חדרה זוכרת את הרב בקשי דורון

העיר חדרה תהיה החלוצה הראשונה שתנציח את זכרו של הראשון לציון הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל ותקרא רחוב על שמו

בן שאול , י"ב בחשון תשפ"א

חדרה זוכרת את הרב בקשי דורון-ערוץ 7
הרב אליהו בקשי דורון
צילום: Yaacov Cohen/Flash90

לראשונה בישראל: העיר חדרה תהיה החלוצה הראשונה שתנציח את זכרו של הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל ותקרא רחוב על שמו.

ההחלטה להנציח את שמו של הרב זצ"ל שנפטר מנגיף הקורונה, בעיצומו של המאבק בנגיף הקורונה, היא סמלית ויש בה אמירה ברורה.

מאחורי המיזם עומד חבר מועצת העיר מטעם תנועת ש"ס משה אלמליח, שלפני חודשים אחדים שלח מכתב לחברת המועצה ויו"ר וועדת שמות חדוה יחזקאלי ולמ"מ יו"ר הועדה המשנה לראש העיר ויו"ר תנועת ש"ס בועז ביטון, בו המליץ להנציח את זכרו של הרב ולקרוא רחוב על שמו בעיר חדרה.

במכתב פורט באריכות על מורשתו של הרב. "הרב אליהו בקשי דורון שימש בתפקיד הראשון לציון והרב הראשי לישראל, נפטר בתאריך 12.4.2020. באישיותו ובאורחותיו ייצג רבנות על־מגזרית וא־פוליטית, אשר אינה כבולה לאידיאולוגיות גדולות. כדוגמה לכך נציין שהרב שימש נשיא קרן פיצ'וטו שהעניקה מיליוני שקלים לבניית בתי כנסת בכל המגזרים, החל מהדתיים "הלייטים" וכלה בליטאים ובחסידים. גישתו ההלכתית והרבנית אופיינה בענייניות פסיקתית ובניסיון מתמיד לפתור בעיות קשות ככל שיהיו".

בהמשך המכתב ציין חבר המועצה אלמליח את הקשר של הרב לעיר חדרה בפרט, "לפני כשנתיים הרב אליהו בקשי דורון המליץ למשפחת פיצ'אטו לבנות בית כנסת בחדרה בשכונת קלרין, עקב חוסר של בית כנסת ספרדי באזור. ובאמת בימים אלו מתבצעות עבודות לסיום בניית בית הכנסת המפואר "זכור לאברהם" שישמש כמרכז רוחני וקהילתי לכלל תושבי השכונה".

יו"ר תנועת ש"ס המשנה לראש העיר ומ"מ יו"ר ועדת שמות בועז ביטון, בעזרתה של יו"ר ועדת שמות המשנה לראש העיר הגב' חדווה יחזקאלי, העבירו החלטה זאת פה אחד בוועדת שמות שהתקיימה בחודש יוני האחרון, ולאחר שהנושא עבר את כל הבירוקרטיה הנדרשת וכלל התהליכים, הדבר הובא השבוע להחלטת מועצת העיר שהתקיימה ביום רביעי ואישרה ברוב קולות לשנות את שמו של רחוב "התפוז" לרחוב "הרב אליהו בקשי דורון".

המשנה לראש העיר בועז ביטון אמר: "זה הוא יום מרגש מאד לתושבי חדרה בכלל ולתושבי דרום העיר בפרט. העיר חדרה היתה מאד קרובה לליבו של הרב בקשי דורון זצ"ל, ובדיוק בימים בהם מסתיימת הבניה של המרכז הרוחני המפואר בשכונה בראשותו של הרב ברוך בוזנה שליט"א – שנבנה בעידודו של הרב זצ"ל, הצלחנו להעביר את ההחלטה לקריאת רחוב על שמו.

"ההחלטה להנציח את שמו של הרב זצ"ל שנפטר מנגיף הקורונה, בעיצומו של המאבק בנגיף הקורונה, היא סמלית ויש בה אמירה ברורה – בסוף וב"ה ננצח את הנגיף ונצא מחוזקים יותר מהתקופה הזו. עד אז חובה עלינו להישמע להוראות משרד הבריאות. ולהקפיד על ההנחיות. אנחנו לא שומרים עליהם רק בשביל הדאגה לבריאות של עצמנו, אלא מתוך אחריות אישית, וערבות הדדית. אני רוצה לומר תודה לכל הנוגעים בדבר, ובראשם לידידי חבר המועצה מטעם סיעת ש"ס משה אלמליח, ולמשנה לראש העיר ויו"ר וועדת שמות הגב' חדווה יחזקאלי".

חבר הנהלת העיר משה אלמליח: "זכות גדולה נפלה בחלקי להיות שותף בבניית מרכז התורני "זכור לאברהם" בשכונת קלרין בראשות רב הקהילה הרב ברוך בוזנה, שבימים אלו עבודות הבנייה נמצאים בשלבים הסופיים, להקמת מרכז תורני שיהווה אבן שואבת לכלל הציבור בשכונה לתפילות ופעילות תורנית לבני הנוער".

"הגשתי לפני מספר חודשים בקשה לוועדת שמות בעיריית חדרה בראשות הגב' חדוה יחזקאלי ובשיתוף פעולה עם חבר הוועדה בועז ביטון יו"ר ש"ס, לשנות את שם רחוב התפוז לרחוב ע"ש הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל, ואכן הועדה אישרה פה אחד לקרוא את שם הרחוב בו נמצא בית הכנסת לרחוב הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל שתמך וסייע רבות בהקמת מרכז תורני "זכור לאברהם" שנתרם ע"י משפחת פיצ'אטו שהרב זצ"ל היה נשיא הקרן. בשם ועד בית הכנסת ובשם ציבור המתפללים ותושבי השכונה, אנו מודים לגב' חדוה יחזקאלי ולבועז ביטון שפעלו ללא ליאות עד לאישור הסופי".