אסיר העולם הורשע שוב במשפט החוזר

המשפט החוזר נערך לגואטה לאחר שהתברר שבמהלך משפטו לא נמסר להגנה כלל חומרי החקירה הרלוונטיים, אך גם בתום המשפט החוזר הוא הורשע

תגיות: בית משפט רצח
ערוץ 7 , י"א בחשון תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

13 שנה לאחר שהורשע ברצח, בית המשפט שב והרשיע את ויקטור גואטה ברצח יצחק (איזו) שוורץ בביתו בנתניה וגזר עליו מאסר עולם.

גואטה הורשע בשנת 2007, לאחר ניהול הוכחות בביהמ"ש המחוזי בת"א, ברצח האכזרי של יצחק (איזו) שוורץ ז"ל בדירתו בנתניה בשנת 2004, על רקע מאבקי שליטה על עסקי מכירת סמים. בעקבות הרשעתו נגזר עליו עונש מאסר עולם כמתחייב לפי חוק.

בשנת 2009 דחה בית המשפט העליון פה אחד את ערעורו של גואטה, תוך שקבע בפסק דינו, בין היתר, כי "הרשעתו של המערער מבוססת כדבעי על ראיות חזקות ועדויות ברורות, ובעיקרן התוודויות המערער בפני אנשים שונים שעדויותיהם היו מהימנות על בית המשפט, המשתלבות לכדי תמונה שלמה ומלאה". בקשה שהגיש גואטה לדיון נוסף נדחתה אף היא.

בשנת 2015 התברר כי לסנגוריו של גואטה לא נמסרו חומרי חקירה שנאספו במסגרת חקירת רצח דורון סרוסי ז"ל בשנת 2004, ואשר היו עשויים להיות רלוונטיים להגנתו של גואטה.

חומרים אלו לא הועמדו בזמנו לעיון ההגנה במשפטו של גואטה, וגם לא היו בידיעת התובעים שניהלו את משפטו.

אי הכללת חומרי החקירה במשפטו של גואטה נבעה לטענת הפרקליטות מתקלה, שיסודה בכך ששני התיקים נחקרו במקביל על ידי שני צוותי חקירה נפרדים, כאשר ההקלטות הנזכרות בוצעו על ידי צוות החקירה בתיק סרוסי, כלפי מי שנחשד בשעתו בביצוע רצח סרוסי, ולכן תויקו רק בתיק הרצח של סרוסי ובטעות לא תויקו גם בתיקו של גואטה.

מיד לאחר גילוי החומרים העמידה הפרקליטות את כל חומר החקירה בנוגע לרצח סרוסי לעיונה של עורכת דינו של גואטה דאז.

בפרקליטות ציינו כי החומר החדש שנמסר על ידם אמנם רלוונטי להגנתו של גואטה, והוא יכול לנסות להעלות בעקבותיו טענות חדשות, אך הוא אינו משנה את המסקנה כי יש די ראיות מעבר לספק סביר להוכחת הרשעתו של גואטה בעבירת רצח.

בשנת 2018, כשלוש שנים לאחר מסירת הקלטות לבאת כוחו של גואטה, הוגשה מטעמו בקשה למשפט חוזר. הפרקליטות הסכימה לקיומו של משפט חוזר, אך הודיעה כי בכוונתה לנהל את המשפט ואף דרשה להותיר את גואטה במעצר.

היום, כאמור, קיבל בית המשפט המחוזי את עמדת הפרקליטות והרשיע מחדש את גואטה בביצוע הרצח.