בזכות חנן פורת קבר רחל פתוח

אם אתם נמנים על פוקדי קבר רחל, דעו לכם היה בקרבנו אדם שלא ויתר והפך עולמות כדי לאפשר זאת

אפי ריפקין , י"א בחשון תשפ"א

בזכות חנן פורת קבר רחל פתוח-ערוץ 7
אפיריבקין
צילום: באדיבות המצולם

רבים נוהרים כעת לקבר רחל אמנו ע"ה אשר בפאתי בית לחם. לא רבים יודעים, אבל, יש אדם אחד אשר לו כולנו חייבים תודה והכרת הטוב על עצם האפשרות להגיע באופן חופשי לקבר רחל. הרב חנן פורת זצ"ל הוא האיש. ללא פעלתנותו ונחישותו, כנראה שזה לא היה קורה.

אני זכיתי לעבוד במחיצתו במשך תשע שנים. לפני 12 שנים בקיץ תשס"ח, בחודש אב או אלול, הוא פנה אלי יום אחד ואמר לי שהוא לא מבין למה אי אפשר להגיע באופן חופשי לקבר רחל, אלא רק באוטובוסים ממוגנים ובשעות מסוימות.

העניין כל כך הפריע לו והוא ממש נסער מכך. צריך להקדים ולהסביר שהקשר של חנן עם רחל אמנו זה עניין שהולך אחורה שנים רבות, עד למלחמת ששת הימים. כאשר נסעו ילדי כפר עציון לאחר המלחמה לראות את קיבוץ כפר עציון החרב, חנן החליט שהתחנה הראשונה בדרך תהיה בקבר רחל כדי להראות שאכן היא יכולה כעת לקיים את "מנעי קולך מבכי ועינייך מדמעה, כי יש סחר לפעולתך ושבו בנים לגבולם".

מאז חנן הקפיד ממש לפקוד תדיר את המקום. שנים רבות מאוחר יותר בזמן חתימת הסכמי אוסלו, הסתבר שמדינת ישראל ויתרה על השליטה על הקבר. חנן שהיה אז ח"כ ביחד עם ח"כ מנחם פרוש ז"ל הלכו לרבין למחות על העוולה הזאת. פירוט הפגישה כבר פורסם פעמים רבות והתוצאה הסופית היתה שקבר רחל נשאר בריבונות ישראל.

חזרה לקיץ תשס"ח, חנן מתקשר לברר מי אחראי על מתחם הקבר ומגיע למפקד הקבר וממנו למפקד המחוז ומתחילה שיחה שבה חנן שואל את הממ"ז למה אחרי שכבר נהרס המבנה המקורי של הקבר אשר היה אחד מסמלי התיירות היהודית בארץ ישראל וכעת הוא שונה לבלי הכר לאחר שכוסה בשלמת בטון מהמסד ועד הטפחות, אי אפשר להגיע באופן חופשי לקבר.

הממ"ז ענה שעשו הערכת מצב וככה הוחלט. חנן שואל מתי היתה הערכת המצב? והממ"ז עונה שלפני מספר שנים 3 אולי 5 שנים. חנן כמובן מתפלץ לשמע התשובה הזו ושואל האם לא הגיע הזמן לעשות הערכת מצב לאור המציאות העכשווית וכו'.

מכאן חנן מתחיל סדרת טלפונים לכל מיני בעלי תפקידים כאלו ואחרים. באותה התקופה גם היו הבחירות לעיריית ירושלים ובין המתמודדים היה מאיר פרוש, הבן של מנחם.

הלכנו להפגש עם מאיר פרוש במשרדו והוא נרתם, קבענו לקיים הפגנה בצומת ליד הקבר ומאיר הבטיח שיביא גם את האבא שלו. אכן קיימנו את ההפגנה, חנן ומאיר פרוש גם המשיכו ללחוץ. חנן הודיע לממ"ז שהוא מתכוון לארגן בראש השנה תפילות בקבר רחל וזה כולל לינה של האנשים במתחם הקבר ומבקש שעד אז תתאפשר גישה חופשית.

מי שזכה להכיר את חנן יודע שאם יש עניין שחשוב לו, הוא יתעקש עד שיצליח להביא את השינוי המיוחל. כמו שהשכילו בני המשפחה לכתוב על המצבה שלו "בנפשו יביא חלומו".

לבסוף, אמנם באותה השנה לא היו תפילות בראש השנה במקום אבל מייד אחר כך נפתח הקבר לגישה חופשים לאורך כל היממה, למעט זמן קצר באמצע הלילה שסוגרים הכל כדי לנקות את המתחם.

אז חברים יקרים, אם אתם נמנים על פוקדי הקבר, בין אם ביום הפטירה ובין אם במשך השנה כולה, דעו לכם היה בקרבנו אדם שלא ויתר והפך עולמות כדי לאפשר זאת.

לזכרו של מו"ר הרב חנן פורת זצ"ל

הכותב הוא חבר הנהלת האיחוד הלאומי