משרד החינוך:
מערכת החינוך מציינת את יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל בסימן "אחדות ושותפות"

יותר מ- 300,000 תלמידים יערכו סיור מקוון ומודרך לאורך תחנות מרכזיות בחייו של ראש הממשלה במסגרת מיזם משותף עם מרכז יצחק רבין

אורלי הררי - ערוץ 7 , י' בחשון תשפ"א

מערכת החינוך מציינת את יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל בסימן "אחדות ושותפות"-ערוץ 7
יצחק רבין
צילום: פלאש 90

מערכת החינוך מציינת את יום הזיכרון הממלכתי ה-25 להירצחו של ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, בשורה של פעילויות הנצחה שיתקיימו במרחב הווירטואלי והמשפחתי על ידי גני הילדים ובתי הספר.

כבכל שנה ילווה היום בעצרת תנועות הנוער. העצרת תתקיים בהובלת מועצת התלמידים והנוער ובהשתתפות שר החינוך, יואב גלנט ומנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי. היא תשודר במערכת השידורים הלאומית של משרד החינוך, בערוצי הדיגיטל של המשרד ובתאגיד השידור כאן 11.

הפעילויות החינוכיות תתקיימנה בסימן הנושא השנתי "אחדות ושותפות". לאור ערכים אלה, נכתבה ערכה חינוכית ייחודית, שמכילה כרזות ומערכי פעילות שיעסקו במאפייניהם של משברים ובאופן ההתמודדות עימם. התלמידים במרחב הכיתתי יעסקו במושג השבר, במשמעות איחויו ובמקום בו עשוי השבר להפוך למקור של עוצמה והתחדשות.

כמו-כן, במהלך השבוע ישתתפו יותר מ- 300,000 תלמידים במיזם ייחודי שפיתח מרכז יצחק רבין. המיזם יאפשר לתלמידי חטיבות הביניים והתיכונים לסייר באופן ווירטואלי ב'מוזיאון הישראלי' לאורך תחנות מרכזיות בחייו של יצחק רבין. זאת ועוד, עשרות אלפי תלמידים ייפגשו במאות מעגלי שיח מחוזיים, בהובלת מועצת התלמידים והנוער. הם ידונו במעורבות התלמידים והנוער בשיח הדמוקרטי. המפגש יערך לאורך השבוע בחדרי זום בהשתתפות כ- 300 תלמידים למפגש.

בנוסף, יונגשו תכנים רבים ומגוונים לציון היום במסגרת מערך ה"אקדמיה ברשת" וביניהם סדרת הרצאות בנושא ערבות הדדית, חיבורים בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית, מנהיגות, במלכות ישראל ובעקרונות הדמוקרטיה . בין המרצים: מרים פרץ, הרב יעקב אריאל ויעל ארד.

בחינוך הממלכתי דתי יציינו מוסדות החינוך את יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל במערכי לימוד ופעילויות בכל שכבות הגיל.

בשכבת היסודי יעסוק מערך הלימוד בדמותו ותרומתו של יצחק רבין לחברה הישראלית, בהוקעת הרצח והשימוש באלימות לפתרון מחלוקות. בחטיבות הביניים ובחטיבה העליונה יתקיימו מפגשים וירטואליים שיעסקו בערכים של אחדות, סובלנות ומה שמחבר בין קבוצות שונות באוכלוסייה. המיזם הוא פרי שיתוף עם מרכז רבין.

להלן מספר מיזמי 'שטח', של המחוזות השונים במשרד החינוך, שצפויים להיערך בכל רחבי הארץ:
▪️ בבית הספר קציר חולון שבמחוז המרכז: יתחברו לקשר הבין דורי של הזיכרון. התלמידים יתבקשו לדבר עם קרוב משפחה מבוגר (סבים, סבתות) וליזום שיחה בנושא - "היכן היית כשנודע על הרצח"? לשאול איך הרגישו ומה הם זוכרים על האווירה במדינה.

▪️ בתיכון רוגוזין שבמחוז חיפה: יערכו שיעורי של"ח בזום בעקבות יצחק רבין, מעגלי שיח בהנחיית נציגי מועצת התלמידים, טקס מקוון כולל הופעה בזום של להקות השירה והמחול של בית הספר.

▪️ תיכון רעות שבמחוז חיפה: יקיים סדנאות של קבוצת "גשר", אשר עושה פעילות בנושא: רבין - האיש, המנהיג, חייו ופועלו. ובנוסף תעסוק בנושאים הקשורים באוכלוסייה המגוונת של ישראל, מנהיגות, זכויות.

▪️ בית הספר "דקלים" בדימונה ובית הספר "אלמוסתקבל" ביישוב הבדואי שגב-שלום שבמחוז דרום: יערכו מפגשים של שיח והידברות בנושאים של דו-קיום, כחלק מלמידה חווייתית המעודדת רב תרבותיות עם בין תושבי הנגב.

▪️ במחוז צפון: יתקיימו מפגשי השראה לאנשי חינוך בנושא 'משבר כהזדמנות': מורים, רכזי חינוך חברתי, מנהלים ,שיעסוק בציון 25 שנה לרצח רה"מ רבין ובחשיפה לחומרי לימוד שיתוף פעולה של המטה לחינוך אזרחי צפון וחיפה.

▪️ בית הספר עתידים בחולון שבמחוז תל אביב: התלמידים יערכו תערוכה ווירטואלית לציון היום אליה יוזמנו תלמידי כל השכבות. בנוסף, יתקיימו, לשכבות הבוגרות, מעגלי שיח יחד עם אולפנה וישיבת הראל בנושא 'ממשבר להזדמנות' כצו פיוס.

▪️בבית ספר "כדורי" במחוז ההתיישבותי, שבו למד רבין ז"ל, יתקיים יום שיא בנושא שסעים בחברה הישראלית במסגרתו יתקיימו בעגלי שיח בהובלת תלמידים מבית הספר.

▪️בית ספר אמית בנים בעיר מודיעין שמחוז ירושלים: יקיים טקס זיכרון ייחודי שבמהלכו יקריאו תלמידים ,מורים ומנהל בית הספר דברים על משמעות היום עבורם וידונו בלקחי העבר על רקע אתגרי ההווה וביניהם הקורונה.

מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי ציין, "המחלוקות הן נשמת אפה של חברה דמוקרטית. הן משקפות את עצמאות המחשבה ואת חירות הדעה. הן מהותיות, אך אסור שהן יובילו לפילוג, לשיסוע ולהתפוררות של החברה. ערב יום הזיכרון להירצחו של ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל וימים אלה של קולות שבר צריכים להוות בעבור כולנו הזדמנות לשינוי.

למערכת החינוך יש תפקיד גדול וחשוב בהובלה של שינויים, ולכן היא תמשיך לשקוד ללא לאות כדי להוביל על ידי השגרירים הצעירים שלה, הילדים ובני הנוער ערכים של שותפות וערבות הדדית. להאיר ערכים של נתינה ותרומה לחברה. לשאת את הלפידים של האמונה והתקווה כדי לייצר פה חברה בונה ומקדמת שינויים מתוך שותפות גורל".

יו"ר מועצת התלמידים והנוער איתי קרויטרו הוסיף "יצחק רבין היה מנהיג ומצביא דגול ואדם ערכי וחדור מטרה. רבין היה ראש ממשלה שנרצח בשיאו של מסע אלימות ומחאות שחרגו מגבולות הדמוקרטיה – כל זה קרה לפני שנולדנו, אנו, בני הנוער של היום. יצחק רבין ז"ל הוריש לכל הנוער בישראל את ערכי האמת והשלום. ביום זה המציין 25 שנה להירצחו אנו, בני הנוער יחד עם כל אזרחי מדינת ישראל, מרכינים ראש לזכרו, לומדים לעומק את אירועי העבר, כדי להגשים את אמונותיו ולהנציח אותן בעתיד. בימים מורכבים אלה, אנו מובילים ושואפים להווה פשוט יותר ולעתיד טוב יותר של נתינה, שותפות וקבלת האחר. כפי שהכתיב לנו רבין את דרך השלום, נצעד בגאון בדרך זו וננצור את דבריו האלמותיים של רבין ז"ל: "אנחנו משאירים לכם את מתינו, תנו להם משמעות".