עו"ד עדי קידר
עו"ד עדי קידר צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט העליון קיבל היום (רביעי) באופן חלקי את ערעורו של יהושע אליצור, גר צדק תושב איתמר, אשר הורשע כי באירוע משנת 2004, בו ירה והרג ערבי אשר עקף עם רכבו מחסום צבאי בין אלון מורה לאיתמר.

בעוד בית המשפט המחוזי דחה את טענתו להגנה עצמית וגזר עליו 15 שנות מאסר, בית המשפט הפחית את עונשו ל-11 שנות מאסר.

את אליצור ייצג עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, אשר ערער גם על הכרעת הדין, אך בשל המלצת השופטים במהלך הדיונים השאיר את הערעור על חומרת העונש בלבד.

בפסק הדין ציינו השופטים, "לטעמנו בית המשפט קמא לא התחשב מספיק בשיקולים לקולה הנוגעים לעניין. בהנמקתו לגזר הדין ציין אמנם בית המשפט את ערירותו של המערער ואת נסיבות חייו האישיות. אלא שמאפייני תקרית הירי במנוח, עם כל חומרתה, מקימים הצדקה להקלה נוספת בעונשו של המערער".

השופטים הוסיפו כי "בשקלול כל האמור לעיל אנו סבורים כי קיימת בענייננו הצדקה להתערב בעונש שנגזר על ידי הערכאה המבררת, ולהפחיתו באופן שישקף את מכלול הנסיבות המורכבות של המקרה שלפנינו. על כן הגענו למסקנה כי יש להקל בעונשו של המערער, ולהעמידו על 11 שנות מאסר בפועל".

אליצור, גר צדק בשנות ה-50 לחייו, עלה ארצה מגרמניה, השלים את הליך גיורו וקבע את מושבו בגבעות איתמר.

במהלך משפטו נמלט אליצור לחו"ל ונעצר לפני כ-5 שנים. כיום שוהה אליצור באגף התורני בכלא רימונים.

במהלך כל משפטו טען אליצור כי הוא ירה מתוך הגנה עצמית וזאת לאחר שסימן לרכב טרנזיט ערבי שעקף מחסום צבאי לעצור, אך הרכב החל לנסוע במהירות לכיוונו.

עו"ד עדי קידר שייצג את אליצור מסר כי "פסק הדין של בהימ"ש העליון מעביר ביקורת ומתערב באופן חריג בגזר הדין של בימ"ש המחוזי, חשיבות רבה יש גם להתערבות בממצאים העובדתיים ובהתייחסות של המצב המיוחד שבו היה נתון המערער בזמן הירי, דבר אשר לא זכה לידי ביטוי מתאים בבימ"ש המחוזי. אנו שמחים על התוצאה, אך מצד שני ציפינו להקלה משמעותית יותר שככל הנראה נמנעה בגלל בריחתו של המערער לחו"ל".

מארגון חוננו נמסר "הפחתת עונשו של יהושע אליצור משמח אבל הוא רק הרע במיעוטו. יהושע היה צריך לקבל צל"ש על תגובתו שנעשתה מתוך הגנה עצמית. בעת שיהושע עשה דרכו לעבודה, בתקופת פיגועים קשה, הוא סימן לרכב ערבי שעקף מחסום צה"לי לעצור. הרכב דהר לכיוונו ויהושע נאלץ להגן על חייו ביריית כדור אחת".

"בשנים האחרונות אנו מלווים חיילים, אזרחים ושוטרים רבים שהגנו על חייהם. אבל רשויות האכיפה ובתי המשפט אינם יוצאים מהחדרים הממוזגים כדי לחוות את המצב של האנשים שמגינים עליהם ועל כולנו.
אנו קוראים לרשויות בישראל לאפשר ליהודים לחיות, ולהגן על עצמם מפני אוייב", לשון תגובת הארגון.