אמריקה בוחרת
"טראמפ יפסיד בגלל כישלון הטיפול בקורונה"

האסטרטג גלעד היימן משוכנע בניצחונו של ביידן: הפער בסקרים גדול מזה שהיה לקלינטון לפני 4 שנים. האם טראמפ יקבל את תוצאות הבחירות?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בחשון תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

גלעד היימן, יועץ אסטרטגי שותף ב'ספוט תקשורת ואסטרטגיה' מנתח בערוץ 7 את מהלכיהם של המתמודדים לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ וג'ו ביידן וקובע כי כמעט ואין ספק בניצחונו של ג'ו ביידן.

"סקר CNN האחרון שפורסם אתמול מדבר על יתרון של 12 אחוז מסך כל המצביעים ומדובר ב-200 אלקטורים בטוחים עם הפרשים של מעל 5% לביידן לעומת 80-85 אלקטורים בטוחים לטראמפ כשצריך להגיע בסך הכול ל-270. אם מחשבים גם את המדינות הבטוחות מעט פחות ביידן עובר את ה-270".

"הייתה הפתעה גדולה לפני ארבע שנים ואנחנו אולי עדיין בהלם ובתחושה שזה עוד יכול לחזור, אבל המספרים שונים לחלוטין ממה שהיה לפני ארבע שנים. בסקרים האופטימיים ביותר שלה קלינטון הובילה ב-5-6 אחוזים וביידן מוביל ב-12 אחוז. קלינטון קיבלה 51 אחוזים מהקולות. הסקרים היום מדברים על רוב של עשרה אחוזים", אומר היימן ומציין כי כבר כעת "קרוב מאוד למחצית מהמצביעים כבר הצביעו, כלומר זה לא רק כוונות אלא הצבעה בפועל".

לזאת הוא מוסיף ומעיר כי "מה שיכול לקרות זה ניסיון של טראמפ שלא לקבל את התוצאות. לא בטוח שכבר בליל הבחירות יהיו תוצאות סופיות כי הפתקים של ההצבעה המוקדמת וההצבעה בדואר נספרים מאוחר יותר, אבל ברמת המצביעים ביידן מנצח".

על הסיבות שמובילות את ביידן לבית הלבן מסביר היימן ודוחה את הגדרת ביידן כישנוני: "ישנוניות זו אמירה של טראמפ שאני לא מקבל אותה. הוא לא אדם צעיר וגם טראמפ לא אדם צעיר. יש ביניהם פער של ארבע שנים".

"בסופו של דבר, נשיא מכהן מפסיד בחירות ולא מהמועמד שמולו מנצח. עד משבר הקורונה היו פערים אבל לא כאלה. הבעיה המרכזית שלו נוצרה במשבר הקורונה כשהוא איבד אמון של הרבה מאוד שמרנים, אנשים שהצביעו לרפובליקנים התחילו לחשוב שלא טראמפ הוא אישיות שיכולה לייצג אותם ואת הערכים שלהם. יחד איתם לא מעט דמוקרטים שלא הצביעו לקלינטון כי היא חלק מהממסד שהם לא אהבו, הבינו שהאלטרנטיבה לא מה שהם רצו והם חוזרים בחלקים רבים למפלגה הדמוקרטית. יש כאן שילוב של חזרת דמוקרטים שעברו לטראמפ ושל רפובליקנים שלראשונה מצביעים לדמוקרטים כי הם סולדים מההתנהלות של טראמפ".

לדבריו לא מדובר רק בהחלטה שלא להגיע לקלפיות אלא בהצבעה ממש לטובת הדמוקרטים, ובהקשר זה הוא מזכיר שורה של אישים מוכרים ומשפחותיהם, כמו משפחת הסנטור המנוח ג'ון מקיין, ואחרים שמצהירים על תמיכה בביידן. "אנשים שהיו חלק מהמפלגה הרפובליקנית, אנשים שהיו רייגיניסטים מרגישים שזו כבר לא המפלגה של רייגן ולא מבטאת את מה שרייגן ייצג. הם לא שינו את אורחותיהם ולא הפכו ליבראליים, אבל הם רוצים נשיא שאפשר לבטוח בו, שאפשר להאמין בו, שמעביר את המסרים שאנחנו רוצים".

עוד מזכיר היימן את בורסת ההימורים האמריקאית שמעניקה לטראמפ 11 אחוזי סיכוי ו-89 אחוזים לביידן, כאשר כאמור יש "סימן שאלה גדול לגבי מה שיקרה אחרי הבחירות ואם זה יהפוך למאבק משפטי. טראמפ הרי לא היה מוכן להתחייב שיקבל את תוצאות הבחירות".

היימן מציין בדבריו כי על אף שלביידן לא הייתה תכנית אחרת להתמודד עם הקורונה, די היה באופן בו התמודד טראמפ כדי להרחיק ממנו מצביעים. בהקשר זה הוא מזכיר את ההתפארות של טראמפ בהמונים המגיעים לעצרות הבחירות שלו בעוד ביידן הציג כינוסי בחירות בהם נשמר הריחוק בין התומכים המעטים שצולמו, ומראה זה שלעיתים הוצג על ידי טראמפ עצמו הבהיר למצביע האמריקאי את ההבדל בין שני המועמדים והוא בוחר במועמד שנראה לו אחראי יותר.

ומה באשר ליום שאחרי הקורונה? האם לביידן יש מצע המוסכם על מצביעיו החדשים? היימן סבור שאכן לאחר שהקורונה תעזוב אותנו יתכן ושתי המפלגות תחזורנה לעסוק בפערים האידיאולוגיים שביניהן ופחות בדמותו של העומד בראש, מה שצפוי להניב גם חוסר הסכמה של המצביעים החדשים שעוברים כעת לביידן עם הדרך בה יבחר והאמונות אותן יציג כשסוגיות אלה תעלנה לדיון הציבורי.