ראיון: גאל גרינוולד, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית וראש המחלקה לחינוך

גאל גרינוולד, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית וראש המחלקה לחינוך, מספר לערוץ 7 על תוכניותיו בתפקידו החדש במוסדות הציוניים.

"אנחנו מדברים על מערך גדול מאוד של בתי ספר בעולם. ההסתדרות הציונית העולמית לקחה על עצמה את הטיפול במתן חינוך ציוני יהודי ברחבי העולם דרך בתי ספר - וזה מתבצע בחינוך הפורמלי. במקביל תקום מחלקה שתעסוק בתנועות הנוער ובחינוך הבלתי פורמלי", אומר גרינוולד.

לדבריו, "דווקא בימים אלה של הקורונה, כשכולנו מתמודדים עם משברים מאוד משמעותיים גם כאן וגם בתפוצות, אין ספק שמדינת ישראל וההסתדרות הציונית צריכות להיכנס לנושא הזה ולתת מענה לבני נוער שזקוקים לחינוך הזה".

לשאלה כיצד אפשר לאחד בסוגיות חינוכיות כשיש מחלוקות בין הזרמים השונים ביהדות עונה גרינוולד, "לי אין ספק שאפשר לעשות את זה כי המשותף רב על המפריד. לדוגמה, כולם רוצים ללמוד על שבת, חגים, חיבור עם תנ"ך, עברית וגם על החיבור למדינת ישראל. כל הנושאים הללו צריכים לעבור לנוער שמעבר לים ובזה נעסוק בשנים הבאות".

בימים אלה הוא מסיים כהונה של קדנציה כיו"ר החטיבה להתיישבות. "זו היתה תקופה נפלאה. לפני חמש שנים הגעתי לכאן והייתי תחת המסקנות המאוד קשות של כל מיני דו"חות שלא איפשרו לחטיבה להתיישבות לתפקד. החזרנו אותה לתלם. מדובר במערכת מאוד חשובה להתיישבות במדינת ישראל, תומכת ביישובים קיימים ומקימה יישובים חדשים. זה חלק מהאתוס הציוני של מדינת ישראל ואני מאוד שמח שהיתה לי זכות לקחת חלק בשליחות הזו".

"במסגרת ההסכם בתוך המוסדות הלאומיים, אני גם אמור לחזור בעוד כמה שנים לחטיבה וכך תנועת המזרחי שאני מייצג תוכל לעסוק גם בחינוך וגם בהתיישבות שאלו שני חלקים מאוד מרכזיים בציונות של 2020".

גם העבודה בתחום ההתיישבות לדברי גרינוולד עוד רבה. "אנחנו נמשיך להקים יישובים וצריך לתמוך וללחוץ על ממשלת ישראל לעשות את זה. אני משוכנע שהממשלה רוצה לעשות זאת, אלא שבאופן טבעי יש את הדחוף והחשוב. ולפעמים הדחוף לא מאפשר פנאי להקים יישובים חדשים. לא מזמן הקמנו יישוב חדש על רכס של הגלבוע, שמערב דתיים ולא דתיים וזו עוד אחיזה במקום חשוב במדינת ישראל".