ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן חתמו היום (רביעי) בטקס מיוחד על הרחבת החלת הסכם שיתוף הפעולה המדעי בין ישראל לארה״ב באזורי יהודה ושומרון ורמת הגולן.

במהלך נאומו התייחס נתניהו בין היתר למאבק על מתווה החזרה ללימודים בכיתות א'-ד', ואמר: "אני דן עם שר החינוך ועם אנשי השלטון המקומי על שיפור מתווה החינוך, אנחנו בודקים אפשרויות שונות".

עוד אמר נתניהו בהתייחסו למשבר: "אני אמשיך לפעול כדי להבטיח שלאזרחי ישראל יהיו מספיק חיסונים ובזמן הנכון. זו המשימה הגדולה ביותר שלנו במאבק, כי זה מה שיוציא אותנו משגרת מהקורונה וכמובן מהמגבלות הקשות שאנחנו חווינו רק לאחרונה".

"מחר בקבינט הקורונה אנחנו נדון במתווה הכולל", הוא הוסיף, "הקורונה מרימה את ראשה בכל העולם ולכן אני דורש שתוכנית היציאה שלנו תהיה מדורגת ואחראית. אנחנו עושים שלום תמורת שלום, אנחנו מחזקים את ישראל, אנחנו מקבלים את ההחלטות הנכונות שהורידו את רמת התחלואה אצלנו, בזמן שכל מדינות אירופה חוות תחלואה גבוהה מאוד בעיצומו של גל שני קטלני".

ראש עיריית אריאל אלי שבירו אמר "ברגעים אלו אני שותף לאירוע היסטורי, חתימת הסכם בין מדינת ישראל וארצות הברית בהשתתפות רוה״מ, שרים, שגריר ארה״ב ונשיא האוניברסיטה.

ההסכם, אליו ייחלנו שנים, יאפשר לאוניברסיטה באריאל ולמוסדות אקדמיים ביו"ש וברמה"ג להתמודד על תמיכות מקרנות ממשלתיות דו לאומיות מארצות הברית וישראל ולהנות משת"פ מדעי ותקציבי עם מוסדות אמריקאים. שהחיינו והגיענו לזמן הזה! אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו, לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וכמובן לשגריר ארה״ב בישראל דיויד פרידמן שהביאו הסכם היסטורי זה לחתימה ומימוש".

השר אופיר אקוניס, לשעבר שר המדע והטכנולוגיה, על ההסכם שייחתם היום (ד׳) בין ישראל לארצות הברית בתחום המדע, ״כמעט שנתיים של עבודה מאומצת מגיעות היום לסיום: חתימה על ההסכם ההיסטורי לשת״פ מדעי בין ישראל לבין ארצות הברית שיחול גם על מוסדות אקדמיים ביהודה, שומרון ורמת הגולן".

אקוניס הוסיף, "היה לי הכבוד והעונג להוביל את המו״מ כשר המדע והטכנולוגיה בממשלה הקודמת. קיימנו על כך עשרות שעות של דיונים, כולל ביקור היסטורי, ראשון מסוגו של שר מדע ישראלי, בבית הלבן. ברכות לחותמים, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשגריר דייויד פרדימן, וכמובן למוסדות האקדמיים ביו״ש ובגולן, שיהנו לראשונה מאז 1967, משת״פ עם מוסדות אמריקאים - גם בתקציבים״.

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי אמר "נענתי בכבוד ובשמחה להזמנת רה"מ נתניהו להיות נוכח באריאל בזמן הטקס ההיסטורי שהרחיב את ההסכמים השיתופיים המדעיים בין ארה"ב לישראל. מדובר בצעד משמעותי בעולם האקדמי וקפיצת מדרגה ענקית לשלום ודו קיום."

עוד הוסיף רביבי "בשנת 2013 כאשר ביקש אובמה לפגוש סטודנטים ישראלים, אלה מאריאל הוחרמו ולא הוזמנו, המחאות מצד חברי כנסת לא עזרה. עתה משמתייצב ממשל טראמפ ויחד עם השגריר פרידמן מפסיקים את החרם האקדמי והמדעי בטקס באוניברסיטת אריאל הרי שיש כאן תיקון עוול. יש כאן קריאה ברורה מצד ארה"ב במיוחד על רקע ההתמודדות עם הקורונה- נכון להעדיף את עולם המדע והחקר על פני פוליטיקה. אני מצפה שמדינות נוספות שלאורך שנים נהגו באפליה ינהגו עתה ברוח הממשל.

מחיקת 'הקו הירוק' המדעי והאקדמי זה עוד ביטוי להכרה של ממשל טראמפ במציאות בשטח. ניתן לעשות שלום רק כאשר מתמודדים עם המציאות, ולא עם פנטזיה. ההסכמים של היום הם הגשמה נוספת של תורת השלום לשגשוג - הזרז לשלום יהיה כאשר הישראלים והפלסטינים יראו זה בזה כשותפים לעתיד. אוניברסיטת אריאל, היא הזדמנות כלכלית עבור ישראלים ופלסטינים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו