לטפל בגמגום גם באופן מקוון
לטפל בגמגום גם באופן מקוון צילום: איסטוק

על יום הגמגום שוחחנו עם קלינאית התקשורת הוותיקה מיכל מלין מחברת נובוטוק הדסה המספרת בהרחבה על הטיפול המקוון החדשני שמקבל תנופה מחודשת לנוכח מגבלות הקורונה.

"גמגום קיים תמיד. אחוז אחד באוכלוסייה סובל מכך בכל הגילאים", אומרת מלין ומוסיפה כי "גמגום מוחמר על ידי בעיות רגשיות, חרדות וכד', ואם תקופת הקורונה הביאה איתה סוג של חרדות אז בהחלט יכול להיות שחלק מהאנשים שהיה להם גמגום זה החמיר להם, ואצל חלק מהילדים התפרץ גמגום שלא היה קודם".

לדבריה חרדות אמנם אינן הגורם ראשוני לליקוי "אבל זה בהחלט טריגר. אם יש לאדם נטייה לגמגום יש גורמים חיצוניים שיגרמו לזה להתפרץ".

"יש גם גמגום נרכש וגם מולד אבל לרוב הגמגומים אנחנו מתייחסים כבעל אלמנט מולד ויש גורמים חיצוניים שיכולים לגרום לזה להתפרץ כמו התפתחות מאוחרת של שפה, גורמים רגשיים, טראומות ואפילו הורה שמדבר מאוד מהר ברמה שלילד קשה לחקות את קצב הדיבור הזה ועוד".

על התפרצות גמגום בגיל מאוחר אומרת מלין כי הדבר מאוד נדיר אבל יכול לקרות בעקבות טראומה או נסיבות נוירולוגית כמו אירוע מוחי, "הגמגום ההתפתחותי בין שנתיים לגיל שבע הוא השכיח יותר".

מתי הורים צריכים לפנות לקלינאית תקשורת? "אני ממליצה שבכל מצב ההורים ייגשו לקלינאית תקשורת, אבל ללא הילד שלא צריך להיות מודע לכל העניין. לעומת זאת ההורים צריכים הדרכה איך לפעול מולו, לא להאיץ בו ולא להעיר לו באופן שיכול להחמיר את הגמגום. חשוב שההורים יהיו רגועים ויקבלו את זה בצורה שלווה, והרבה פעמים זה מה שגורם לזה לעבור אצל הילד".

מלין מצינת כי "אצל כשמונים אחוז מהילדים בגיל הרך זה עובר. ככל שהגמגום נמשך זמן רב יותר הוא גם יכול להתקבע. לכן בכל מצב כשהילד מתחיל לגמגם חשוב שההורים יפנו".

חברת 'נובוטוק' מציעה פתרון טכנולוגי מקוון עליו מספרת מלין: "התוכנה קיימת חמש שנים בערך ועברו דרכה עשרות מטופלים. הקורונה הגבירה את הצורך לטיפול מקוון אונליין שאינו מצריך הגעה פיזית למקום הטיפול או קשר מיידי עם הקלינאית".

"הטיפול מותאם לגילאי 9 ומעלה ולא לגילאים צעירים יותר, שצריכים טיפול אישי עם הקלינאית. המטופלים מתרגלים באופן שהאלגוריתם של התוכנה נותן להם פידבק מיידי על כל תרגול, מזהה את השגיאה ומתקן, והכל מוקלט כך שמאוחר יותר יכולה הקלינאית לבדוק את התוכנה ולהעיר את הערותיה, אם יש כאלה. כך הליווי אינטנסיבי יותר מבעבר. אם בעבר מטופל היה מגיע פעם בשבוע, מקבל תרגולים לבית ולא היה לי מושג אם הוא תרגל או לא, כמה הוא תרגל ואם הוא תרגל נכון או באופן שגוי, כעת ניתן להיות עם אצבע על הדופק בכל יום ולקבל מושג לגבי טעויות ולתקן. הטיפול הזה מאוד נוח בתקופת הקורונה כשאנשים מעדיפים לצאת כמה שפחות מהבית".

לדברי מלין, "ניתן לשפר באופן משמעותי את יכולת הדיבור השוטפת וגם את היכולת התקשורתיות של המטופל. גמגום גורם להרבה אנשים להימנע מפעילות דיבור, לא לפנות לאנשים זרים, פחות לדבר מול קהל ובפני חברה. אני מכירה אנשים שזה נעלם להם לגמרי, אבל זה לא בהכרח מה שאנחנו מובילים אליו, אלא להפיק דיבור ללא מאמץ בצורה שוטפת ומתוך הרגשה טובה של המדבר עם עצמו".

בימים אלה מקיימת 'נובטוק הדסה' ארבע הרצאות חינמיות בנושאים שונים של גמגום. אחת ההרצאות כבר ניתנה. בין ההרצאות תרצה מיכל מלין בהרחבה על הטיפול המקוון לתועלת הציבור הרחב.