יכול לזוז לבד?
יכול לזוז לבד? צילום: iStock

בית הספר הגדול בשנגחאי עומד על מקומו כבר 85 שנה אבל כאשר רצו להקים באזור מרכז מסחרי חדש היה צורך להזיז את המבנה העצום כמה עשרות מטרים. הבעיה, שלא כל כך קל להזיז בניין ששוקל כמעט 7,000 טון, והרשויות העדיפו שלא לפגוע בבניין בשביל לשמור על המבנה ההיסטורי.

בדרך כלל כאשר רוצים להזיז מבנים עתיקים כאלו משתמשים במסילות ברזל מיוחדות שמעבירות את הבניין בשלמותו ממקום למקום. אבל הצורה הייחודית של בית הספר לא אפשרה להזיז אותו בשיטות הרגילות ואילצה את המהנדסים לחשוב על דרך יצירתית במיוחד.

הם בנו 200 "רגלי מתכת" שנכנסו מתחת לבניין והצליחו להרים אותו יחד בצורה הדומה להליכה אנושית. בכל פעם הרגליים התרוממו והזיזו את הבניין מספר סנטימטרים עד שלאחר 18 ימים של עבודה מאומצת הבניין הצליח לעבור דירה בעצמו.

לדברי המהנדסים, השיטה החדשה מהירה יותר בעשרים אחוז מאשר השיטה הרגילה, והיא יכולה לעזור גם במקרים נוספים בעתיד כאשר לא יתאפשר להשתמש במסילות ברזל. לפי התכנון, בית הספר העתיק יהפוך למרכז מורשת חינוכי שישלב את המסורת הישנה יחד עם הטכנולוגיה העכשווית.

רגלי הברזל החדשניות בינתיים מזיזות בניינים בצורה איטית ומסורבלת, אבל ייתכן ובעתיד הן יוכלו להעביר בתים שלמים במהירות ובקלות. ומי יודע- אולי בעתיד במקום להחליף דירה פשוט נעבור יחד עם הבית למקום חדש.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו