דני איילון לערוץ 7:
"ביידן יחזיר את פתרון שתי המדינות, לא יפעיל לחץ כמו אובמה''

שגריר ישראל בארה"ב לשעבר אומר כי למרות שישראל תייחל לניצחון טראמפ בבחירות לנשיאות, עליה לתכנן כיצד להגיב לניצחון דמוקרטי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' בחשון תשפ"א

"ביידן יחזיר את פתרון שתי המדינות, לא יפעיל לחץ כמו אובמה''-ערוץ 7
ביידן
Reuters

דני איילון, מייסד ארגון ההסברה 'האמת על ישראל' ולשעבר שגריר ישראל בארה"ב וסגן שר החוץ אומר כי בהתמודדות בבחירות לנשיאות ישראל תעדיף במובהק את בחירתו של דונלד טראמפ, אבל תדע להסתדר היטב גם עם ג'ו ביידן.

"אין ספק שאם טראמפ ייבחר זה יהיה טוב מאוד לישראל משום שבטוח שהוא ימשיך את אותה מדיניות אוהדת גם כלפי היישובים ביהודה ושומרון, גם כלפי ביטחון ישראל והלחץ על איראן, וכן בנושא שינוי המגמה מול מדינות ערב. טראמפ גם סייע למיגור ה-BDS ולמניעת ניגוח של ישראל בכל מיני החלטות גינוי ואנשיו עמדו על המשמר לאורך כל הקדנציה", אומר איילון לערוץ 7.

לדבריו, "השאלה המרכזית היא מה קורה עם ביידן. אותו אני מכיר באופן אישית כאוהד ישראל והוא אפילו מכנה את עצמו 'ציוני' למרות שנראה שההגדרות שלו קצת שונות. אין לי ספק שהוא ימשיך לדאוג לביטחון ישראל כי בכך יש אינטרס אמריקני. שינויים יכולים להתבטא ביחס לפלסטינים – והדמוקרטים מבחינת המצע שלהם – נמצאים עדיין במתווה קלינטון שמדבר על שתי מדינות לשני עמים וחזרה לקווי יוני 67'. את המתווה הזה אובמה אימץ באופן חזק וייתכן שהיחס האמריקני לפלסטינים יחזור לאותה נקודה".

אילון מדגיש כי "צריך לזכור שהיום, בסדר היום הבינלאומי, הנושא הפלסטיני לא רק שאינו נמצא בראש סדר העדיפויות, אלא הוא ירד כמה דרגות. לכן, אני לא מאמין שיהיה לחץ מצד ביידן – ודאי לא כמו שהיה בימי אובמה".

לדעתו בעניין האיראני יכול ביידן - בהפוך על הפוך - להגיע למצב טוב יחסית. "בעניין האיראני ביידן אמר שהוא יחתור לחזרה להסכם עם אירן. לממשלת ישראל הייתי מייעץ – במידה והוא נבחר – להיפגש איתו ועם האנשים שלו ולעשות עבודת הסברה אינטנסיבית. אפשר לכוון אותו למצב שהחזרה למתווה האיראני לא יהיה אוטומטי והוא יוכל לנצל את המצב הכלכלי והפוליטי הלוחץ על איראן כדי להציב תנאים לחזרה להסכם. דווקא לביידן יש בעניין הזה סיכוי רב יותר כי אירופה תהיה איתו. באופן נבון הוא יכול לשפר את ההסכם עם איראן".

דני איילון
Photo by Yoav Ari Dudkevitch/Flash90

איילון מתייחס גם להקצנה הגוברת בצד הדמוקרטי. "המפלגה הדמוקרטית עוברת עכשיו סוג של מאבק פנימי בין שני זרמים. הזרם העיקרי והמסורתי שמייצגים אותו הילארי קלינטון, ג'ו ביידן, ג'ו ליברמן וצ'אק שומר הוא אוהב ישראל מימים ימימה. מצד שני יש זרם פרוגרסיבי, שמאלני קיצוני שאינו רק אדיש לישראל אלא עוין אותה בפועל".

"המבקרות הכי קולניות של ישראל הן המחוקקות אלכסנדרה אוקסיו, אילהאן עמאר וראשידה טאליב. הן תומכות בפלסטינים ומובילות קו אנטי-ישראלי. זה מאבק על הלב והנפש של המפלגה הדמוקרטית. מי שנותן להם רוח גבית זה ברני סנדרס שלמזלנו לא נבחר. לא מדובר ברוב במפלגה, אבל הדור הצעיר הקצין. עד שהמאבק הפנימי לא יוכרע אנחנו אולי אפילו צריכים לשמוח שזה יהיה ביידן ולא מישהו כמו סנדרס".

ומה נוכל לעשות כדי לשפר את היחסים עם המפלגה הדמוקרטית? "זה דורש עבודה קשה וסיזיפית, בקמפוסים, מול בני נוער וצעירים בכל רחבי ארצות הברית. אפשר לעשות את זה. לצד זאת יש לעשות כמה שיותר פעילויות דיפלומטיות ולהזמין חברי קונגרס דמוקרטים לבקר בישראל. השגרירות בוושינגטון צריכה להיות איתם בקשר קבוע ובסוף זה ייתן את אותותיו. צריך לזכור שמי שפגע בתמיכה הדו מפלגתית לישראל הוא הנשיא לשעבר אובמה שעודד גורמים אנטי ישראליים בארה"ב".