'מכל הכוכבים בלילה': עידן רייכל כתב והלחין, אייל גולן שר

עידן רייכל ואייל גולן, השמות הבולטים ביותר בעולם המוזיקה ב20 השנה האחרונות, משחררים שיתוף פעולה ראשון

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , י"א בחשון תשפ"א

עידן רייכל ואייל גולן
עידן רייכל ואייל גולן
צילום: ניר אמיתי

אייל גולן ועידן רייכל מעולם לא הקליטו או הופיעו ביחד, אבל מהרגע שבו עידן התחיל לכתוב את השיר, בשיתוף אבי אוחיון, היה לו ברור שהשיר נועד לאייל, שהוא ידע להפוך אותו לשלו.

"בטייק שירה אחד" מספר עידן רייכל, "בלתי נשכח, כמעט מוקלט כסקיצה, ונגיעות קלות בלבד של פסנתר- שמשאירות את אייל ‏חשוף לגמרי, ריגשית וקולית - הסתיימה אחת ההקלטות המרגשות שחוויתי".

"זמר, שר מהלב. בלי הפקה מתוחכמת, בלי עיבוד מורכב, בלי פירוטכניקה וגימיקים. ‏זמר שר ומגיש שיר, כמו שרק מעטים מגדולי הזמרים בארץ ובעולם יכולים. ‏באולפן, כשמשתיקים את הפסנתר - השירה של אייל מהפנטת באותו אופן. גם לבדה. ‏והפסנתר רק צובע, אווירה, לילה. מכל הכוכבים".‏

'מכל הכוכבים בלילה' הוא שיר אהבה שמספר על העליות והמורדות בחיים האלה., אולי בכל דרך משותפת של זוג.‏ ובסוף היום, ממש בסופו, ההכרה והתודה - שנינו זה בית.

‏״בתקופה האחרונה אנחנו חיים ברכבת הרים רגשית ברמה הלאומית והאישית כאחד" מסביר אייל גולן את פשר החיבור, "חווים טלטלות בעולמנו התרבותי, איש איש ‏אמונתו ואומנותו,‏‎ ‎כמו גם בעולמנו האישי, הפרטי. מחלקנו הולידו‎ ‎הצריבות של התקופה מקומות חדשים וחבויים‎.‎ מפה לעיתים נולדת ‏יצירה. ואז הגיע רייכל".

"לראשונה מזה 20 שנה אני גאה לחבור בשיתוף פעולה מיוחד במינו עם אחד היוצרים הגדולים, הגאונים ‏והמוכשרים שידע עולם המוסיקה בארץ ובעולם, שעורר בי השראה ועוצמה, שלא חוויתי‎ ‎מעולם, כבר מהרגע הראשון שנפגשנו. ‏ מעין קסם שלא ניתן לתאר במילים".

"יחד עם אבי אוחיון המופלא חיבקו אותי לתוך יצירת מופת שכולה ניקיון ושקט, להם אנו כה ‏זקוקים עכשיו, דווקא עכשיו. ואני, ששיריי הם לחמי, צימצמתי את נוכחותי לשקט הזה, בתקווה שיביא מזור לנפשכם".‏‎ ‎

"לפעמים כשנגמרות לי המילים" מסכם עידן, "אני מקשקש וממשיך לכתוב, במקום להיות בשקט.
אז הנה- אני שותק, ומקשיב שוב לאייל. בשקט."

"אם נעצום את ‏העיניים ונאזין לשקט" מסכם גם אייל, "אולי נמצא קולות אחרים בתוכנו, שיאפשרו לנו לנשום,‏‎ ‎להיות חזקים ולהמשיך הלאה בכוחות מחודשים״‎.‎