מאבק קדום

כבר יותר מעשור שהפרות הסדר השבועיות בכפר קדום גורמות לנפגעים בקרב חיילי צה"ל והופכות לסיוט את חיי התושבים בקדומים.

אסף משניות , י"א בחשון תשפ"א

הרבה כסף זר וגורמים שלטוניים מעורבים בהתפרעויות. הפרות סדר בכפר קדום
הרבה כסף זר וגורמים שלטוניים מעורבים בהתפרעויות. הפרות סדר בכפר קדום
צילום: פלאש 90, Nasser Ishtayeh

במשך עשור שלם נערכות מדי שבוע התפרעויות ענק בכפר קדום, הסמוך ליישוב קדומים. לאחר כמה חודשים שבהם הפרות הסדר הוקפאו בעקבות מגפת הקורונה, בשבועות האחרונים חזרו האירועים להתקיים מדי יום שישי, מלווים בעשן צמיגים המיתמר מעל האזור ובגז מדמיע שפוגע בין השאר בתושבי קדומים עצמה.

מדובר בכרוניקה קבועה שהחלה לפני עשר שנים. בעקבות האינתיפאדה השנייה צירים רבים ברחבי יהודה ושומרון היו סגורים לערביי יו"ש. במשך הזמן רובם המוחלט נפתח מחדש לנסיעה מעורבת, למעט צירים בודדים שהוגדרו כמסוכנים מדי. אחד מהצירים הללו הוא הכביש המחבר בין הכפר קדום לכביש 55, בדרך לשכם.

"מדובר בכביש שפשוט אסור לפתוח אותו לנסיעת ערבים", אומר מיכאל שרון, לשעבר קב"ט קדומים וכיום מרצה במרכז לניהול וביטחון במכללה האקדמית וינגייט. "מבין כל הצירים ביו"ש, זה היחיד שעובר דרך יישוב בפועל. כלומר, המשמעות של פתיחתו היא שערבים מקדום יוכלו לנסוע דרך קדומים בלי שום הפרעה ופשוט לחטוף ילד שהולך ברחוב. לכל גורמי הביטחון היה ברור שאין שום תסריט שבו יפתחו את הציר לנסיעת ערבים לכיוון שכם".

לאחר שבצה"ל הותירו את הציר המדובר סגור, החלו הפגנות שנמשכות כבר עשור. בתחילה ההפגנות הגיעו עד לכניסה ליישוב, אלא שמח"ט שומרון באותה תקופה החליט לדחוק את הפרות הסדר לתוך הכפר עצמו. מאז האירועים מתנהלים בעיקר בקדום, אך ההשלכות שלהם מגיעות לקדומים בכל פעם מחדש. "כתושב קדומים אני יכול להגיד לך שזה פשוט בלתי נסבל", אומר הרב אביעד גדות, מנכ"ל ארגון 'תורת לחימה'. "בכל יום שישי אנחנו פשוט לא יכולים לנשום. צה"ל משתמש בהמון גז מדמיע בשביל לפזר את ההפס"דים וזה מגיע אלינו. לבת שלי למשל יש קצת בעיות נשימה, ובכל יום שישי היא פשוט לא יכולה לצאת החוצה. הצמיגים שהם שורפים כל שבוע הופכים פה את האוויר לזיהום אחד גדול".

זאת הדרך של צה"ל לפזר הפרות סדר. המטרה של השימוש בגז המדמיע היא להגן על תושבי קדומים.

"ברור שאנחנו מעריכים מאוד את צה"ל שמגן על היישוב, אבל מדובר באירוע שנמשך כבר עשר שנים, כל שבוע מחדש, ולא נראה שצה"ל מתקרב למצוא דרך להפסיק את זה. במהלך עשר השנים הללו התחלפו כאן חמישה מח"טים, וההתמודדות של כולם הייתה כמעט זהה. יש תחושה כאילו המערכת מקבלת את המציאות הזאת כעובדה מוגמרת, ורק מנסה לשמור את האירועים על אש נמוכה".

מתודלקים בכסף

שמירת האירועים על אש נמוכה עולה בחיילים שנפצעים מדי שנה. על פי הנתונים הרשמיים של צה"ל, בשנתיים האחרונות נפצעו תשעה חיילים בהפס"דים בכפר, אלא שמעדויות שהגיעו לידי 'בשבע', ישנם חיילים רבים נוספים שכלל לא נספרו בספירה הזאת. לא מדובר בפציעות קלות כדוגמת מכות יבשות או חתכים, אלא בשברים, כוויות מרובות ופציעות שונות.

"אין שום דירקטיבה שמגיעה מהפיקוד הבכיר איך להתמודד עם האירועים בכפר. בפועל, ההחלטה כמה אלימה תהיה ההפגנה, כמה קרובה ליישוב, כמה צמיגים יישרפו בה וכמה מתפרעים ייעצרו נופלת לרמת המ"פ שבשטח. וגם כשיש מ"פ שמגדיל ראש ומנסה לעשות יותר בשביל לעצור את ההפס"דים, הוא מקבל נזיפות ואומרים לו להרגיע", אומר עו"ד צור פלק, היועץ המשפטי של ארגון 'עד כאן'.

יש הבדל גדול בין לא לתת תוכניות ובין למנוע ממפקד שכן מנסה לשנות את המצב לתפקד. למה זה קורה?

"זאת שאלה טובה מאוד. זה נראה כאילו באמת אין לצה"ל רצון לעצור את ההפס"דים, או שהוא חושב שהוא לא באמת יכול לפתור את הבעיה, כאשר בינתיים הוא פשוט מגלגל את האירועים ממפקד אחד לזה שמגיע אחריו. יש מטרה לשמור על אש קטנה, כי החשש הוא שאם יאבדו שליטה זה יעלה בחיים של חיילים. המחשבה, ככה אני מבין אותה לפחות, היא שבשורה התחתונה כרגע אין נפגעים בנפש או פצועים קשה מאוד באירועים, אז אפשר להמשיך להתנהל בצורה הזאת. אבל זאת מחשבה לא נכונה. כשיש חיילים שסופגים אבנים לראש זה עלול להיגמר בהרוגים.

''לצערנו בשנתיים האחרונות נפלו כמה וכמה חיילים ככה. כשזורקים על חיילים רימונים זה לא משהו סביר שאפשר לעבור עליו לסדר היום. לא צריך לחכות שחייל ימות בשביל לפתור את הבעיה. זה אפשרי. ההפס"דים בקדום הם חלק מהאירועים שהיו גם בבילעין, נעלין ונבי סלאח. בכל המוקדים האחרים האירועים הופסקו כמעט לחלוטין אחרי שצה"ל, יחד עם גורמי אכיפה נוספים, עשה את עבודתו. היום בבילעין יש לך כמה פנסיונרים שמפגינים עם שלטים".

התהייה מדוע צה"ל לא עושה יותר רק מתחזקת כאשר מגלים שצה"ל יודע בדיוק מי הם הגורמים שאחראים לכל הפרות הסדר. לפי מידע שהגיע לידי 'בשבע', בצה"ל מחזיקים תיקי מודיעין מפורטים על כל אחד ואחד ממארגני ההפגנות שמתגוררים בכפר. כמו כן יודעים בצבא על התארגנויות מראש לקראת ההפגנות בימי שישי. אלא שלמרות זאת, בצבא ממעטים לבצע מעצרים של הגורמים המסיתים שמגבירים את גובה הלהבות בכפר. גורמים צבאיים מספרים כי אחת הסיבות לכך, כנראה, היא סייענים מתוך הכפר שהצבא לא מעוניין לסכן אותם בחשיפה, וכן תושבים בעלי מעמד בכיר ברשות הפלשתינית.

בנוסף לכך, גורמים ביטחוניים מספרים ל'בשבע' כי סביב האירועים בקדום מתנהלת תעשייה שלמה, כאשר כסף זר רב, בנוסף לסכומי עתק שמשקיעה הרשות הפלשתינית, מוזרם לכפר כדי לתדלק את ההפגנות. את המידע הזה מאשר שרון, שמכיר את הפרטים מימיו כקב"ט קדומים. "אנחנו יודעים בדיוק שמוזרם כסף בסיפור הזה, מי מזרים אותו ואיך הוא עושה את זה. זאת לא מחאה עממית כמו שמנסים לצייר את זה, גם אם התירוץ לקיומה הוא כביכול כזה", הוא אומר.

"יש כאן בעיה אזרחית אמיתית, או לכל הפחות לגיטימית", הוא ממשיך ומסביר. "לפני סגירת הציר הנסיעה מהכפר לשכם הייתה קצרה מאוד. בעקבות הסגירה הדרך שלהם הוארכה בכחצי שעה. נכון, בשביל כל מי שגר ביו"ש זה עניין שבשגרה, אבל יש כאן טיעון לגיטימי. לכן כבר לפני שבע שנים הצעתי פתרון לבעיה הזאת. הרעיון היה לסלול כביש עוקף ליישוב, שבפועל אף מקצר את הדרך לעומת הנסיעה דרך קדומים עצמה. אלא שברגע שהצגנו את התוכנית לכפר, הרשות התנגדה לו בצורה בלתי נתפסת. ככה קיבלתי את האישור שלא מדובר כאן במחאה עממית".

המשטרה מסירה אחריות

למרות המסקנה של שרון, הוא סבור שאם לא ייושם פתרון הכביש העוקף לא ניתן יהיה לשים סוף לאירועים. "כרגע יש למפגינים הצדקה כביכול להפגנות. לכן גם אין לנו לגיטימציה להשתמש בכל הכלים כדי לעצור את ההפס"דים. ברגע שנשמוט מתחת לרגליים שלהם את התירוץ להפגנות, נוכל לפעול ביד הרבה יותר קשה כדי למגר אותן. אני יודע שרוב תושבי הכפר רוצים את הפתרון הזה והם בזים להפגנות הללו, שלא באמת מקדמות את המטרה שלהם".

לעומת שרון, פלק סובר שהפתרון אינו טמון במישור האזרחי אלא ברמת צה"ל ובמשטרה. "את ההפגנות בנבי סאלח עצרו בעזרת עבודה רצינית של מעצרים, כתבי אישום ופעילות ענפה בשטח. זאת לא גזירת גורל. אפשר לסיים את זה. זה נכון שבבילעין למשל ההפגנות הופסקו בגלל שהגדר נבנתה מחדש והטענות נגד צה"ל התפוגגו. אבל אנחנו יודעים שמדובר בגורמים ממומנים שמנסים להלהיט את השטח. לכן כל עוד לא נראה פעילות רצינית של הצבא ושל המשטרה לא באמת נראה סיום לאירועים".

לא סתם פלק מזכיר את המשטרה. אומנם אנשי הכפר נמצאים תחת אחריותו של צה"ל, אבל עד לקורונה, מדי שבוע הצטרפו למפגינים אנרכיסטים ישראלים ואזרחים זרים, בעיקר מארגון 'אנרכיסטים נגד גדרות'. הטיפול בהם נמצא באחריותה של משטרת ישראל, כאשר לצה"ל אין סמכות לפעול נגדם. בפועל, כך אומרים בצבא, המשטרה מסירה מעצמה את האחריות ואומרת בשיחות סגורות שהצבא הוא זה שנמצא במקום והוא זה שצריך להתמודד עם האנרכיסטים.

"לצבא אין את היכולת לעשות את זה. גם מבחינת סמכות, וגם מבחינת כוח אדם", מסביר פלק. "אמרו לי קצינים שבתחילת האירועים הם עצרו את הישראלים והזרים והביאו אותם לתחנת אריאל, אבל שם שחררו אותם מיד ואמרו לחיילים שאם הם רוצים שזה יתקדם שיעבירו אותם למשטרת תל אביב. בשביל זה צריך להשבית שני חיילים וג'יפ למשך שעות ארוכות, והמפקדים אומרים שפשוט אין להם את היכולת לעשות את זה, אז הם מוותרים על זה".

בשבועות האחרונים נכנס לתפקידו מח"ט שומרון החדש, אל"מ רועי צוויג. עם כניסתו לתפקיד הוא כינס אליו את הגורמים האזרחיים שמטפלים בסוגיה, ואמר להם שאחת ממטרותיו המרכזיות היא עצירת ההפס"דים של קדום. "אני מאמין שיש לו את הרצון לעשות את זה, עכשיו אנחנו מקווים שהוא באמת יצליח", אומר פלק.

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת מחוז ש"י פועלת במישורים שונים בקשר לפעילים ותושבי מדינות זרות שפועלים בניגוד לחוק. פעילות המחוז מתבצעת בהיבטי חקירה, איסוף ראיות, פעילות מבצעית ואיסוף מודיעין. בתוך כך נעשים מאמצים על מנת להגיע לחקר האמת ולהביא את העבריינים לדין תוך הפעלת מערכות שונות ומגוונות. עם זאת, יובהר כי טיפול המשטרה מתבצע רק בתחומי אחריותה. בשל העובדה שהריבון ביו"ש הוא צה"ל, קיימים בהקשר זה גם תחומי אחריות נוספים עליהם אמון צה"ל ולא משטרת ישראל, ולכן מוצע לפנות בעניין זה לגורמי צה"ל".

תגובת דובר צה״ל: ''צה״ל פועל באופן רצוף ואינטנסיבי, בדרכים גלויות וחשאיות, לטיפול בהפרות הסדר האלימות בכפר קדום. כך, במהלך השנים נעצרו חשודים רבים הקשורים להפרות הסדר, בהם מארגנים, מסיתים מרכזיים ומפרי סדר. בכלל המקרים בהם חיילים נפצעים בהפרות הסדר, הדבר מדווח בצירים המקובלים. צה״ל ימשיך להפעיל את כלל האמצעים והיכולות העומדים לרשותו לטיפול בהפרות הסדר האלימות בכפר קדום, לשם שמירה על הסדר הציבורי והביטחון באזור יהודה ושומרון''.