אילוסטרציה
אילוסטרציהפלאש 90

חיילים וחיילות דתיים מדווחים כי לומדה פרובוקטיבית של יוהל"ם בנושא הטרדות מיניות, המכילה איורים מיניים ומילים גסות, נשלחת אליהם על ידי מפקדים ישירות לטלפון, כתוכן חובה.

לפני כשנה וחצי בוצע תחקיר מקיף של הכתב הצבאי של העיתון "בשבע", אסף משניות, בנושא מצגות היוהל"ם למניעת הטרדות מיניות בצבא, זאת בעקבות תלונות חיילים וחיילות כי התכנים עצמם מהווים הטרדה ופרובוקציה.

בעקבות כך הבטיחו בדובר צה"ל כי הדבר לא יישנה וכי לחיילים וחיילות המקיימים אורח חיים דתי יוצעו תכנים יעודיים המנוסחים "באופן תורני", לשון ההודעה.

כבר אז דיווחו החיילים והחיילות כי איגרת משותפת עליה חתומים עוזר הרבצ"ר רס"ן הרב אודי שוורץ וסגנית היוהל"ם דאז (סא"ל אושרת בכר) אשר מנחה כביכול שימוש בתכנים מותאמים, לא מכובדת על ידי היוהל"ם עצמה ביחידות צה"ל, וזאת ללא כל נקיטת צעדים מצד הרבצ"ר או עוזרו.

ההדרכות בנושא מחייבות את כלל יחידות צה"ל, ומועברות אחת לחציון על ידי מפקד בדרגת רס"ן לפחות, וזאת במטרה לצמצם את תופעת ההטרדות המיניות בצה"ל, אך כאמור התוכן נושא אופי חילוני מתירני.

לאחרונה עברו במספר יחידות להדרכה באמצעות לומדה אישית חדשה עליה חייבים החיילים להיבחן באמצעות הטלפון האישי שלהם. במבחן, אשר בנוי בשיטה אמריקאית מופעים איורים והדגמות של הטרדות ופוזיציות מיניות של חיילים וחיילות, ועל הנבחן להשיב אם המעשה נחשב כהטרדה או כמעשה "לגיטימי".

כמו כן מלמדת הלומדה כיצד להכיל חיילים להט"בים וטרנסג'נדרים המחצינים את נטייתם המינית בסביבה הצבאית.

בתקופת הקורונה עקב צמצום המופעים הצבאיים הפיזיים בכיתות הלימוד, עברה הלומדה בפורמט החילוני, להיות הכלי הבלעדי בצה"ל להדרכות המחייבות.

ר' חיילת ביחידת מודיעין מסרה לערוץ 7: "אף אחד לא הציע לנו לומדה אחרת או תוכן מותאם לשומרי מצוות. כל התכנים עוסקים בהווי המתירני ומציגים אותו כנורמה ולי כחיילת דתיה זה ממש לא מתאים."

א', חייל קרבי הוסיף אף הוא: "כולם מחויבים לעבור את זה. פעם היו הדרכות ויכולת אולי לבקש לצאת אבל זה נגמר. עברו בכל צה"ל ללומדה דרך פורטל צה"ל בגלל הקורונה. לא ביקשתי לומדה מותאמת לדתיים כי לא ידוע שיש דבר כזה בכלל וגם לא ידעתי שהלומדה תהיה כל כך גסה ובעייתית עד שעברתי אותה. לא מכינים אותך לזה ומישהו אולי מנצל את העובדה שלדתיים חשוב מאד לפעול לצימצום הטרדות מיניות בגלל קדושת המחנה. אין לנו למי לפנות ולך תסביר למישהו שחי ככה מה הבעיה. מבחינת כמה אנשים זה חינוך תמים נגד הטרדות מיניות והם משליטים את התפיסה הזאת עלינו."

מארגון צו 1, אשר מטפל בתלונות החיילים והחיילות נמסר לערוץ 7: "לצערנו הרבצ"ר תא"ל הרב אייל קרים ועוזרו רס"ן הרב אודי שוורץ דאגו להוציא איגרת יפה אך בפועל מזניחים את השטח ולא נוקטים שום פעולה בכדי למנוע את הכפיה על החייל הדתי ובכדי לתת כלים אפקטיביים לרבנים הצבאיים ביחידות, שכקצינים נאלצים לעבור בעצמם את אותם תכנים לא מותאמים. חיילים וחיילות עדיין מוטרדים מהתכנים הפרובוקטיביים של יוהל"ם, ואף מקבלים חומרים, פלאיירים והדרכות מארגונים פרוגרסיביים ואף להט"בים באמצעות הקרן החדשה בתוככי הצבא, ללא כל פיקוח או סינון הלכתי-תורני".

"יובהר: מניעת הטרדות מיניות היא חשובה בכל מגזר וארגון ובצבא היא מהווה ערך תורני, אך יחידת יוהל"ם אשר מערבבת את המינים ומקדמת שירות משותף, להט"בים ומוחצנות מינית, מהווה הטרדה אחת גדולה וממוסדת בכל צה"ל, מדרדרת את הצבא ומהווה בעיה, ולא פתרון. מצער שהרבצ"ר ועוזרו הופכים את הרבנות הצבאית ללא רלוונטית ואף משמשים עלה תאנה עבור היוהל"ם. אנו נמשיך לדאוג לכל חייל וחיילת המעוניינים לשמור על אורח חיים דתי בזמן שירותם", הוסיפו בארגון.