הרב יהושע שפירא:
אין לרב חנניה בלומרט מקום בעולם הרבני

הרב יהושע שפירא סיפר לערוץ 7 על עבודתו של פורום תקנה על ההחלטה לפרסם את שמו של הרב חנניה בלומרט ועל משמעותה של החזרה בתשובה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י' בחשון תשפ"א

אין לרב חנניה בלומרט מקום בעולם הרבני-ערוץ 7
הרב יהושע שפירא
ניסים לב

הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן וחבר בפורום תקנה, שוחח עם ערוץ 7 על הודעת האזהרה שהוציא הפורום נגד הרב חנניה בלומרט שפגע בנשים וסיפר על ההתנצלויות הרבות ששמעו ממנו לאורך כל הדרך אך ללא הועיל.

לדברי הרב שפירא, לפני שמוציאים הודעת אזהרה כנגד אדם פוגע ממצים קודם את כלל האפשרויות האחרות. "זה לא קל בכלל לעסוק במלאכה שהפורום נטל על שכמו, אבל להשאיר את הציבור עם פוגעים זה הרבה יותר קשה", אמר.

"וגם כשפועלים, אנחנו תמיד מעדיפים לפתור את העניינים בשקט ולמנוע פגיעות ולא לעסוק בפרסומים", הוסיף. "לעיתים אין שום ברירה אחרת. כל ההתראות, האזהרות והניסיונות עולים בתוהו. הולכים לאנשים שסביבו, הולכים לרבותיו, מנסים בכל דרך להגיע למניעת פגיעה - ואם אנחנו רואים שהציבור לא מספיק בטוח ואין ברירה אחרת, אז בסוף אנחנו גם נאלצים ליידע את הציבור שיזהר".

תלונות מסוימות עלו נגד פורום תקנה שאינו מעודד לפנות למשטרה, שהיא הגוף בעל הניסיון הגדול ביותר בטיפול באנשים פוגעים. "הדבר הראשון שאנחנו אומרים לכל נפגעת זה את המילים הללו - לכי למשטרה", חשף הרב שפירא. "אנחנו ודאי מעדיפים שהמשטרה תטפל בזה, מפני שהטיפול שלה נעשה בכלים הרבה יותר טובים וברורים".

לדבריו, "לרוב אנחנו מטפלים רק במקרים שהנפגעות לא מעוניינות ללכת למשטרה. יש לזה את הסיבות, שהנפגעות לא רוצות את החשיפה וגם אצלנו חלק מהעיכובים זה בגלל הנפגעות, הן נמצאות במצב מאוד רגיש ובכלל לא פשוט גם מנקודת המבט שלהן, ולכן כל העניין הזה מטופל באופן מאוד זהיר מכמה בחינות. אבל הדבר הראשון שאנחנו מציעים לכל נפגעת זה ללכת למשטרה. רק כשהיא לא מוכנה ועדיין צריך למנוע את הפגיעות הבאות ולתקן את המצב, פורום תקנה נכנס לעובי הקורה".

הנושאים הנידונים בפגישות פורום תקנה הם נושאים כאובים. לפעמים קשה להאמין על אנשים בעמדות שלכאורה טהורות מסוגלים לפגוע כל כך. "כשאני כבר נוסע לפגישה של הפורום אני נוסע עם הראש תפוס", אמר הרב שפירא. "השאלה היא שאלה קשה, אבל האמת היא שכולנו יודעים את יצר האדם. אנחנו ברוך ה' לא מגיעים למקומות כאלה חלילה, ורוב האנשים הם כשרים וזכים, אבל יצר לב האדם בכולנו מסית אותנו למקומות שלא היינו רוצים וכאן זה פוגע באחרים. זה חמור יותר. כאן אנחנו חייבים כחברה להגן על הפוטנציאל לפגוע הלאה".

במהלך השנים נתקל פורום תקנה גם בתלונות שלא שיקפו אמת. "יש גם תלונות שווא או יותר מדויק תלונות שהמשקל שלהן הוא שווא", אמר. "כלומר, שיש טיפה עשן אבל באמת היו גם הגזמה ודמיון. היו גם תלונות שווא, וכשיש תלונות שווא אנחנו לא נושאים פנים לאיש, לא למי שהתלוננו כנגדו וגם לא למי שמתלונן תלונות שווא".

הרב שפירא מספר לראשונה איך מגיבים האנשים שמזמן אותם הפורום לפגישת אזהרה, ואומר כי במקרה של הרב בלומרט היו התנצלויות לאורך כל הדרך אך הוא שב לסורו בכל פעם. "זו קשת שלימה של תגובות", אמר הרב שפירא. "דווקא במקרה שלפנינו היה משהו יחודי, כי כמו שאתם פרסמתם את הודעת ההתנצלות שלו - הוא מיד שיתף פעולה באופן מלא. הוא מיד הודה ומיד התנצל והביע חרטה עמוקה מאוד. אלא, שלצערנו לא תמיד שיתוף פעולה הוא פתרון".

לדבריו, "כשאדם מודה ואומר אכן נכשלתי, כי לפעמים הוא מודה שהוא נכשל ובשעת התשובה הוא שב בכל ליבו עד כמה שהעיניים רואות, אבל כשמגיע עוד פעם הניסיון זה לא מועיל לעמוד בו, ואני חושב שכך הדבר כרגע".

"לאורך כל הדרך מהבחינה הזאת זה עשה רושם מדהים אבל מטעה", הוסיף הרב. "חלק מהזמן לקח בגלל שבכל פעם היה נראה שעכשיו באמת נופל לו האסימון ועכשיו באמת הוא ימנע מלעשות תפקידים רבניים וילך למקצוע אחר ויטפל בעצמו וידווח לנו - כל פעם היה נראה כאילו עכשיו נפל האסימון ולצערנו פעם אחר פעם הבנו שההתנצלויות האלה בין אם הן כנות ובין אם לא - הן לא מועילות".

"לכן גם הפרסום שלכם את ההתנצלות צריכה חידוד. לגבי התשובה שלו - אני מקבל את זה שהוא שב בתשובה שלימה. אבל לגבי השאלה האם צריך עכשיו להיזהר מההתנהגות שלו - התשובה היא שצריך להיזהר כמו לא הייתה מעולם ההתנצלות, מפני שהתנצלויות כאלה קיבלנו במהלך הדרך לא פעם ולא פעמיים. זה לא עזר לו לשים גדר ולכן נאלצנו להגיד לו - אתה לא מתאים לתפקידים רבניים כי זה מעמיד אותך בעמדה שאתה עלול לפגוע".

לסיכום אמר הרב שפירא כי אמנם בעולם הרבני אין עתיד לאדם שפגע כמו הרב בלומרט, אך הוא יכול למצוא עבודה במקומות אחרים. "שלום הנפגעות קודם לשלום הפוגע, אבל בסוף אנחנו גם נזהרים על הפוגע ועל משפחתו שלא חטאה", אמר. "אני חושב שיש מקומות עבודה שלא זקוקים למפגש אישי ובטח לא עם נשים. כאלה שיכולים לקבל את היתרונות שיש לאדם פוגע שלא נפגש עם אנשים".

"אנחנו לא פוסלים אותו לכל עבודה", ציין. "אנחנו פוסלים אותו לעבודה שהעמדה הרבנית שלו עלולה להביא אותו לפגיעה בנשים ,כמחנך, כמעביר שיעורים, כעורך חופות וכל כיוצא בזה. את זה אנחנו אומרים שצריך למנוע, וצריך למנוע את זה גם אחרי ההתנצלות שלו באותה מידה. הוא יודע את זה היטב".