המטרה: ברית אזורית נגד הטרור האסלאמי

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם מסביר את מטרת העל של ההסכמים עם מדינות ערב, שסודאן מהווה חלק מרכזי ואסטרטגי בה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' בחשון תשפ"א | עודכן: 07:09

להחליש את האסלאם הקיצוני. מפגינים של האחים המוסלמים בסודאן
להחליש את האסלאם הקיצוני. מפגינים של האחים המוסלמים בסודאן
צילום: iStock

הסכם הנורמליזציה בין ישראל וסודאן נראה כמכה קשה במיוחד לארגון הטרור חמאס.

יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מסביר עד כמה גדול הנזק שגורם ההסכם לחמאס.

"סודאן היוותה נתיב הברחה מרכזי מאיראן חמאס באמצעות אנשי קשר. זה הגיע בשלב מסויים למימדים שאוניות איראניות היו עוגנות בנמל פורט סודאן ופורקות נשק באופן גלוי שהיה מועמס על משאיות ושיירות היו יוצאות מהמדינה, דרך מצרים לסיני ומשם במנהרות לחמאס בעזה.

''הסודאנים הגדילו לעשות ונתנו לאיראנים להקים בשטחם מפעל תחמושת עבור חמאס בעזה. ישראל, על פי גורמים זרים, הפציצה את המפעל הזה שהיווה מקור ייצור של אמצעי לחימה לטרור", אומר בן מנחם בראיון לערוץ 7.

הוא מספר כי בארגון הטרור מנסים להסית את אזרחי סודאן נגד הנורמליזציה. "בחמאס בונים על הכוחות האיסלאמיים בתוך סודאן ובעיקר על תנועת האחים המוסלמים במדינה. יש מגעים בין כל מיני מפלגות אסלאמיות להקים חזית פוליטית שתתנגד לנורמליזציה עם ישראל, אבל הצבא הסודאני שדחף להסכם עם ישראל לא מתכוון לתת לזה לקרות וההערכה שלהם היא שתהיה תמיכה בהסכם. נראה שגם העם בסודאן מבין שהדרך שלהם לצאת מנידוי בינלאומי כדי לשפר את הכלכלה עוברת דרך ישראל".

יוני בן מנחם
צילום: פלאש 90

לדבריו, מאחורי היחסים הנרקמים עם מדינות ערב יש מטרת על. "סודאן היא מדינה חשובה מבחינה אסטרטגית בים האדום והדבר הזה חשוב לישראל. יש כאן כוונה להקים ברית אזורית שתכלול את ישראל, איחוד האמירויות, בחריין, סודאן, מצרים, ירדן ובהמשך כנראה גם סעודיה.

''לברית כזו יהיו שלוש מטרות: להתמודד עם הסכנה האיראנית ולבלום את מגמות ההתפשטות של איראן במזרח התיכון, לבלום את ההתחזקות וההשפעה של ציר האחים המוסלמים בראשות טורקיה וקטאר תוך מלחמה בטרור האסלאמי הקיצוני וגם להוות גשר בין ישראל והפלסטינים בניסיון להגיע להסדר, אחרי שמחמוד עבאס ירד מהבמה ואפשר יהיה להתקדם בתחום הזה".