מועצת המכינות
מועצת המכינות צילום: שעיה צ׳סנר

לאחר שנים בהן היה נושא הנצחתו של ראש הממשלה רבין ז"ל, נתון במחלוקת במכינות הקדם צבאיות, ובחלקן אף נמנעו מציון היום ביחד, כעת החליטו במועצת המכינות הקדם צבאיות להרים את הכפפה.

המכינות יובילו אירוע זיכרון רשמי המשותף לכלל המכינות אשר יעסוק בחשיבות האחדות והשיח והמכבד, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין.

עצרת הזיכרון תשודר מחר (רביעי) בהשתתפות חניכים ממכינות דתיות, מעורבות וחילוניות. מטרת העצרת להדגיש את החשיבות הרבה של אחדות העם והשמירה על גבולות השיח.

שורה של מנהלי מכינות הביעו תמיכה ביוזמה לקיום האירוע:

מנהל חינוכי במכינת עמיחי, יאיר טיקטין: "השיח בימינו מרודד למספר מילים קטן בלבד. עכשיו אנשים כבר משתמשים במילה אחת בלבד – בוא או לך. הרידוד הזה יוצר פילוג בחברה שלנו. אם לא נבין שאנחנו תלויים אחד בשני, בסוף נהיה תלויים האחד ליד השני".

מנהל מכינת עז שלמה, שי ויסבלום: "אני חש שהחברה הישראלית נמצאת על סף רתיחה. לדאבוני, יש חשש סביר כי המתח החברתי יוביל לאלימות קשה (חס וחלילה). חשתי שנדרש לעשות משהו, לפעול, על מנת לתרום להרגיע את הרוחות".

ראש מכינת חנתון, יואב אנדי: "אחת הבעיות של האחדות במדינת ישראל היא שהתחושה היא שאנחנו יכולים לשבת סביב אותו שולחן, כל עוד לא מחליטים שום דבר. אבל ברגע שתהיה הכרעה, השולחן יתפרק. אחדות שלא יודעת להחזיק שוני, היא אינה אחדות. אנחנו צריכים לייצר כאן אחדות שיודעת להכיל הכרעות ולהישאר מאוחדת".

ראש מכינת 'ארזי הלבנון – חיבת ציון', הרב זאב שרון: "רבין היה ראש ממשלה של כולנו. גם אני בכיתי כששמעתי שהוא נרצח, בלי קשר שלא בחרתי בו. רצחו את ראש הממשלה גם שלי, וזה צריך להיות יום מאחד. אולי היום אחרי 25 שנה הוא יקבל את המעמד הראוי לו".

מנהלת חינוכית מכינת בארי, מורן קובה: "היום לאנשים קשה לשמוע על טוב משותף, על אחדות. מסרים קיצוניים הופכים ויראליים - זה המקום לעצור ולתקן".

ראש מכינת בית ישראל, הושע פרידמן בן שלום: "ההקצנה נובעת מחולשת הזהות של כולנו. אחדות היא תנאי הקיום שלנו פה. רבי עקיבא אומר: הכלל המרכזי של התורה הוא ואהבת לרעך כמוך".

ראש מכינת רבין, עמרי שפרוני: "אחדות היא הסכמה על גבולות הגזרה, על ה'יחד' המשותף, על אופי השיח. כדי לאפשר לכל אחד מקום להביע את דעותיו ולכבד את האחר".

משתתפם נוספים בעצרת: רחלי פרנקל, יו"ר מועצת המכינות – עו"ד דני זמיר, דיה בדש - נציגת המכינות החילוניות, הרב יצחק ניסים - נציג המכינות התורניות, ד"ר רות קלדרון - עלמא ת"א, פרופ' מאיר בוזגלו - תנועת תיקון ירושלים, הרב חננאל אתרוג - ראש ישיבת שבי חברון, קריית ארבע.