התעודה הראשונה
התעודה הראשונה צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון בני גנץ והשר לנושאים חברתיים ואזרחיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון, אישרו לראשונה הענקת תעודת משפחה שכולה לאחים שכולים ויתומי מערכות ישראל. זאת לאחר עבודת מטה שהתקיימה בחודשים האחרונים במשרד.

טקס הנפקת התעודות הראשונות התקיים במעמד השרים, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת, אריה מועלם, יו"ר ועדת אחים שכולים פרידה שניידרמן שאחיה נפל במלחמת יום הכיפורים בקרב בחרמון, ונציג יתומי מערכות ישראל אלברט אמסלם שאביו נהרג בעת שירות מילואים בחיל השיריון.

שר הביטחון גנץ אמר עם הענקת התעודות הראשונות: "זהו מעשה סמלי קטן, אך משמעותי מאוד עבורכם ואני גאה שאחרי שנים רבות של מאבק, זכיתי כשר ביטחון לממש את בקשתכם, את זכותכם. מדינת ישראל ומערכת הביטחון חבה לכם חוב נצחי, החברה הישראלית כולה מחבקת אתכם. נמשיך לפעול יחד, בכדי להוקיר ולזכור את יקיריכם".

השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון, אח שכול בעצמו, אמר: "מדינת ישראל שילמה וממשיכה לשלם מחיר כבד מנשוא בכדי להתקיים. דורות אחר דורות אנו מבכים על מותם של מי שקיפחו את חייהם בשביל להגן על הבית. גם אני בן למשפחת השכול - איבדתי את אחי האהוב אבי, שנפל בשירותו הצבאי.

''הענקת תעודת משפחה שכולה לאחים והאחיות השכולים ויתומי מערכות ישראל, מבטאת את החובה המוסרית של כלל החברה הישראלית", הוסיף ביטון.

עמותת משפחה אחת מסרה כי היא "מברכת את משרד הביטחון והעומד בראשו על פועלם להכרה ביתומים מעל גיל 30 כחלק ממשפחת השכול והענקת תעודת 'משפחה שכולה'. בהכרה זו, מכיר המשרד בחשיבות ונוכחות השכול בחיי היתומים בכל גיל ושלב בחייהם. נקווה שהחלטה זו תיושם בהתאמה גם בקרב היתומים המוכרים בביטוח לאומי. משפחה אחת תמשיך ותפעל לרווחתם של משפחות השכול ונפגעי פעולות האיבה".