הדמיון יכול לסייע להתמודד עם הקורונה

הקורונה מעמידה אותנו מול אתגרים לא פשוטים. שיטת דמיון נובע מאפשרת ללמוד שפה של התבוננות ולשלוט בחיים שלכם בצורה הכי מעמיקה שיש

מכון דמיון נובע , י"א בחשון תשפ"א

משתתפים בקורס
משתתפים בקורס
צילום: (ללא קרדיט)

אין ספק שבין כל השלכותיה של הקורונה, היא הצליחה לערער לרובנו את המוכר והרגיל, לפחות בכל מה שנוגע לעצם קיומנו בעולם הזה ולאמיתות שאנו נושאים עמנו בכל מיני הקשרים.

מה זו אהבה? מה זו משפחה? מה זה ריחוק חברתי?

אלא שעל פי שיטת דמיון נובע - שכבר למעלה מעשרים שנים סוחפת אחריה קהל רחב של מטפלים, רבנים, אנשי רוח ואמנים – לא מדובר כלל באמיתות, אלא בדימויים בלבד המשקפים עבור כל אחד מאיתנו את מצבור החוויות, הרגשות והאירועים שהוא נושא עמו כבר מאז הילדות.

"בפשטות של התהליך הזה עומדת החירות האישית של האדם, והשאיפה הפנימית והבריאה לפעול בחיים מתוך בחירה, ולא מתוך דפוסים שליליים שמנהלים אותנו", מסביר אוריאל ליכטנשטיין, מנחה קבוצת הנשים בירושלים ורכז הכשרה ופיתוח. לדבריו, פעמים רבות העבודה עם השכל בלבד נוטה להוביל אותנו לשוב ולהפעיל את המטענים והדימויים השליליים שחוסמים אותנו, ומונעת דפוסים חיוביים ומקדמים.

בעיה נוספת נמצאת בשלבים מוקדמים יותר – בהגדרת המטרות הנכונות. "אדם יכול להתקדם במגוון תחומים בחיים שלו כמו קריירה, עבודת השם, תחביבים ועוד", מסביר ליכטנשטיין, "ולפעמים אחרי שהוא משקיע המון מאמץ ואנרגיות ואפילו חווה הצלחות – מתברר לו שהוא נותר עם חוויה לא מלאה, לא הרמונית ולא מקיפה. לא תמיד הוא יוצא מרוצה כמו שהוא חשב שיהיה, וזה בדרך כלל קורה בגלל שהמאמץ הגדול לא תמיד מושקע באפיקים הנכונים, כיוון שאנחנו לא תמיד מבררים את השורש הפנימי והרצון".

עוד מורכבות שנוצרת בעקבות השימוש בשכל, היא עובדת היותו של כוח השכל מאוד לינארי ואנליטי. דפוסי מחשבה שכליים לרוב לא יכולים לתפוס את האפשרות של שילוב שני כוחות מנוגדים זה עם זה בהרמוניה, והתחושה היא של קונפליקט פנימי מתמשך. לעומתם כוח היצירתיות של הדמיון יכול להביא את האדם לחוויה של חיבור הכוחות הפנימיים. "במקום תחושה תמידית של 'או-או' הדמיון מאפשר חוויה של 'גם וגם' ואחדות פנימית'. מסביר ליכטנשטיין. חיבור למקורות האלו מאפשר הרבה פעמים חוויה מלאה שלא נובעת מוויתור על דבר אחד כדי להשיג דבר, אלא מהבנה כי לכל כוח תפקיד ייחודי שדורש מקום ומרחב המותאם לו.

מתוך הקורס
צילום: (ללא קרדיט)

"אני משתמשת בשיטה על עצמי לפחות פעם בשבוע"

בין המשתתפים בקורסים ניתן למצוא מגוון רחב של אנשים שהגיעו, כל אחד מהם, מתוך חיפוש אחר דיוק פנימי. שרי שוורץ, תלמידה מהקורס שכיום עובדת במכון "דמיון נובע" ומנחה אישית, הגיעה בכלל מתחום החינוך, לאחר שעבדה במשך שנים כמנהלת בתי ספר. "לפני כמעט עשרים שנים הייתי בסדנה שעמית קדם (מייסד השיטה. ה"ת), העביר באחד מהמפגשים של הקורס. סיפרתי לו על דימוי שעלה לי כחלק מהתהליך והוא אמר שאני נפרדת מאדם יקר. לאט לאט הבנתי שבתהליך הזה נפרדתי מאבי שנפטר חמש שנים לפני כן", היא משתפת, "זו הייתה חוויה מאוד משמעותית וחזקה שלא ציפיתי לה כי היה לי קשה להיפרד ממנו".

לעומת שוורץ, אתי מידד הגיעה לקורס דווקא מעולמות הטיפול אחרי שעסקה בהדרכת כלות, טיפול רגשי ותמיכה נפשית, הנחיית קבוצות וסדנאות והדרכת סיורים בהתיישבות היהודית בחברון, בה היא מתגוררת, כיום היא מטפלת באמצעות השיטה. "לאורך השנים יצא לי ללמוד שיטות שונות של טיפול וחיבור לנפש", היא מספרת, "אבל אני חיפשתי פשטות ודיוק. רציתי שיטה עם זיקה ליהדות, שתספק לי כלים שיאפשרו לי להיות גם המטפלת של עצמי. בקורס 'דמיון נובע', מעבר לתהליך המקצועי אנחנו לומדים לעשות לעצמנו גם תהליכים אישיים. אני משתמשת בזה לפחות פעם בשבוע, אם אני מרגישה מצוקה או תקיעות מסוימת".

אז למעשה מדובר בקורס שמתאים לאנשים שעתידים לטפל בשיטה?

"לא בהכרח", משיבה אתי, "כשאת עוברת תהליך את מרוויחה מפגש גם עם עצמך. כל אדם שמגיע לקורס מקבל את הכלים לעשות תהליך ולמצוא בתוכו את החסמים. ככה אני יכולה לעשות תהליך פנימי עם עצמי ולהשתנות, כל פעם כשאני מרגישה שאני נתקעת".

"אומרים שלהשתנות זה דבר לא פשוט", מצטרפת שרי, "אחרי כל כך הרבה שנים, שינוי דפוסים זה דרך. דווקא עולם הדימויים הצליח לתת לי את כל מה שאני רוצה לבנות, מי הייתי פעם ולאן אני רוצה לחזור, להיות מי שאני רוצה להיות"

ואכן, למרות שדמיון נשמע כמו משהו אמורפי, השיטה חותרת דווקא לחולל שינוי אמיתי במציאות ולא רק בתודעה. השיטה למעשה לוקחת את עולם הדימויים שבא מהאדם עצמו ומראה איך הוא מוביל אותו להתנהג כמו שהוא מתנהג ביומיום. "השיטה מלמדת איך להיכנס לנפש, ולנהל בתוכה תהליך פנימי ודו שיח בין החלקים והדימויים שלי לאורך השנים", מסביר ליכטנשטיין, "זה מצריך הרבה ניסיון ופרקטיקה, מעבר לרקע תאורטי והיכרות עם המושג 'דמיון' במסורת היהודית. יש גם התנסות מעשית, עבודה בקבוצות ועבודה פרטנית וכן תהליך אישי כדי לחוות את התהליך בצורה אישית ומלאה".

למצוא בבידוד אוצרות של ממש

ואכן, אם יש דבר כזה "זמן טוב" ללמוד את השיטה, נראה שהקורונה מספקת לנו לא מעט סיבות להצטרך להתבוננות פנימית ולמצוא בעצמנו דימויים חיוביים. "כולנו מתמודדים בעת האחרונה עם התנפצות של דימוי העולם שלנו, כפי שאנחנו מכירים", מספר ליכטנשטיין, "לכולנו היה איזשהו דימוי של מה זה עולם וזה נתן לנו איזשהו ביטחון. אנחנו הולכים לעבודה מסוימת, טסים לחו"ל כמה פעמים בשנה, עושים דברים מסוימים לפי הנורמה. הקורונה ניפצה לנו את המציאות וזה מאלץ אותנו למצוא את העולם הפנימי שלנו. העולם לא מתרחש בחוץ, אלא בפנים".

לדבריו של ליכטנשטיין, העובדה שהעולם כמו שאנחנו מכירים אותו כבר לא מתקיים, מאפשרת לנו לעצב מחדש את העולם שאנחנו כן רואים ולדייק אותו, איזון לעולם החיצוני והקונקרטי שחיינו בו עד עכשיו. "הקורונה היא בהרבה מאוד מובנים, רוחניים ופרקטיים, מכניסה אותנו פנימה. אנחנו נדרשים להיות לבד, עם עצמנו, לעיתים בבידוד. על השקט הזה וההתכנסות פנימה אנחנו עובדים בשיטת דמיון נובע, הרבה פעמים אם יש לנו את השפה והכלים, התקופה הזו יכולה להיות הזדמנות מאוד גדולה ומשמעותית להשיג ערך, לטפל בעצמך ולהקשיב לעצמך", הוא מסביר.

"אורח החיים של כל העולם השתנה", מחזקת מידד, "יש פה הזדמנות חזקה להפיק ערך מהתקופה. לא רק כמענה להתבודדות, אלא גם ליציאה מהבידוד. איך אני יוצא ממנו? מה הכוחות בעצמי שפגשתי במהלכו? אם יודעים לעבוד נכון עם עצמנו, אנחנו מצליחים לא רק 'לא להשתגע' בבידוד אלא גם למצוא במהלכו אוצרות של ממש".

"ברגע שאתה מבין שלא התפרק לך הדימוי של החיים, אלא רק השתנתה ההתבוננות בנוגע לחיים שמחכים לך כרגע – התהליכים שלנו בדמיון פותחים לנו עולם שלם. הדמיון לא נמצא בבידוד אלא פתוח במרחבים, עובר מרגש לרגש", מסביר ליכטנשטיין.

גם מבחינה טכנית, נדמה כי שיטת דמיון נובע מתאימה במיוחד לתקופה: ניתן לקיים אותה בטלפון, בזום, בשיחות וידאו – כל אלו שהפכו למנת חלקנו בתקופה זו. חלקו הגדול של התהליך נערך בעיניים עצומות ובהקשבה פנימית, כך שהמפגש הטכני דרך הטלפון לא מפריע לעשות תהליך משמעותי על דימויים ממגוון עולמות כמו הורות, זוגיות, קריירה, אמונה ועוד.

"בסופו של דבר הקורס כשלעצמו שווה", משתפת מידד, "לא רק כאשת מקצוע שלומדת שיטה אלא גם כאדם פרטי שרוכש כלים להתמודדויות שלו. בתקופה כזו כולנו מרגישים, בתור אנשי אמונה, שהקדוש ברוך הוא מטלטל את העולם ומבינים שזה לטובתנו", היא מסכמת, "האדם הקטן חווה את הטלטלות בהתאם וההקשבה הפנימית מכניסה אותנו למפגש פשוט עם עצמנו. כשאין לנו הרבה אמצעים מבחוץ, אנחנו נפגשים עם עצמנו. יש פה הזדמנות לקחת את הקורונה כהזדמנות לעבודה פנימית, יש לידה של משהו חדש וכשיש לך את הכלים לכך אתה יכול באמת להקשיב לטוב שמלמעלה מדברים אלינו פה".

לפרטים נוספים - לחצו כאן