פרופ' עוזי רבי: איראן מקווה להיפטר מטראמפ בשבוע הבא

פרופ' עוזי רבי מסביר מדוע איראן החלה לבנות מתקן גרעיני חדש. "הבחירות בארה"ב מעולם לא היו כה חשובות לאיראן".

103FM , י' בחשון תשפ"א

פרופ' עוזי רבי: איראן מקווה להיפטר מטראמפ בשבוע הבא-ערוץ 7
המבנה שבו אירע הפיצוץ בנתנז, איראן
צילום: רויטרס

ערב הבחירות בארצות הברית, נדמה כי איראן מנצלת את ההזדמנות של מה שעלול להיות חילופי שלטון אמריקניים, להתחמשות צבאית; על פי ידיעה שפורסמה היום (רביעי), איראן החלה לבנות מתקן גרעין תת קרקעי לייצור צנטריפוגות מתקדמות באזור נתנז, מתקן שיחליף את זה שנהרס בפיצוץ המסתורי בחודש יולי האחרון.

פרופ' עוזי רבי, ראש החוג למזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, שוחח עם ניסים משעל ואריה אלדד והתייחס לעיתוי הלא מקרי בכלל של הקמתו המחודשת של מתקן הגרעין האיראני: "יש פה התרסה אבל עם תזמון מחושב, אני בהחלט קושר אותו לבחירות בארה"ב ואולי גם לבלוק שהתהווה במזרח התיכון בניצוחה של ארה"ב בשבועות האחרונים, בלוק שלכל הידוע הוא אנטי איראני".

עוד הוסיף כי ההתרסה מלמדת אותנו איפה נמצאת הנהגהת הרפובליקה האסלאמית שעוצרת את נשימתה. הבחירות בארה"ב נתפסות אצלה כמשהו קיומי כמעט, ברור לה שבואו של ביידן ישחרר הרבה לחץ ממנה, כך הם מבינים גם אם זה לא נכון".

בסוף דבריו, הבהיר פרופ' עוזי רבי מדוע האיראנים חשים מאוימים מכהונה נוספת של נשיא ארה"ב טראמפ. "מה שחוששים ממנו האיראנים הוא מההתנהלות הבלתי צפויה של טראמפ שעלתה בחייו של קאסם סולימני ומעוד ארבע שנים כאלה. הם דואגים מאוד שייצרו באיראן דינמיקה שעלולה לעלות להם בשלטון. הבחירות בארה"ב מעולם לא היו כל כך חשובות מבחינתה של איראן".