מטוס F-35
מטוס F-35 iStock

גורם בכיר בבית הלבן אומר כי נמסרה הודעה לקונגרס על הכוונה למכור כ-50 מטוסי קרב מסוג F-35 לאיחוד האמירויות, כך דיווחה הערב (חמישי) סוכנות הידיעות רויטרס.

שר הביטחון בני גנץ הגיב ''כשר הביטחון של מדינת ישראל אני אומר לכם הערב, ארה"ב ממשיכה להיות מחויבת לביטחון ישראל וליתרונה האיכותי והטכנולוגי במזרח התיכון. בפגישותיי עם בכירי הממשל האמריקאי ובראשם מזכיר ההגנה אספר - דאגנו להבטחת ביטחון ישראל לעשרות שנים קדימה ולהמשך חיזוקו".

בצהריים אירח שר הביטחון גנץ אירח את מזכיר ההגנה של ארה"ב, מארק אספר, שנמצא בסיור עבודה באזור, כחלק מהשיח המתמשך בין משרד הביטחון בישראל לבין משרד ההגנה של ארה"ב.

במהלך הפגישה סקרו הצוותים של שני השרים את המרכיבים הקריטיים של שיתוף הפעולה הביטחוני בין משרד הביטחון למשרד ההגנה ביחס לשינויים במזרח התיכון. השניים גם דנו בחובה לשמור על ביטחון ויציבות אזוריים ועל העמידה מול איראן.

לבסוף, לקח גנץ חלק בפגישתו של מזכיר ההגנה עם ראש הממשלה נתניהו. גנץ הביע את הערכתו למעורבותו האישית של אספר בתהליך שהוביל להצהרה משותפת בפנטגון בשבוע שעבר, בה אישר את המחויבות של ארה"ב לביטחון ישראל והתווה את הכוונות לשדרג משמעותית את היכולת הצבאית של ישראל לטובת היציבות האזורית.

השניים אישרו מחדש את מחויבותם ההדדית לברית האיתנה ולשיתוף פעולה הביטחוני בין שתי המדינות.

גנץ אמר לאספר, "גם בזמן שהמציאות באזור משתנה, היציבות והשלום באזורנו נשמרים. ההסכם המשותף עליו חתמנו בשבוע שעבר, מבטיח כי לישראל יהיו הכלים הנחוצים להתמודד עם כוחות תוקפנים ולשמור על עליונותה באזור. מה שמאפשר לה גם להמשיך להיות בת ברית חזקה של ארצות הברית, וגם מסייע ליצור תנאים לשלום ולשגשוג באזור".

מטוסי F35 - מכונת מלחמה באוויר: מתן כהנא מסביר

מכירת המטוסים מארה"ב לאמירויות הפכה גם לנושא בקמפיין הבחירות הדמוקרטי. טוני בלינקן, יועצו הבכיר לענייני חוץ של המועמד לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן, אמר בשיחה עם כתבים יהודיים כי קמפיין ביידן מוטרד מהדיווחים על כך שארה"ב תמכור מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות.

"הדיווחים שהממשל התחייב לספק מטוסים אלה לאיחוד האמירויות הוא משהו שנבחן בזהירות רבה, ונוודא שיתרונה הצבאי של ישראל יישמר וגם חשוב מאוד שהקונגרס ימלא תפקיד בנושא", אמר בלינקן.