פנסיה נקייה
פנסיה נקייהiStock

פורום החוסכים לפנסיה בישראל, עמותה המייצגת את ציבור החוסכים מול קרנות הפנסיה, פנה לראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בקריאה לאפשר לגופים המוסדיים המנהלים את כספי הפנסיה וחיסכון לפתוח מסלולי חיסכון מבוססי השקעות אחראיות מבחינת שמירה על האקלים, כלומר, מסלולי חיסכון "נקיים" שאינם כוללים, בהגדרה, חברות דלק פוסילי (פחם, נפט וגז טבעי).

רועי מימרן יו"ר הפורום, מספר על היוזמה: "כספי הפנסיה שלנו מושקעים על פי שיקולים כספיים בלבד. מובן שאנחנו רוצים תשואה, כי אנחנו רוצים פנסיה ראויה בעתיד, אבל לפנסיה יש השלכה על הכלכלה. למשל לא היינו רוצים שהפנסיה שלנו תושקע במקומות שפוגעים בציבור כמו מפעלים מזהמים. דוגמא לכך היא משבר האקלים שכבר משפיע עלינו וישפיע יותר ויותר בעשרות השנים הקרובות עם עלית גובה פני הים, מזג אוויר קיצוני, יותר ימי חום, מחסור במשקעים והרחבת המדבר, כל אלה יפגעו בכולנו והרבה אנשים לא רוצים שהכספים שלהם יושקעו בזה".

מוסיף מימרן ומפרט: "יש מי שלא רוצים שכספים שלהם יושקעו בחברות מעלימות מס או כאלה שנותנות שוחד ויש מי שלא רוצים להשקיע בחברות שתורמות למשבר האקלים, ומה שמשפיע על משבר האקלים הוא בעיקר שימוש בדלקים פוסיליים כמו נפט פחם וגז טבעי שגורם לפליטה של פחמן דו חמצני ולגזים נוספים שפוגעים בכדור הארץ כי הם משאירים את החום באטמוספרה ולא משחררים אותו לחלל. הפתרון הוא שימוש באנרגיות מתחדשות כמו אנרגיה סולרית".

מימרן מספר כי "חלק מחברות הפנסיה ביקשו מסלולים למדיניות שמתחשבת באיכות הסביבה ואחריות חברתית ותאגידית אבל משרד האוצר אמר להם שלא צריך, ואת זה אנחנו רוצים לשנות".

תקוותו של מימרן היא שכאשר תתאפשר בחירה בין מסלול רגיל למסלול נקי סביבתית יוכל כל משקיע לבחור את אפיקי ההשקעה של הכספים שלו. "ברוב המדינות יש מסלולים כאלה. יש גם חברות פנסיה שהודיעו שכל ההשקעות שלהן לא יהיו באפיקי השקעה פוגעניים לסביבה גם ללא מסלול מיוחד".

בדבריו הוא מזכיר כי בישראל מתאפשר לבחור מסלולי השקעה התואמים את ההלכה או את השריעה המוסלמית ובאותו אופן יש לאפשר גם מסלולי השקעה ברוח דרישתו. עוד הוא מציין כי אין בבחירה באפיקים "נקיים" שכאלה כדי להביא לתשואות נמוכות בהכרח. "לקחנו את מדד תל אביב 125, הוצאנו את החברות הבעייתיות, נשארו כמאה חברות והתשואה הייתה אפילו טובה יותר".

בפורום בראשו עומד מימרן מציינים כי "הפנייה לראש רשות שוק ההון היא סנונית ראשונה ומהווה הקדמה לצעדים משמעותיים שתכליתם להעביר את כספי הפנסיה שלנו לאפיקים נקיים, שיבטיחו את עתיד ילדינו".