החנוכיות
החנוכיותצילום: מרכז רבני אירופה

מרכז רבני אירופה ואיגוד הארגונים היהודיים פועלים יחד עם ארגון 'בסד' המנוהל על ידי הרב יהודה רייכמן, להיערך להפצת 120,000 ערכות חנוכה הכוללות חנוכיה ונרות להדלקה לכל ימי החנוכה בבתיהם.

הערכות יישלחו לאלפי קהילות יהודיות ברחבי אירופה, בהן גם קהילות יהודיות קטנות השוכנות במרחק נסיעה של שעות אחדות ממרכזים יהודיים, במטרה לאפשר לכל יהודי להדליק נרות חנוכה בביתו ולפרסם את הנס. את הפרוייקט מרכז סמנכ"ל הארגון הרב יוסף ביינהקר.

במסגרת ההכנות ב"מרכז רבני אירופה", "איגוד הארגונים היהודיים" וארגון 'בסד' מתכוונים לשלב גם הדלקת נרות פומבית בערים השונות, שתיערך בנוכחות מצומצמת מאוד בה ישתתפו מנהיגים יהודיים שידליקו את נרות החנוכה לצד מנהיגים שאינם בני ברית שידליקו את נרות השמש.

כל אחת מהערכות כוללת מארז מיוחד ומעוצב כאשר לכל אחת מהן תצורף ערכה בת 44 נרות, שיספיקו לכל ימי החנוכה, כמו גם עלון קצר בשפות שונות ובו הסבר על מהות חנוכה.

כבר בימים אלה מגיעות תגובות נלהבות של רבני ואנשי הקהילות היהודיות מה שלימד עד כמה הדבר נחוץ ומועיל.

במקביל להכנה למשלוח החנוכיות יפיץ אגף 'מורשה' של 'מרכז רבני אירופה', בניהולו של הסמנכ"ל הרב יוסף ביינהקר, סדנה ייחודית שתכלול משחק מולטימדיה בו יוכלו ילדים ליצור את סיפור החג ומשחק נוסף ממנו ילמדו הילדים כל מה שצריך לדעת על החנוכיה וההדלקה. לערכה יצורף גם סרט מיוחד על הפקת השמן מהזית לבקבוק. הערכה תכלול גם משחק סיכום למסיבת חנוכה.

בחמש השנים האחרונות מפיץ אגף 'מורשה' של 'מרכז רבני אירופה' סדנאות ייחודיות לילדים, לקראת חגי ישראל, שמיועדות להפעלה עצמית על ידי מורים ומורות או רבני קהילות.

מתחילת שנת תשע”ט מפיץ האגף בכל חודש סדנה המותאמת לאותו חודש. בערכת ההפעלה יש 4 יחידות בנושאי החודש השונים הכוללות משחק פתיחה, הפעלה מרכזית, ותוצר אישי או יצירה לסיום. בכל ערכה יש סרטון אנימציה אינטראקטיבי בשפות עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית וגרמנית. החומרים לסדנאות כוללות עמן חוברות הדרכה האוגדות בתוכן את כל ההפעלות שהמפעילים יכולים לעשות לילדים.

צוות מיומן ישב לתרגם את החומר לשפות שונות (אנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית) בכדי להקל על ההפעלה. צוות מקצועי ומיומן בראשותן של הגב’ נעמה אוישי והגב’ מושקא מנדלזון עמלות על החומרים השונים, כדי להרכיב ערכה שתתאים לילדי ישראל בתפוצות.

בערכות משתמשים אלפי ילדים מכל הגילאים ב’סאנדיי סקול’ ובבתי ספר יהודיים וכן בפעילוית חינוכיות הנערכים על ידי רבנים ורבניות קהילות היהודיות השונות באירופה. הערכות מופיעות בשפות עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית וגרמנית.

יו"ר "מרכז רבני אירופה" ו"איגוד הארגונים היהודיים" הרב מנחם מרגולין אמר כי הפעילות ברחבי אירופה לקראת חגי ישראל מעודדת ומסייעת ליהודי הקהילות שחשים בדידות רבה בגלל המצב שמאלץ אותם להמנע מיציאה מהבתים כמו בימים רגילים.

הרב אריה גולדברג מנכ"ל מרכז רבני אירופה ציין כי ההיערכות המוקדמת מסייעת רבות בהפצת אור בקרב יהודי הקהילות בכל רחבי אירופה. "כל נר הוא אור קטן שבעזרת השם יפיץ מדורה גדולה של יהדות ברחבי אירופה".