המחאה בצרפת תגיע להר הבית?

ראש המועצה האסלאמית העליונה קורא לציבור הפלסטיני להגיע מחר למסגד אל-אקצה למחאה על הקריקטורות של מוחמד.

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"א בחשון תשפ"א

הר הבית
הר הבית
iStock

השיח' עיכרמה סברי, ראש המועצה האסלאמית העליונה ודרשן מסגד אל-אקצה, קורא להכריז על יום שישי (30 באוקטובר) יום זעם בתמיכה בנביא מוחמד ובמחאה על הניסיונות לפגוע בכבודו של מוחמד.

בהודעה לתקשורת אמר סברי, כי המוסלמים מתנגדים לאיורים הפוגעים במתכוון בנביא מוחמד, ואשר על כן הציבור נקרא להגיע למסגד אל-אקצה להביע את מחאתו.

במקביל, קבוצה של אנשי דת פלסטינים פרסמו אף הוא הודעה משותפת, בה הם קראו למדינות הערביות והאסלאמיות לגרש את השגרירים של צרפת עד שזו תנצל על פרסום האיורים, ולהפסיק את היבוא והיצוא מצרפת ואליה.

נשיא צרפת עמנואל מקרון אומר אחר הצהריים (חמישי) כי ארצו נמצאת תחת מתקפת טרור של האסלאם הקיצוני.

מקרון נשא הצהרה לתקשורת בעקבות הפיגוע בניס, בו דקר מחבל מוסלמי למוות שני בני אדם וערף את ראשה של אשה מבוגרת. בפיגוע נפצעו עוד מספר בני אדם.

לדברי הנשיא הצרפתי המתקפה כוונה נגד הערכים בהם מאמין עמו. "אם אנחנו מותקפים זה בגלל הערכים שלנו. יש לנו ערכי חירות בהם אנו מאמינים וסירוב מוחלט להיכנע לטרור".

מקרון הבהיר כי ידאג להגברת תחושת הביטחון של אזרחי צרפת. "הצבנו יותר מ-7,000 חיילים באתרים מרכזיים ברחבי המדינה. אנחנו מגבירים את השמירה על מקומות תפילה, בתי ספר ואזורים מרכזיים במטרה להגן על עמנו".

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב הגיב לפיגוע ואמר כי "בזמן שצרפת מתמודדת עם מצב חירום בשל משבר הבריאות, איסלאמיסטים פחדנים שחטו מתפללים בקתדרלה של נוטרדם בניס. הם משחיתים את פניה של צרפת. אנחנו במלחמה. מספיק. תגובתנו צריכה להיות לא פרופורציונלית מול חיות הפרא האלה''.

לפני כשבועיים התרחש פיגוע מזעזע בפרבר של פריז, כשמחבל מוסלמי ממוצא צ'צ'ני ערף את ראשו של המורה הצרפתי סמואל פטי, בעקבות שיעור על חופש הביטוי בו הציג קריקטורות של הנביא מוחמד.