למה להפעיל מעצרים בשבת?

במהלך דיון בכנסת תקף ח"כ אבוטבול את מעצרה בשבת של אשה דתית לאחר שהטיחה במנדלבליט "פרשת משפטים, בושה".

מיכל לוי , י"א בחשון תשפ"א

ח"כ משה אבוטבול
ח"כ משה אבוטבול
צילום: חזקי ברוך

במהלך דיון בכנסת קונן ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) על מעצרה בשבת של אשה דתית לאחר שהטיחה ביועמ"ש מנדלבליט "פרשת משפטים, בושה".

"אני שואל שאלה אחת, ואני אומר את זה בצורה הכי כנה, למה דווקא בשבת? אני גם משמש כיושב-ראש השדולה למען השבת, כך שאני מרגיש צורך חיוני ודחוף וחשוב לייצג את כל מי שנותן בי אמון. לא ייתכן שעצרו אותה והכניסו אותה בשבת".

אבוטבול תהה: "במה מדובר פה? במחבלת? במישהי שהיא ממש חמושה? אז היא אמרה כמה מילים כאלה ואחרות. נו, כמה פעמים אנחנו אומרים מילים כאלה ואחרות ולא עוצרים אותנו?".

"דבר נוסף, כואב לומר שאין כבר רגישות לשבת. במדינה היהודית הזאת, לצערנו, אט אט אנחנו מאבדים את כל הזהות מה זה עניין של שבת. יד קלה על ההדק, שבת? מה זה משנה? מה, היא הייתה בורחת לחו"ל? אם היו באים אליה במוצאי שבת, עושים לה חקירה במוצאי שבת? היא הרי דתייה, אז היא גם לא הייתה טסה לחו"ל ובורחת מהארץ, אז למה עשו את זה דווקא בשבת, למה? זה לא פיקוח נפש ואנשים בתקופה האחרונה חושבים, אולי בחסות הקורונה או כל דבר אחר, שאפשר לרמוס ולדרוך על שבת המלכה".

חה"כ אבוטבול הביא שורה של דוגמאות המעידים על חוסר רגישות כלפי השבת במרחב הציבורי. "פרוייקטור הקורונה הולך ונפגש בכל מיני כפרים ערביים באמצע השבת, מזמין צוותי תקשורת בשבת כדי לעשות מסיבת עיתונאים במוצאי שבת. שלחתי גם מכתב למנכ"ל משרד החוץ על זה שרואים הודעות של שגרירים שיוצאים בשבת.

"משרד הבריאות הוציא כמה פעמים את כל התוצאות ואת כל המדדים שהיו, מתי הם עושים את זה? בשבת, מה אתה מוציא לנו עכשיו כמה חלו וכמה זה? מה זה ייתן לנו בשבת? אי אפשר להמתין כמה דקות למוצאי שבת? איבדנו כבר את הכול? שבת הפכה להיות למרמס?".

"אני טוען וקורא למשטרה, יותר רגישות בנושא הזה. אדוני סגן השר לביטחון פנים, אני מכיר אותך לא מהיום, שאתה מאוד רגיש לנושאים התורניים, לנושאים של שמירת תורה ומצוות, אתה האחרון שתעשה את זה בצורה כזאת. תוציאו הנחיות. אפשרי גם להמתין למוצאי שבת, ואיך אומרים - לכל שבת יש גם מוצאי שבת".

להצעה לסדר השיב בשם הממשלה סגן השר לביטחון פנים, חה"כ גדי יברקן (הליכוד) שאמר כי המפקד אכן טעה בשיקול דעת. "השבת היא הסמל העוצמתי של העם היהודי. אני חושב שזה אחד הדברים שגם חיבר אותנו כשהיינו בגלות. לכן אנחנו נמצאים במדינה שבה נמצאים גם חרדים, גם דתיים, גם חילוניים וגם מסורתיים.

יברקן הוסיף: "משטרת ישראל לא מפסיקה לעבוד בשבת בגלל שזאת מדינת יהודים וכי לא כולם צריכים לשמור שבת. לכן אין קשר בין חילול השבת של המשטרה או של השוטרים. זה עניין של שיקול דעת של מפקד בשטח, טעות שהייתה. נבדוק אותה כפי שאמרתי שאירועים קטנים כאלה שהיו, ייבדקו".

חה"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) אמר: "יש כאן בעצם שתי סוגיות. סוגיה אחת זה עצם החקירה, אבל יש גם סוגיה שנייה, ויכול להיות שהיא תדרוש חידוד נהלים. המשטרה, אתה צודק, עובדת בשבת. אבל היא צריכה להפעיל שיקול דעת מה באמת מצדיק חילול שבת, גם שלה וגם אל מול האזרח.

"נניח שהמסקנה תהיה שיש מקום לחקור. להערכתי לא, אבל נניח. עדיין, אמר חבר הכנסת אבוטבול בצדק, אפשר היה לחכות למוצאי שבת, לתת לו זימון לחקירה למוצאי שבת לבוא לתחנת המשטרה. למה צריך בשבת? יכול היות שצריך לחדד את הנהלים בתוך המשטרה, שהשוטרים ידעו שמה שלא דחוף לא עושים בשבת".

סגן השר לביטחון הפנים גדי יברקן השיב: "אני מסכים איתך, אכן רגישות פה הייתה צריכה להיות".

עם תום הדיון ביקש חה"כ אבוטבול להעביר את ההצעה לסדר לדיון בועדת החוקה של הכנסת, ובהצבעה שנערכה הצביעו כל חברי הכנסת פה אחד להעביר את ההצעה לדיון, בלי כל מתנגדים.