דני דיין
דני דיין צילום: ארי בריגס

קונסול ישראל בניו יורק ויו"ר מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, מפרסם הבוקר (חמישי) מאמר בעיתון 'ידיעות אחרונות' במלאת 25 שנים לרצח ראש הממשלה המנוח יצחק רבין.

"בליל ה־4 בנובמבר 1995, כשירה יגאל עמיר שלוש יריות בגבו של ראש הממשלה של כולנו וראש מחנה פוליטי גדול ורב זכויות במדינת ישראל, הוא היה עלול להצית מלחמת אחים. ייתכן שזו הייתה כוונתו ושאיפתו. חסד עשתה עימנו ההיסטוריה שמנהיגי המדינה דאז לא נגררו למלא את משאלתו הסמויה של הרוצח ועשו לאיחוי הקרעים", כתב דיין.

"כמעט שני עשורים ואפס הפקת לקחים מאוחר יותר, נרצחה הנערה שירה בנקי בעודה צועדת ב"מצעד הגאווה" במרכז ירושלים", סיפר דיין וציין כי הוריה - מיקה ואורי - פנו אליו וביקשו ממנו לסייע בהנצחת בתם בדרך לא שגרתית שמטרתה לאחד את החברה הישראלית.

"לאחר סיעור מוחות שערכנו הבליח רעיון. במבט ראשון הוא נראה חסר כל היתכנות, כמעט הזוי. ספק אם יש טעם לנסות לקדם אותו בכלל. נפנה – כך שחנו אורי, מיקה ואני – לשני גופים חצי־ממלכתיים אך שונים מאוד זה מזה, אפילו מנוגדים, כדי שישבו ביחד ויגבשו תוכנית חינוכית לטיפוח הסובלנות וקבלת האחר, תוכנית שתיקרא על שם שירה בנקי: נפנה למרכז יצחק רבין בעיר תל־אביב ולמרכז קטיף ביישוב ניצן", ממשיך דיין.

הוא מסביר על הלבטים והפניות לשני המרכזים ועל התהליך שעברו יחד עד להשקת הפרוייקט המשותף לפני שלוש שנים שמטרתו היתה 'לחדש תקווה ישראלית'.

"בדמיוני ראיתי את יצחק רבין מביט ממרומים על המיזם בו המרכז על שמו היה שותף מרכזי, ומאזין לדבריה של בתו דליה על "קירוב לבבות מתוך הקשבה, לא כסיסמאות אלא מתוך רצון ליצור מציאות טובה יותר", ומבליח חיוך מבויש כל כך אופייני לו בזווית פיו. יש תקווה", סיכם דיין.