הטיפים של איילת שקד להתמודדות עם המשבר הכלכלי

"הייתי שרת משפטים מאוד מוערכת. דיברו עלי על עתיד מאוד מבטיח, ופתאום לא עוברים את אחוז החסימה. זה משהו שאף אחד לא צפה''.

בשיתוף 'ממשבר לצמיחה' , י"א בחשון תשפ"א

ח"כ איילת שקד
ח"כ איילת שקד
צילום: חזקי ברוך

"החיים הם מלאי משברים, הם חלק מהחיים", כך אמרה שרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד בכנס 'ממשבר לצמיחה'

לדברי שקד, "זה היה משבר מאוד קיצוני, הייתי שרת משפטים מאוד מוערכת. דיברו עלי על עתיד מאוד מבטיח, ופתאום לא עוברים את אחוז החסימה. זה משהו שאף אחד לא צפה... בלב הרגשתי גם כעס וגם החמצה גדולה, אבל הלכתי לישון באותו ערב".

בהמשך תיארה שקד מה בכל זאת אפשר לה להתמודד עם המשבר ומה איפשר לה להצליח בכלל בפוליטיקה. סיכמנו לעצמנו חלק מהדברים.

בתחילת דבריה מציעה שקד לפעול פחות מהרגש ויותר מהראש, כולל בניית תוכנית פעולה. "כן, יש כל הזמן משברים פוליטיים ומקצועיים. אני אומרת 'זה המשבר, בוא נראה איך מטפלים בו ואיך יוצאים ממנו'. אני מאוד רציונלית, ברוב המקרים פועלת מהראש ולא מהרגש".

לשאלת יוזם הכנס, גיל אורלי, מה הייתה מייעצת לבעל עסק שהבנק מסרב להעניק לו אשראי, משיבה שקד ואף מדגימה "צריך להמציא את עצמנו מחדש. דיברתי לא מזמן עם בעל עסק לריהוט אלטרנטיבי אותו היה משכיר לחתונות. מה הם עשו? הבינו שיש פוטנציאל לאוהלים גדולים כי היום הכל עושים בחוץ. לנסות למצוא את הנישה שכן מתכתבת עם הקורונה".

עיקרון חשוב נוסף שתיארה שקד הוא עבודה קשה: "אין מה לעשות, אם אתה רוצה לעשות משהו טוב צריך להשקיע. אני עובדת מאוד קשה, לפעמים 18 שעות ביום. אין פתרונות אינסטנט, המפתח הוא עבודה קשה. צריך להיות חרוץ".

עוד שיתוף אישי של שקד הוא שכל אדם יתמקד במה שהוא טוב בו: "אני הייתי מהנדסת מחשבים בינונית, לא הייתי יוצאת דופן. פוליטיקה זה דבר שאני טובה בו, להניע תהליכים וטובה באנשים, ואם אתה עושה דבר שאתה טוב בו אתה מצליח באמת. צריך בעירה פנימית".

שקד מציעה גם לזכור שהקושי הוא זמני: "המציאות נראית שחורה אבל חולף זמן ומכל משבר אפשר לצאת. שידעו שכל משבר הוא גם הזדמנות, למרות שלפעמים הכל נראה שחור ומייאש. יש משפט בשיר של שלום חנוך שאני מאוד אוהבת: "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר".

לשאלת המנחה גיל אורלי לשאלה "האם את רואה הבדלים בין נשים לגברים בהתמודדות עם משבר" השיבה שקד תשובה מעניינת, אותה תוכלו לשמוע כאן.

לסיכום, שקד מציעה לפעול מהשכל עם תוכנית עבודה סדורה, לחשוב כיצד ממציאים את עצמנו מחדש, להיות מוכנים לעבודה קשה, להתמקד במה שאנחנו טובים בו ולזכור שהקושי הוא זמני. שקד סיימה את דבריה בנימה אופטימית: "בישראל יש ערבות הדדית יפה גם במשברים ואני חושבת שגם בקורונה רואים עזרה הדדית וערבות הדדית".

את הכנס "ממשבר לצמיחה" יזם גיל אורלי, יועץ כלכלי בכיר וממפתחי תחום האימון הכלכלי בישראל. לשריון מקום בהדרכה אונליין עם גיל, שבו הוא יפרט 5 צעדים ליצירת ביטחון כלכלי תוך 100 ימים לחצו כאן