רחל אימנו שעברה את חייה בבקשות ותחינות מקשיבה לתפילות של כולנו

לרחל אימנו יש ייעוד מיוחד גם לאחר מותה, לעתור ולהתפלל על עם ישראל. היא זכתה להיקרא "אם האומה" בשל יכולתה להבין ללב של כולנו.

סוניה סודרי , י"א בחשון תשפ"א

סוניה סודרי
סוניה סודרי
צילום: בלומברג תקשורת

היום, י"א בחשוון, נוהגים לציין את יום פטירתה של רחל אמנו אשר נקברה בדרך אפרת היא בית לחם.

רחל אימנו לא זכתה להיקבר במערת המכפלה ונקברה במקום בו היא נפטרה בדרכה עם יעקב מבית לבן.

על פי המדרש, לא לחינם היא נטמנה שם. יעקב אבינו צפה ברוח קודשו שהגלויות יעברו משם ועל כן קבר אותה שם בכדי שתבקש עליהם רחמים. קבר רחל היה מאז ומתמיד בית תפילה לעם היהודי שהתפללו לכך שהיא שתלמד סנגוריה ותעורר רחמי שמיים.

רחל אמנו לא זכתה להיוולד בבית מאמין ושומר מצוות, נהפוך הוא, היא התמודדה עם בית המושתת על עבודה זרה. עבודת האלילים הקשתה עליה את החיים כרעיה וכאם המאמינה בבורא עולם. הייסורים והתחינות שעברו עליה בחייה הקצרים, זיכו אותה להגיע למעמד המקודש: "אם האומה". שכן רחל, שעברה את חייה בתחינות ותפילות, מבינה ללב של כולנו.

עולם התיאטרון משמש מאז היווסדו פתח וצוהר לשחרור מכאובי הנפש וייסורי האדם. הבמה משקפת לא אחת את הלבטים, הקשיים והתלאות עימם רבים מתמודדים. "יש כל כך הרבה כאב בגוף ובנפש האדם", אמר בעבר במאי התיאטרון אינגמר ברגמן ואכן, עולם התיאטרון נותן במה תרתי משמע לתחושות הללו.

לא לחינם התפתחה שיטת תרפיה של ממש באמצעות משחק ואומנות. בשנים האחרונות חלה תנופה משמעותית בכל הנוגע לעולם התיאטרון היהודי, המביא לידי ביטוי גם את ההתמודדות של העולם האמוני.

השנה בעקבות מגיפת הקורונה מתחם הקבר נותר סגור, אולם כולנו מעתירים תפילה לבורא עולם שנזכה בשנה הבאה לפקוד את הקבר ללא חשש ומורא ונזכה להתגשמות חזון הנביאים המלא "וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם".

סוניה סודרי היא מייסדת תיאטרון הנשים החרדי "פסיפסו"