אב י ניס
אב י ניס צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) פנה ליו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין בנושא "ההתנהלות השערורייתית", כלשונו של שר המשפטים ח"כ אבי ניסנקורן כלפי הכנסת

לדברי קלנר נעדר שר המשפטים מדיון על הצעה דחופה לסדר תחת הכותרת "ההתיישבות החדשה ביהודה ושומרון".

"באופן מביש ובזלזול מוחלט נעדר שר המשפטים אבי ניסנקורן מהדיון ואף, לא עלה להשיב על ההצעה. מדובר בלא פחות מביזיון הכנסת. פשוט בושה.

לא ייתכן כי נשיאות הכנסת תאשר הצעה המוגדרת דחופה ונציג הממשלה לא 'יואיל בטובו' להתייצב ולהשיב להצעה. הדבר זועק לשמיים כשמדובר בהצעה הנוגעת לחיי אדם ממש! נראה שמבחינת שר המשפטים יש רק רשות אחת בישראל: הרשות השופטת. אותה הוא משרת, רק אותה הוא רואה כמקור סמכות ורק את עמדותיה הוא מייצג. אני קורא לאדוני ראשית, להשיב את כבוד הכנסת ולדרוש מענה בכתב עוד היום להצעה שהובאה היום לדיון במליאה. שנית, אני דורש כינוס דחוף של ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בהשתתפות שר המשפטים אבי ניסנקורן בה יינתנו תשובות ברורות להצעה הדחופה שהוגשה במליאה. אם שר המשפטים לא מכבד את הכנסת, כיצד תכבד הכנסת את כבוד השר?".

בלשכת שר המשפטים טענו שמדובר בטעות אנוש והיעדרותו של שר המשפטים ואי מתן התשובה לא היו מכוונים.

קלנר טען בנאומו במליאת הכנסת כי יש להסדיר את המאחזים שנמצאים על אדמות המדינה, "מאחז על אדמות מדינה - יוסדר. לצערי היועמ"שים ממשיכים לדבוק בהנחיות אנכרוניסטיות וקובעים נורמות שאין להם דבר וחצי דבר עם עמדת הדרג המדיני. אולי הם נטולי פניות כמוה וגם אותם נמצא במרץ ובקרן החדשה עוד כמה שנים. האם אותם משפטנים יישאו באחריות אם מחר בבוקר יתבצע פיגוע חלילה?

אינני מוכן להתרגל לעובדה שבה משפטנים מנהלים את המדינה בניגוד לדמוקרטיה, האם עכשיו הם גם אחראים על הביטחון ואף על האבטחה? עד כדי כך הכל שפיט? חשוב להזכיר שביישובים אלה גרים עשרות אלפי תושבים - בני אדם! אזרחי ישראל. התושבים זכאים קודם כל להגנה, אבל גם לתנאים בסיסיים. מקומם ביותר לראות את האפליה. החוסר בתשתיות בסיסיות זועק ביישובי יש"ע לעומת היישובים הלא מוכרים בפזורה בנגב זועק. והחמור מכל – הביטחון. האפשרות הנוראית לאבדן חיי אדם בשל קביעה משפטית ארכאית. את היישובים יש להסדיר באופן מלא. ועד אז, שלא יופקרו בשל אג'נדה משפטית, של פקידים בלתי תלויים ונטולי פניות למיניהם".

בימים הקרובים יגיע נושא המאחזים לדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט.