פירסם הנחיות למבקרים בטורקיה, אינדונזיה, בנגלדש, עיראק ומאוריטניה, וביקש מהם "לנהוג בזהירות, להתרחק מכל מחאה על הקריקטורות ולהימנע מכל התאגדות ציבורית". העיתון הצרפתי "לה פיגארו" דיווח ביום שלישי כי האקרים איסלאמיים השתלטו על מספר אתרים צרפתיים והשאירו את ההודעה "אלו שמתעללים בשליח אללה חייבים להיענש".

שר הפנים הצרפתי, ז'ראלד דרמנין, אמר כי "אנו מבקשים להילחם באידיאולוגיה, לא בדת. אני חושב שהרוב הגדול של המוסלמים בצרפת מודעים היטב לכך שהם הראשונים שנפגעו מהסחף האידיאולוגי של האיסלאם הקיצוני".